Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 1 IV

Recenzia: Sony Xperia 1 IV

Zdielať

Spoločnosť Sony pokračuje v silnom konkurenčnom boji v oblasti smartfónov a pre tento rok si pripravila už štvrtú generáciu Xperia 1 IV.

Telefón neprináša veľa zmien oproti Xperii 1 III, ale má niekoľko nových vychytávok pre vášnivých fotografov a kameramanov. Charakteristický je natiahnutým displejom, 4K Ultra HD displejom a výkonným procesorom. Rozloženie prvkov ostalo rovnaké, aj fotoaparáty sú usporiadané tak ako predtým. Novinkou je kontinuálny optický zoom, väčšia batéria a vylepšený zadný panel, ktorý používa sklo Gorilla Glass Victus. Už na prvý pohľad je najvýraznejším prvkom natiahnuté šasi na výšku s pomerom strán displeja 21:9. To je tradícia štvrtej generácie, ktorú si po predchodcoch zachováva a na nej stavia. Zadná strana má príjemný matný povrch a nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. Smutným „prekvapením“ je absencia nabíjačky, keď ju v mene ekológie čoraz viac výrobcovi nedáva do balenia. V balení ale chýba aj kábel. Používateľ tak dostane iba telefón s manuálmi.

Dizajn sa nelíši od predchodcov, výrobca už roky „odoláva“ výrezom v displeji, nech by boli v akejkoľvek forme. Aj pri testovanom modeli preto žiaden výrez nie je, a selfie fotoaparát, slúchadlo, senzory okolitého svetla a priblíženia aj notifikačná LED dióda sú tak umiestnené v pomerne malej časti rámu nad displejom. Páči sa nám praktický snímač odtlačkov prstov vo vypínači, ale občas sme s ním mali problém a museli sme ho opakovane prikladať. Odomykanie rozpoznaním tváre mobil neumožňuje. Chválime a oceňujeme prítomnosť klasického 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C a mikrofón je štandardne na spodnej strane. Naľavo je šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (prípadne na dve samostatné dve nanoSIM karty), ide o hybridný slot. Telefón ponúka taktiež stupeň krytia IP65/IP68, takže by nemal mať problém pri ponorení do hĺbky 1,5 metra, ani s prúdom vody.

Už v úvode sme spomenuli natiahnutý displej. Základom je kvalitný 6,5“ OLED panel s 4K Ultra HD rozlíšením (3840×1644 px) s pomerom strán 21:9 a 643 ppi. Displej podporuje HDR, možno si tak užiť všetok obsah v lepšej kvalite, najmä YouTube či HBO Max. Poteší rozhodne podpora 120 Hz, vďaka čomu je používanie smartfónu oveľa plynulejšie. Je teda rýchly a zároveň v porovnaní s inými modelmi s Full HD+ alebo Quad HD rozlíšením zobrazuje ešte jemnejšie a detailnejšie. Výbavu dopĺňa notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na zmeškané udalosti. Na obrazovku telefónu je priam radosť sa pozerať. Hoci pri klasických filmoch či seriáloch sú viditeľné po oboch stranách čierne pruhy (vďaka inému pomeru strán ako je klasický 16:9).

Naopak texty, ale tiež prehliadanie internetu je pohodlné, vďaka natiahnutému displeju na výšku sa na plochu zmestí a zobrazí viac textu a nie je nutné veľa scrollovať. Pri prechode z telefónu s tradičným pomerom strán chvíľu trvá, kým si používateľ zvykne na nový pomer strán a že telefón je značne natiahnutý do výšky. Hardvérovým základom je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, doplnený až o 12GB RAM a vnútornú pamäť 256GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami, avšak slot na SIM karty je hybridný. Zariadenie používa Android 12 s ľahkou nadstavbou od Sony, ktorá je optimalizovaná veľmi dobre. Výrobca na rozdiel od štandardnej ponuky konkurencie snaží stavať na exkluzívnych aplikáciách Camera Pro, Video Pro a Music Pro, ktoré majú umožniť tvorcom obsahu využiť hardvér telefónu viac ako v iných smartfónoch.

Použitý SoC znamená špičkový výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku. Poteší tiež systém pre 5G, ktorý možno používať pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Počas nášho testovania sme si taktiež vyskúšali už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustených desiatky appiek a otvorených desiatky kariet a medzi nimi prepíname. Veľká pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali. Azda jediný problém, ktorý sme zaznamenali, je prehrievanie procesora a vyššia povrchová teplota na zariadení.

Smartfón má 5000 mAh  batériu, pričom výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou trvá z nuly na 100% za zruba hodinu a pol. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí drvivú väčšinu používateľov. Poteší najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) štandard, Bluetooth v5.2, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Model má zlepšený zvukový prejav, možno ho považovať za nadpriemerný, ale nie špičkový. Na dlhodobejšie počúvanie odporúčame siahnuť po slúchadlách alebo externých reproduktoroch. Vďaka audio jacku možno zariadenie pripojiť buď cez kábel alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Xperia 1 IV má podobné nastavenie troch fotoaparátov ako Xperia 1 III, ale teleobjektív bol aktualizovaný s plynulým priblížením od 85 mm do 125 mm. ToF je tiež k dispozícii na účely zaostrovania a bokehu a je tu tiež RGB IR snímač pre presné nastavenie vyváženia bielej. Najvýraznejším fotoaparátom je teleobjektív. Rovnako ako predtým ponúka optickú stabilizáciu a dve pevné úrovne zväčšenia. Kamera s kontinuálnym zoomom je ale zaujímavý bonus práve pre profi fotografov. Predvolená aplikácia fotoaparátu je Sony Photo Pro. Pri zhotovovaní fotografii možno zvoliť buď hardvérové ​​alebo virtuálne tlačidlá spúšte. Cinema Pro je aplikácia, ktorá ponúka veľa možností ovládania, od možnosti prispôsobenia obnovovacej frekvencie a rozlíšenia, ktoré nie sú dostupné v základnej aplikácii, vrátane 4K až 120 snímok za sekundu v pomere strán 21:9.

Hlavný fotoaparát robí vynikajúce fotografie za denného svetla, tak ako aj predošlé špičkové telefóny Xperia. Fotografie sú dostatočne detailné a bez šumu. Ostrosť je tiež výborná. Vyváženie bielej je veľmi dobré a farby sú verné. Páči sa nám aj dynamický rozsah, ktorý je väčšinu času skvelý, posilnený Auto HDR, no nie vždy dokonalý. Fotografie vykazujú vysoký kontrast a niektoré tiene sú tmavšie, ako by sme si želali. Celkovo možno konštatovať, že primárny fotoaparát je veľmi dobrý a má rozhodne čo ponúknuť. Podobne dobré výsledky ponúka aj ultraširoký fotoaparát, ktorý podporuje automatické zaostrovanie. Nemožno s ním realizovať úplne makro snímky, keďže jeho minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 10 cm. Prekvapením je, že mobil nepodporuje nočný režim. Pri náročnejších scénach je výsledkom prepálená fotka a to najmä pri množstve svetiel.

Na poli smartfónov je veľká konkurencia a každý výrobca sa snaží zaujať niečím iným. Japonský výrobca zaujal parametrami, najmä skvelým displejom, rýchlym prostredím v OS Android s nadstavbou bez „preplácnutého“ obsahu, či aplikácii navyše. Páči sa nám kombinácia snímačov fotoaparátu a ich výsledky, stereo reproduktory, audio jack,  možnosť rozšírenia priestoru pamäťovými kartami a tiež „originálny“ dizajn. Hoci už možno hovoriť o štvrtýkrát „recyklovanom“ dizajne, na ktorom sa aj postupom času veľa nezmenilo. Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre. Azda najviac upúta pozornosť na výšku natiahnutý displej. Iste, nájdu sa používatelia, ktorým to nemusí vyhovovať, nakoľko sa ovláda o niečo horšie jednou rukou, najmä pokiaľ ide o notifikačnú lištu a hornú časť. Počas mnohých činností to možno považovať aj za praktické riešenie, záleží od situácie. Telefón ponúka výbornú výbavu a hoci sa od predošlého modelu veľa nezmenilo, zrejme najviac si na svoje prídu fotografi.

Zapožičal: Sony

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno