Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Z Fold 4

Recenzia: Samsung Galaxy Z Fold 4

Zdielať

Na trhu si nájdu svoje miesto aj netradičné smartfóny a tablety, resp. ich kombinácia. Otestovali sme štvrtú generáciu Galaxy Z Fold 4. Čo prináša?

Na slávnostnom predstavení Samsung Unpacked predstavil kórejský výrobca celkovo dve skladacie zariadenia – jeden skladací telefón do tvaru véčka (Z Flip 4), ktorý sme testovali už skôr a skladací hybrid telefónu a tabletu v jednom (Z Fold 4). Ten sme mali teraz na dvojtýždňové testovanie požičaný od spoločnosti Alza.sk. V mnohých detailoch je pritom veľmi podobný ako predošlý Fold 3, ale vo viacerých pamametroch ho prekonáva. Ide o vylepšenú novinku s konštrukciou, ktorá sa postupne vyvíja a zlepšuje niekoľko rokov. Aktuálny model je vybavený rovnakým vnútorným displejom Dynamic AMOLED 2X aj vonkajším Super AMOLED ako predchodca. Vďaka konštrukčným zmenám je Fold 4 o niečo kompaktnejší.

Veľká obrazovka zvnútra, menšia zvonku, vodotesnosť, fotoaparáty a podpora pera S Pen pri tohtoročnom modeli ostávajú. Vylepšenia sa skrývajú skôr v detailoch. Rámy boli orezané, vonkajší displej je o niečo menej natiahnutý do výšky, ale stále ho považujeme za extrémne natiahnutý (viac ako Sony Xperia smartóny). Znížila sa aj hmotnosť, ktorá predstavuje 263 gramov (predtým 271 gramov), čo je stále dosť. Bez zmeny ostáva rýchlosť nabíjania – 25W (avšak nabíjačka v balení nie je), kapacita batérie je taktiež rovnaká – 4400 mAh. Zmena nastala pri procesore, výrobca tu použil najnovší SoC Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1.

Je zvláštne, ak sa veľký a hrubý telefón rozloží na tablet, chce to nejaký čas, aby si na to používateľ zvykol. Páči sa nám kvalita spracovania. Hliníkový rám je pevný, bol tiež vylepšený použitím pevnejšieho materiálu s lesklým povrchom a plochejším profilom. Potešia aj odolnejšie panely Victus+ s novou matnou povrchovou úpravou. Ochranná fólia skladacieho OLED-u zostala a v prípade jej odstránenia vzniká riziko poškodenia displeja, takže výrobca dôrazne neodporúča jej odlepovanie. To je zároveň aj prínosom, nakoľko priamo pri výrobe nalepená ochranná fólia je kvalitná a je osadená na displeji presne (na rozdiel od viacerých čínskych výrobcov, kde sme na toto poukazovali). Vnútorný displej aj spolu s ochrannou fóliou z výroby vyzerá výborne, ponúka jasné a farebné podanie. Vonkajší displej ale nemá nalepenú fóliu.

Vonkajší displej ponúka uhlopriečku 6,2“ a rozlíšenie 2316×904 pixelov. Rovnako ide o 120 Hz Dynamic AMOLED 2X panel. Najväčšie zmeny badať najmä pri pomere strán – teraz má 23,1:9 (predtým 25:9). Oproti konkurenčným mobilom (Sony Xperia s jeho „natiahnutými“ telefónmi), ktoré majú pomer 21:9 tak ide o citeľne viac natiahnutý panel displeja. V podstate je stále natiahnutý na výšku viac ako akékoľvek iné smartfóny, ale je to hmatateľný krok smerom k lepším proporciám. Rozhodne oceňujeme minimálny jas, ktorý neruší pri používaní v prítmí, či v noci. Na rozdiel od vnútorného displeja tento nepodporuje pero S Pen. Hoci nie je priamo v balení, ku smartfónu si možno dokúpiť originálne puzdro, ktoré chráni telefón a v jeho balení je aj stojan na telefón, stylus a šachta na schovanie S Pen.

Vnútorná obrazovka zostáva na uhlopriečke 7,6“ s rozlíšením 2176×1812 px (373 ppi), ide o Dynamic AMOLED 2X panel s frekvenciou 120Hz. Vďaka tomu je prostredie veľmi rýchle a to vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Panel poteší aj podporou pre HDR10+, čo používateľ ocení najmä pri YouTube, Netflix a ďalších aplikáciách, ktoré túto technológiu môžu využiť a dodajú tak sledovanému filmu lepšie farby a celkový obraz. S displejom a celkovým podaním farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Azda jediná vec, ktorá nám prekážala, bol záhyb v strede, po určitom čase ale nepôsobí rušivo a nie je problém si naň zvyknúť. Počas nášho krátkeho používania sme badali zahnutie najmä zo začiatku, ale pri zobrazovaní fotografií, videí, či obsahu na internete nie je až tak výrazný, ide skôr o fyzickú vlastnosť, ktorú cítiť pri scrollovaní po displeji.

S Pen, ktorý je legendárnym prvkom zariadení Note (skončili v roku 2020 a poslednými modelmi boli Note 20 a 20 Ultra), je naďalej spoločnosťou Samsung rozvíjaný koncept ikonického pera (stylusu). Okrem S21 Ultra a S22 Ultra, ktoré ho taktiež podporujú, je tretím extra modelom práve Z Fold 4. S Pen reaguje na rôzne úrovne prítlaku, vďaka čomu dokáže simulovať klasické pero. Výrobca vďaka softvéru a aplikáciám umožňuje používateľom okrem kreslenia či písania vytvárať screenshoty, animované GIF, alebo špecifické výrezy zo snímky obrazovky. Perom síce nemožno ovládať na diaľku režim fotoaparátu (prepínať medzi predným a zadným), čo boli už tradičné funkcie v posledných modeloch Note série, ale poteší napriek tomu zaujímavými funkciami. Tie padnú vhod najmä na veľkú vnútornú obrazovku, kde ich používateľ môže použiť na kreatívne úlohy.

Telefón používa najnovší čip Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, rovnaký ako ostatné vlajkové lode konkurencie. Výbavu dopĺňa 12GB RAM a 512GB vnútorná pamäť. Spolu s obomi rýchlymi displejmi telefón už na prvý pohľad pôsobí oveľa svižnejšie ako modely so 60 Hz panelom. Počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Navyše aj systém, ktorý umožňuje viaceré spôsoby ovládania (napríklad pri otvorení ako tablet), bol plynulý, rýchly a bezproblémový. Mobil podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Počas testovania sme používali na telefóne v tom čase najnovší systém Android 12L s nadstavbou One UI 4.1.1.

Nadstavba aj operačný systém sú veľmi dobre prispôsobené na skladacie zariadenie a jeho mechanizmus. Počas používania – ako telefón a po rozložení ako tablet – sme nezaznamenali problémy. Dokonca aj väčšina aplikácií, ktoré sme používali, sa dokázali prispôsobiť a po preklopení režimu z vonkajšieho na vnútorný displej (či naopak) sme pokračovali tam, kde sme predtým skončili. Problémom bola iba jedna appka – X-PlorerS75-S95 pre robotické vysávače od Rowenty, ktorá pri zmene režimu potrebovala znovunačítanie (prakticky akoby používateľ appku zatvoril a otvoril). Pri Instagrame bola predvolene nastavená možnosť fixného pomeru strán, posúvať ho možno na ľavý alebo pravý okraj, či na stred; ale v nastaveniach výrobca šikovne ukryl možnosť roztiahnutia na celú dĺžku aj šírku vnútorného displeja, čím aplikácia pôsobí prirodzenejšie.

Používateľ si môže takisto zvlášť nastaviť vonkajšiu a vnútornú obrazovku – rozloženie mriežky aplikácií, výberu miniaplikácií, rozloženia a tapiet. Na dvoch paneloch možno použiť aj úplne odlišné skratky. Ide tak o veľmi dobrý príklad toho, ako spoločnosť bez problémov oddeľuje prispôsobenie pre dva rôzne panely. Hoci na prvý pohľad tu možnosti môžu vyzerať klamlivo identicky. Ak ale používatelia uprednostňujú rovnaké rozloženie medzi týmito dvoma panelmi, je to jednoduché a možno povoliť funkciu zrkadlenia obrazovky. Tým sa zosynchronizujú zmeny medzi dvoma používateľskými rozhraniami. Keďže je vnútorný displej prakticky akoby dva vonkajšie displeje vedľa seba, tak pri synchronizácií nastavenia používateľ bude mať na vnútornom paneli dve vonkajšie vedľa seba. Je iba na používateľovi, ktorú možnosť preferuje viac. My sme si nastavili dve rôzne plochy s inými aplikáciami a nastaveniami, čo sme považovali za praktickejšie (ako mať zdvojenú plochu na vnútornom displeji).

Za praktický a prínosný považujeme aj multitasking. Používateľ si môže zvoliť a naraz si otvoriť napríklad dve, alebo dokonca až tri aplikácie naraz. Jedna naľavo, druhá napravo a tretia vľavo dole, čím sa následne prvá aplikácia z celej ľavej plochy zmenší na polovicu. Vo výsledku tak môžu byť na ľavej ploche dve aplikácie nad sebou a druhá napravo. Vďaka veľkému displeju vnútorného panelu tak multitasking znamená vyššiu efektivitu, ale trvá chvíľu, kým si na to používateľ zvykne. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6 a tiež Bluetooth v5.2. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Zvukový prejav je dobrý, hoci k najlepším nepatrí. Mobil používa dva (stereo) reproduktory. Zvuk je hlasitý, hoci s oslabenými basmi.

Výrobca vyriešil zaujímavo selfie fotoaparát, ktorý je vo vnútornom displeji v strede v hornej časti. Má iba 4 MPx a kvalitou nijak neohúri, preto odporúčame použiť selfie fotoaparát na vonkajšej strane displeja alebo hlavné fotoaparáty na zadnej strane, ktoré pri rozložení možno použiť tiež a sú kvalitnejšie. Na zadnej strane je trojica snímačov, prakticky rovnaká ako na modeli Galaxy S22 Ultra. Hlavný 50 MPx so svetelnosťou f/1.8 s PDAF a OIS, telefoto 10 MPx f/2.4 umožňujúci trojnásobné optické priblíženie a ultraširokouhlý 12 MPx s f/2.2 so záberom 123°. Ďalej je k dispozícii LED blesk, HDR a možnosti nahrávania videa v 8K Ultra HD pri 24 fps, resp. 4K Ultra HD pri 60 fps, Full HD 1080p pri 60/240 fps alebo HD 720p pri 960fps.

Pri jasnom dennom svetle sú výsledky primárneho zadného fotoaparátu veľmi dobré. Sú mierne presaturované, presne tak, ako je to pri Samsungu zvykom. Nestretli sme sa so žiadnymi problémami s vyvážením bielej alebo farebným nádychom. Základné nastavenie fotoaparátu zachytáva snímky v rozlíšení 12,5 MPx a skladá viac pixelov do jedného (tzv. binning) čo znamená, že počas dňa ale najmä v horších svetelných podmienkach snímač fotoaparátu skladá viac pixelov do jedného a eliminuje tým šum. Detaily sú ostré a šum je minimálny. S kvalitou snímok z hlavného fotoaparátu sme boli spokojní a nemáme k nim žiadne výčitky. Ultraširokouhlý snímač robí kvalitné zábery a možno ním realizovať veľmi dobré fotografie.

Nabíjanie zariadenia ostáva na 25W. Vďaka tomu ho možno nabiť z nuly na 45% za 30 minút. Výdrž batérie je prakticky tradičná – jeden deň. Nemilo sme boli prekvapení pri veľkej spotrebe vnútorného displeja – pri nastavení jasu na minimum v interiéri klesala zhruba 16-18% za každých 60 minút pri prehrávaní videa z NASka pri pripojení cez Wi-Fi sieť (čiže v rámci lokálnej siete). Spotreba vonkajšieho displeja bola nižšia a prijateľnejšia. Pri používaní s vnútorným displejom ide skôr o poldňový telefón a pri vonkajšom displeji o klasický jednodenný mobil. Záleží najmä od používania a činností. Telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W a na zadnej strane môže ponúknuť aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Samsung Galaxy Z Fold 4 je rozhodne zaujímavé skladacie zariadenie a hybrid medzi smartfónom a tabletom. Ide o pomerne špecifický model, ktorý nie je určený každému. Najmä vďaka nie celkom praktickým veľkým rozmerom a hmotnosti to nie je produkt pre masy, ale svojich zákazníkov si nájde. Za prínosný považujeme koncept skladania – prakticky tabletu na smartfón (alebo rozloženie z natiahnutého mobilu na malý tablet, záleží z uhla pohľadu), kvalitné konštrukčné spracovanie, skvelé displeje, veľmi dobre vybavené fotoaparáty (hoci nejde o high-end a na trhu sú aj oveľa lepšie). Je ešte čo zlepšovať, ale to môže prísť v ďalších generáciách. Nás by potešil lepší pomer strán vonkajšieho displeja a jeho menšia výška. Skladací mechanizmus je zaujímavý, pre mnoho ľudí zrejme jedinečný a zaujímavý. Fold 4 ale nepoteší vysokou cenou, ktorá je na úrovni 1270 až 1800 eur. Ponúkne však za to „veľa muziky“, zaujímavú výbavu a parametre.

Zapožičal: Alza.sk