Domov Periférie Recenzia: SanDisk iXpand Luxe 128GB

Recenzia: SanDisk iXpand Luxe 128GB

Zdielať

Otestovali sme už na prvý pohľad elegantne a zaujímavo vyzerajúci USB kľúč pre mobilné zariadenia aj počítače zároveň.

Veľký rozmach majú vďaka cloudu už zrejme USB kľúče za sebou, avšak treba uznať, že často padne vhod skôr USB kľúč ako cloud. Napríklad v zahraničí, mimo dostupnej Wi-Fi siete, alebo pokiaľ ide o komfort pri prenášaní a kopírovaní dát. Možno ho schovať kamkoľvek, rozmery sú pritom iba 50×15×9 mm a hmotnosť 5 gramov. Šasi je kvalitné, napriek tomu, že ide o kombináciu kovu a plastu s otočným reverzibilným krytom. Ten podľa potreby zaklapne a odhalí konektor typu USB-C (port do počítača, či Android smartfónov), alebo Lightning  (pre prepojenie s iPhonmi). Port, ktorý sa práve nepoužíva, je čiastočne chránený odolným kovovým rámom. Je v ňom aj otvor na pútko, aby ho mohol používateľ prenášať spolu s kľúčmi a nestratil ho.

Dizajn a spracovanie sú veľmi dobré, prémiové a hoci sa nám páči kovovo-plastová konštrukcia, má aj nedostatky. Sčasti je práve kovová časť náchylná na poškriabanie, či už od pravidelného pripájania a odpájania, alebo taktiež vďaka otočnému krytu, ktorý však zanecháva po čase určitú stopu. Dokonca po viacnásobnom použití má otočná krytka voľnosť, takže hoci pôsobí dizajnovo luxusne, spracovanie má z praktického hľadiska medzery. Počas letných dní sme si všimli, že sa USB kľúč veľmi ľahko zohreje a teploty sú vysoko nad rozumné akceptovateľné hodnoty a nepôsobí to zrovna príjemne.  Testy nám však ukázali, že vysoká teplota nemá vplyv na výkon a teplo je zvládnuteľné, len je nepríjemné. Hoci sme otestovali 128GB verziu, v predaji je 64GB a 256GB kapacita.

Keď sme pripojili USB kľúč k smartfónu Apple iPhone 13 Pro, telefón nás vyzval, aby sme si stiahli potrebnú aplikáciu iXpand Flash Drive z App Store. To považujeme za užitočné. Telefón Samsung Galaxy Z Flip 4 so systémom Android nás po pripojení zariadenia nevyzval na stiahnutie aplikácie, ale porovnateľnú appku SanDisk Memory Zone možno ľahko nájsť a stiahnuť z obchodu Google Play. Treba tiež dodať, že iPhone bez nainštalovanej aplikácie neumožnil prácu so súbormi a ich presúvanie, ale v Androide sa kľúč medzi dostupnými úložiskami ukázal a bolo možné presúvať súbory aj bez dodatočne nainštalovanej aplikácie. To je ale daň za uzavretý iOS systém a aj za jeho lepšiu stabilitu a bezpečnosť.

V zariadeniach iPhone aj Android je používanie USB kľúča pomerne jednoduché. Na vykonanie všetkých činností vrátane zálohovania fotografií, videí, kontaktov alebo iných súborov možno použiť príslušnú aplikáciu. Súbory z kľúča možno prenášať aj do telefónu v prípade, že sa používateľ snaží presúvať súbory medzi zariadeniami, ako aj prezerať médiá priamo z flash disku. V prípade potreby možno súbory chrániť heslom. K dispozícii sú možnosti manuálneho aj automatického zálohovania a možno dokonca nastaviť plán opakovaného zálohovania, hoci na vykonanie úlohy musí byť zariadenie pripojené.

USB kľúč má z výroby formátovanie systému exFAT, ktorý zaručuje kompatibilitu s počítačmi so systémom Windows, macOS a dokonca aj so zariadeniami so systémom Android a iOS. Výrobca uvádza, že flashka má rozhranie USB 3.1 Gen 1, deklarované rýchlosti neuvádza. V praxi sme namerali v CrystalDiskMark rýchlosť 94 MB/s pri čítaní a 45 MB/s pri zápise, čo považujeme za menej než sme očakávali. Kľúč podporuje appku a pre funkčnosť s mobilnými platformami (iOS) je žiaľ nutná. K dispozícii je pre iOS aj Android, slúži ako správca súborov, ktorý používateľovi umožňuje kopírovať, alebo presúvať súbory z interného úložiska mobilného zariadenia na kľúč. Tiež je možné manuálne aj automatické zálohovanie a spravovanie úložiska USB pomocou ľahko použiteľnej aplikácie.

SanDisk iXpand Luxe 128GB je zaujímavý USB kľúč, ktorý ponúka možnosť ukladania dát pre mobilné zariadenia aj počítače. Keďže ponúka klasický USB-C aj Lightning konektor, je tak kompatibilný s mnohými zariadeniami. Aj cena je priaznivá, pohybuje sa na úrovni 40-52 eur. USB kľúč považujeme za rozhodne zaujímavý a odporúčame ho najmä používateľom, ktorí majú veľké množstvo fotografií a videí, ktoré potrebujú zálohovať a cloud nie je pre nich riešením. Škoda len pomalších prenosových rýchlostí.

Zapožičal: SanDisk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno