Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S9 a S9+

Recenzia: Samsung Galaxy S9 a S9+

Zdielať

Samsung na jar predstavil dvojicu telefónov – S9 a S9+, ktoré nahrádzajú doterajšie vlajkové lode série S8. V čom sa tohtoročné modely líšia oproti tým minuloročným? Prinášame recenziu po dlhodobom testovaní oboch smartfónov.

Na fotografii Samsung Galaxy S9 (vľavo) a Samsung Galaxy S9+ (vpravo)

Telefóny sú spracované výborne. Môžu za to kvalitné materiály – kov a ochranné sklo – pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Na pohľad sú oba smartfóny veľmi pekné. Problémom je samotné používanie a to najmä vďaka povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené jednak na pravej strane (kde je vypínač), ako i na ľavej (kde je okrem regulácie hlasitosti aj tlačidlo Bixby).

Na spodnej strane je umiestnený obojstranný USB-C, mriežka reproduktora, ktorý je doplnený (našťastie stále prítomným) 3,5 mm audio jack konektorom a mikrofónom. Horná strana obsahuje mikrofón a šuplík na jednu nanoSIM kartu a microSD kartu. Keďže ide o hybridný slot, možno tu použiť aj dve nanoSIM karty. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, fotoaparát a LED blesk. Rozdiel medzi testovanými telefónmi je vo fotoaparáte. Zatiaľ čo menší (S9) používa iba jeden snímač, väčší model (S9+) ich má rovno dva.

Na fotografii Samsung Galaxy S9+ (vľavo) a Samsung Galaxy S9 (vpravo)

Pre úplnosť dodávame, že sme mali najprv zapožičaný menší model od zastúpenia spoločnosti Samsung (model S9 dual SIM so 64GB vnútornou pamäťou), avšak neskôr sme na test získali pre detailnejšie porovnanie dvojicu telefónov na dlhodobý test od spoločnosti Alza. Oba modely mali zhodne po 256GB vnútornej pamäte. V predaji sú pritom dve verzie – 64GB a 256GB a každá v nich v single SIM a dual SIM verzii (teda celkovo štyri verzie telefónov, ktoré sú u nás v predaji).

Oba modely majú Super AMOLED panel. Menší S8 ponúka 5,8“ displej, väčší S8+ 6,2“, pričom ich rozlíšenie je rovnaké – 2960×1440 px (S8 má teda 570 ppi, S8+ 529 ppi – počet pixelov na palec). Oba telefóny majú kontrast a jas na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Telefóny ponúkajú možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb (najmä čiernej, čo je dané už samotnou technológiou Super AMOLED).

Na fotografii Samsung Galaxy S9+ (naspodu) a Samsung Galaxy S9 (navrchu)

Za nevýhodu určite považujeme zakrivenie displeja, ktoré je v aktuálnych modeloch výraznejšie ako pri minuloročných. Počas dlhodobého používania nám manipulácia so zakrivením prekážala. Rozhodne by telefónom prospel rovný (nezakrivený) displej, ktorý pôsobí aj pri používaní oveľa lepšie ako zakrivený (hoci chápeme, že zakrivený displej telefónu môže oveľa lepšie pôsobiť pri marketingových aktivitách spoločnosti). Rovný displej má ďalšie nesporné výhody: nalepené sklo sa neodliepa, fólia oveľa lepšie drží. Naše skúsenosti pritom vyplývajú z dlhodobého používania, keďže ako primárny telefón sme mali S7 Edge a Note 8.

Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu bez sivastého nádychu a špičkový kontrastný pomer. Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálne modely prinášajú takisto funkciu „Always on display“, ktorú Samsung uviedol už pred niekoľkými rokmi. Ide o funkciu, ktorá na vypnutom displeji smartfónu zobrazuje aktuálny čas, dátum a notifikácie.

Na fotografii Samsung Galaxy S9 (vľavo) a Samsung Galaxy S9+ (vpravo)

Vďaka tomu, že čierna je zhasnutá, Always on display nespotrebúva veľa energie z batérie. Používatelia, ktorí nechcú funkciu používať, ju môžu vypnúť v nastaveniach. Ďalšia funkcia, ktorá je prítomná a ktorú poznáme už z niekoľkých minulých modelov sú widgety na okraji displeja. Funkciu sme však hneď vypli, keďže je podľa nás zbytočná a vzhľadom na extrémne zakrivenie displeja je dosť nepohodlné funkciu plnohodnotne používať.

Hardvérový základ oboch smartfónov je rovnaký, tvorí ho procesor z vlastnej dielne, model Exynos 9810. Obsahuje štyri procesorové jadrá, taktované na 2,7 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo ide o špičku, má podobný výkon ako najvýkonnejší Qualcomm Snapdragon 845 (ktorý používajú S8 a S8+ na trhu v USA). Zatiaľ čo menší model používa 4GB RAM, väčší má potom 6GB RAM a rovnakú vnútornú pamäť 256GB, pričom výbavu dopĺňa slot na pamäťové karty microSD až do kapacity 256GB.

Na fotografii Samsung Galaxy S9

Operačný systém Android 8.0.0 Oreo má nadstavbu Samsung Experience. Plynulosť systému aj aplikácií je veľmi dobrá, počas používania sme nezaznamenali problémy. TouchWiz, ktorý je už dlhšie nazývaný ako Samsung Experience prešiel inováciami, je o niečo odľahčený. V systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. Pri menej vybavenom modeli (S9) sme si všimli aj pomalšie reakcie, čo pripisujeme dosť objemnej nadstavbe.

Z dlhodobého hľadiska je otázne aká bude podpora pre aktualizácie od výrobcu do budúcna, keďže pri modeloch S8, S8+ a Note 8 to odflákol. Oba telefóny obsahujú tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto možnosť schovania lišty používa kórejský výrobca od minulého roka, kedy nahradil predtým typické domovské tlačidlo s dvomi senzorovými tlačidlami pod displejom dotykovými tlačidlami na spodku displeja.

Na fotografii Samsung Galaxy S9

Oba telefóny majú nevymeniteľnú batériu a zatiaľ čo menší S9 ponúka kapacitu 3000 mAh, batéria väčšieho S9+ má 3500 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacity na nedostatočnej úrovni, keďže 3000 mAh považujeme za rozumné minimum pre telefóny s Full HD displejom – avšak oba modely ponúkajú jemné Quad HD s netradičným pomerom strán. Výdrž na jedno nabitie je pri oboch testovaných modeloch jeden deň.

Používateľov neprekvapí prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len volanie a pár základných funkcii. Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie. Telefón umožňuje tiež aj veľmi rýchle nabíjanie, k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie. Funkcia je automaticky integrovaná v tomto modeli a nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať.

Na fotografii Samsung Galaxy S9+

Bezdrôtové nabíjanie možno realizovať počas dňa. Odporúčame ho však aspoň počas 15 minút (prípadne dlhšie), aby pri častom krátkom nabíjaní nedošlo k poškodeniu batérie. Pri káblovom nabíjaní sa nám potvrdila vhodnosť funkcie rýchleho nabíjania (Quick Charge) – z úplného vybitia (0%) na plne nabitý telefón (100%) sa S9+ nabil za rovných 100 minút. Dlhšie nabíjanie trvá najmä pri posledných percentách, z nuly na polovicu sme nabili zariadenie za 40 minút.

K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená na zadnej strane a to hneď pod fotoaparátom. Podľa nás ide o nepraktické umiestnenie, často totiž dôjde omylom k zapackaniu objektívu fotoaparátu. Telefóny možno odomknúť aj vďaka rozoznaniu tváre, čo je však v horších svetelných podmienkach problém a telefón sa neodomkne. Odomykať telefón možno aj snímaním dúhovky oka. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý, dúhovku sníma predný fotoaparát, pričom pomáha prítomná LED dióda.

Na fotografii Samsung Galaxy S9+

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete (Cat.18) s rýchlosťami do 1200 Mbps. Poteší podpora pre VoLTE (volanie cez LTE sieť) pre obidve nanoSIM karty. Túto technológiu sme testovali na SIM kartách a funguje bezchybne. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, je tu aj menej známy čínsky Beidou, a doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou.

Telefóny sa líšia okrem hardvérovej výbavy aj vo fotoaparátoch. Zatiaľ čo menší S9 má jeden snímač s rozlíšením 12 MPx, dynamickou svetelnosťou f/1.5 až f/2.4 a tiež aj optickou stabilizáciu, väčšia S9-tka ponúkne totožný fotoaparát, avšak s dvomi snímačmi. Foťáky patria medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť, čo potvrdzuje aj hodnotenie podľa DxO Mark (S9+ má 99 bodov a je na štvrtom mieste). Aj vďaka tomu môže smartfón často nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch.

Na fotografii Samsung Galaxy S9+ (vľavo) a Samsung Galaxy S9 (vpravo)

Oba modely majú aj podporu pre nahrávanie 4K videa pri 60 fps, ktorá nie je pri všetkých vlajkových lodiach samozrejmosťou. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky. Oceňujeme rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO. Pre fotografov môže byť zaujímavé spomalené 960 fps video.

Samsung Galaxy S9 a S9+ sú zaujímavé smartfóny, avšak „zabíjajú“ to minimálnymi zmenami oproti minuloročným modelom. Zmena v dizajne sa nekoná, výkonovo ide o stále veľmi rýchle telefóny (hoci pri S9-tke sme občas nemali tento pocit) a kvalita fotiek ostala zachovaná. Majitelia telefónov série S8 preto nemajú dôvod na výmenu zariadení. A výmena Note 8 za S9/S9+ takisto nedáva význam. Rozhodnutie Samsungu tento rok predstaviť takmer identické telefóny ako minulý rok vyznieva rozporuplne. Tento počin pripomína skôr marketingový ťah výrobcu, ktorý takto deklaruje sústavné inovácie v ére tvrdej konkurencie na trhu.

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

Parameter Samsung Galaxy S9 Samsung Galaxy S9+
Chipset Samsung Exynos 9810, 10 nm
Procesor osemjadrový (4× 2,7 GHz + 4× 1,8 GHz)
Grafika Mali-G72 MP18
Pamäť 4GB RAM + 64GB/256 ROM + microSD karta 6GB RAM + 64GB/256 ROM + microSD karta
Operačný systém Android 8.0 Oreo + nadstavba Samsung Experience
Displej 5,8“, Super AMOLED, 2960×1440 px, 570 ppi 6,2“, Super AMOLED, 2960×1440 px, 529 ppi
Fotoaparát zadný – 12 MPx, f/1.5 – 2.4, OIS, LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K videí pri 60 fps, Full HD videí pri 240 fps, HD videí pri 960 fps; S9+ má duálny 12 MPx

predný – 8 MPx, záznam 1440p videa, f/1.7

Rozmery 148×69×8,5 mm 158×74×8,5 mm
Hmotnosť 163 gramov 189 gramov
Batéria 3000 mAh 3500 mAh
Globálny prenos dát 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, odolnosť voči vode a prachu IP68, snímač tepu, rýchla výmena v servise

 

Samsung Galaxy S9

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Vynikajúci Infinity displej, fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie, podpora pre Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP68
+ Rôzne biometrické zabezpečenia
+ Stále prítomný 3,5 mm audio jack
+ Spomalené zábery na 960 fps v HD
+ Fotoaparát s variabilnou clonou

Mínusy
– Minimum inovácii oproti Galaxy S8
– Neprakticky umiestnená čítačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S9 G960F 64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S9 G960F 256GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

 
 
 

 
 
 
 

Samsung Galaxy S9+

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci Infinity displej, fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie, podpora pre Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP68
+ Rôzne biometrické zabezpečenia
+ Stále prítomný 3,5 mm audio jack
+ Spomalené zábery na 960 fps v HD
+ Fotoaparát s variabilnou clonou

Mínusy
– Minimum inovácii oproti Galaxy S8+
– Neprakticky umiestnená čítačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S9 Plus G965F 64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S9 Plus G965F 256GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

 
 
 
 
 
 
 
 

Zapožičal: Alza, Samsung

2 komentárov