Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note 8

Recenzia: Samsung Galaxy Note 8

Zdielať

Kórejský výrobca smartfónov Samsung po ročnej odmlke predstavuje nový tabletofón – Note 8. Zatiaľ čo minuloročný model Note 7 mal veľa problémov po celom svete s vybuchujúcou batériou a výrobca ho musel napokon stiahnuť z trhu, aktuálny model je v predaji dva mesiace a zatiaľ sa žiadne problémy neobjavili. Pribudli inovácie, v ktorých tabletofón nadväzuje na tohtoročnú sériu S8. Poďme sa pozrieť čo všetko prináša.

Tabletofóny zo série Note patria medzi tie zariadenia, ktoré sa odlišujú od ostatných modelov. Či už spracovaním, hardvérom, ale najmä stylusom, ktorý pridáva telefónu novú funkcionalitu. Ako je na tom najnovšia generácia? Podobne ako séria S8, aj pri Note 8 sa rozhodla kórejská spoločnosť ponúknuť minimalistický dizajn a nový pomer strán (18,5:9). Ostáva takisto pomenovanie „Infinity displej“ a bezrámikový dizajn. Keďže je povrch veľmi klzký, pri kúpe Note 8 určite odporúčame dokúpiť aj puzdro, aby nedošlo k pádom a rozbitiu displeja alebo zadnej povrchovej úpravy.

Testovaný model je spracovaný výborne. Môžu za to kvalitné materiály – kov a ochranné sklo – pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené na pravej strane (kde je vypínač) a na ľavej (kde je okrem regulácie hlasitosti aj nové tlačidlo Brixby). Novinkou je chýbajúce domáce tlačidlo, ktoré nahradili tri senzorové na spodnej časti displeja.

Každá nová generácia prináša niečo nové, pričom ani tohtoročné modely na tom nie sú inak. Výhodou je pokles ceny ich predchodcov, či už ide o tohtoročné modely S8/S8+, alebo minuloročné S7/S7 Edge. Vďaka tomu sa môžu stať cenovo dostupnejšie aj pre zákazníkov, ktorí pri výbere pozerajú viac na cenu. Na pohľad je tabletofón veľmi pekný, problémom je samotné používanie a to najmä kvôli povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Aj vďaka tomu bude čistenie na dennom poriadku.

Na spodnej strane je nový univerzálny obojstranný USB-C a mriežka reproduktora. K dispozícii je tiež aj 3,5 mm audio jack konektor, spolu so stylusom S Pen, ktorý je na spodnej strane. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá AKG a tiež technická dokumentácia. Na hornej strane je k dispozícii jeden šuplík na SIM kartu a microSD kartu. Tento rok pribudla nová verzia „dual SIM“, pričom slot je hybridný.

Prednú stranu chráni ochranné sklo, nad displejom je fotoaparát, notifikačná dióda a senzory. Výbavu tabletofónu dopĺňa dvojica mikrofónov – jeden na hornej a druhý na spodnej strane zariadenia. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov a dvojitý fotoaparát, ktorý má práve na Note 8 premiéru (Samsung ho tu použil po prvýkrát), LED blesk a snímač tepu.

Tabletofón má 6,3“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2960×1440 px (čo znamená 521 ppi – počet pixelov na palec). Poteší kontrast a jas, ktorý je na výbornej úrovni, pričom to isté platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Note 8 ponúka možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu, a to od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme taktiež aj verné podanie farieb (najmä čiernej, čo je dané už samotnou technológiou).

Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu bez sivastého nádychu a špičkový kontrastný pomer. Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálny model prináša takisto funkciu „Always on display“, ktorú Samsung uviedol pri minuloročnom modeli S7 Edge. Ide o funkciu, ktorá na vypnutom displeji smartfónu zobrazuje aktuálny čas, dátum a notifikácie.

Vďaka tomu, že čierna je zhasnutá, Always on display nespotrebúva veľa energie z batérie. Používatelia, ktorí nechcú funkciu používať, ju môžu vypnúť v nastaveniach. Ďalšia funkcia, ktorá je prítomná a ktorú poznáme už z modelu S7 Edge, sú widgety na okraji displeja. Medzi widgetmi možno listovať, dajú sa zvoliť najpoužívanejšie aplikácie, kontakty, počasie a kompas atď. Výhodou je, že jednotlivé strany bočného panelu s widgetmi možno personalizovať (teda meniť, upravovať, usporiadať) podľa chuti.

Prvý widget sa volá „Moje aplikácie“ a ide v podstate o rozšírenú ponuku s odkazmi k aplikáciám. V dvoch radoch možno vedľa seba zobraziť maximálne 10 aplikácií. Ďalšou z dostupných funkcii sú „Moji ľudia“. Oproti bočnému panelu z S7 Edge sa ponuka mierne zmenila – umožňuje pridať nie päť, ale najviac 10 kontaktov s fotkami, pričom po kliknutí na kontakt je možné osobe zavolať alebo poslať SMS. Šikovná je voľba počasia, ktorá zobrazí miesto, aktuálne počasie a tiež aj grafický prvok.

Možností prispôsobenia bočného panelu je veľa. Medzi funkciami je aj kompas, ktorý možno nájsť pod funkciou „Rýchle funkcie“. Kompas je na naše prekvapenie veľmi presný a kalibrácia trvá pomerne krátko. Počas jeho spustenia však treba nechať zapnutú lokalizáciu cez GPS, bez ktorej kompas nefunguje korektne. Okrem toho sú dispozícii aj funkcie News, Finance a Sports od Yahoo – avšak tie sú dostupné iba v angličtine.

Hardvérový základ tvorí procesor z vlastnej dielne – model Exynos 8895. Obsahuje štyri procesorové jadrá, taktované na 2,3 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na 1,7 GHz. Výkonovo ide o špičku, má podobný výkon ako najvýkonnejší Qualcomm Snapdragon 835 (ktorý používa Note 8 na trhu v USA). Ďalší zlom pri kórejskom výrobcovi nastáva aj pri operačnej pamäti, kde použil po prvýkrát 6GB, vnútorná pamäť má potom 64GB, pričom výbavu dopĺňa slot na pamäťové karty microSD až do kapacity 256GB (hybridný slot v prípade dual SIM verzie).

Operačný systém Android Nougat používa nadstavbu TouchWiz. Plynulosť systému aj jednotlivých aplikácií je výborná, počas používania sme nezaznamenali problémy. TouchWiz prešiel posledné roky inováciou a vylepšeniami, je o niečo odľahčený, v systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. Novinkou je Launcher, ktorý ponúka gestá. Potiahnutím prsta zospodu hore vyvolá používateľ ponuku aplikácií a potiahnutím prsta zhora dole sa opäť možno vrátiť na domácu obrazovku.

Tabletofón obsahuje tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto možnosť schovania lišty používa kórejský výrobca po prvýkrát tento rok (premiéra bola pri sérii S8), avšak podobnú funkciu už dlhší čas používa čínska spoločnosť Huawei (a jej dcérska spoločnosť Honor).

Note 8 má nevymeniteľnú batériu s kapacitou 3300 mAh. Tu si dal výrobca záležať, aby sa nezopakovali problémy s batériou z minulého roka. Konštatujeme, že táto kapacita je na prijateľnej úrovni, hoci 3300 mAh považujeme skôr za minimum pre telefóny s Quad HD. Výsledkom je priemerná výdrž jeden deň pri bežnom používaní. Poteší však možnosť nabíjať zariadenie bezdrôtovo pomocou štandardu Qi, alebo aj cez kábel a to vďaka podpore rýchlo nabíjania.

Používateľov neprekvapí prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len volanie a pár základných funkcii. Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie. Telefón umožňuje taktiež aj veľmi rýchle nabíjanie, k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie. Funkcia je automaticky integrovaná v tomto modeli a nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať.

K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená na zadnej strane a to hneď tesne vedľa fotoaparátu. Podľa nás ide o veľmi nepraktické umiestnenie, vždy totiž dôjde omylom k zapackaniu objektívu fotoaparátu. Medzi čítačkou a duálnym fotoaparátom je síce LED blesk a snímač tepu srdca, napriek tomu je umiestnený dosť vysoko. Tabletofón možno odomknúť aj vďaka rozoznaniu tváre, čo je však v horších svetelných podmienkach častý problém a Note sa neodomkne. Odomykať telefón možno aj snímaním dúhovky oka. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý, dúhovku sníma predný fotoaparát nad displejom, pričom pomáha aj prítomná LED dióda.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1 Gbps. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť v LTE sieti najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, je tu aj menej známy čínsky Beidou, a doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou.

Premiéru duálnych fotoaparátov v prípade Samsungu prináša až tohtoročný Note 8. Oba snímače ponúknu zhodne po 12 MPx, pričom jeden je ako hlavný a ponúka f/1.7, zatiaľ čo druhý je teleobjektív a ponúka f/2.4. Výrobca umožňuje použiť dvojnásobné priblíženie bez straty kvality a tiež funkciu rozmazaného pozadia, ktoré je možné upraviť aj postprodukčne (dodatočne po odfotení). Fotoaparát, tak ako je zvykom pri Samsungu, patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže telefón používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch.

Zariadenie má podporu pre aj nahrávanie 4K videa pri 30 fps, čo je vo vlajkových lodiach samozrejmosťou. K dispozícii je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, ktoré dotvárajú vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

Pokiaľ ide o hodnotenie kvality fotoaparátov, azda každý fanúšik technológií pozná hodnotenie DxO Mark, ktoré určuje najlepšie smartfóny, určené na fotenie. Čím vyššie hodnotenie smartfón získa, tým lepšie fotografie a videá zhotoví. Aktuálne sú najlepšie hodnotené telefóny nasledovné: 98 bodov pre Google Pixel 2, 97 bodov pre Huawei Mate 10 Pro, 94 bodov pre Samsung Galaxy Note 8 a tiež pre Apple iPhone 8 Plus a 92 bodov pre iPhone 8. Pokiaľ teda vychádzame aj z hodnotení DxO Mark, nami testovaný Note 8 je na tom veľmi dobre.

Stylus S Pen obsahuje – podobne ako v predchádzajúcich generáciách – viacero funkcií, dostupné sú v spodnej časti. Stačí len stlačiť koniec stylusu a pero sa povytiahne. Zhruba v polovici cesty sa zastaví, aby nechcene nevypadlo. S Pen je síce z plastu, nevadí mu však voda, podobne ako tabletofónu. Umožňuje tiež jednoduché písanie po displeji a to aj na zamknutom displeji, keďže nie je potrebné odomykať displej pre uloženie poznámky. Systém tiež rozpozná, kedy je stylus od zariadenia vzdialený a upozorní na to používateľa.

Samsung Galaxy Note 8 je veľmi zaujímavý tabletofón (zariadenie, ktoré je niečo medzi smartfónom a tabletom), pričom ide o veľmi dobrú konkurenciu pre iPhony od spoločnosti Apple. Systém prešiel optimalizáciou a rýchlosť je vynikajúca. Stabilita systému je na úrovni, aplikácie nepadajú, všetko je odladené. Jediné, kde Samsung voči Apple stráca, je ekosystém medzi „jablkovými“ zariadeniami (iPhone/iPad/Mac), kde kórejský výrobca nie je ešte na úrovni kalifornského giganta. Note ponúka nielen vysoký výkon, veľmi jemný displej, kvalitné konštrukčné spracovanie z kovu a skla, ale tiež zaujímavý displej s mnohými funkciami. Poteší vynikajúci fotoaparát, optická stabilizácia, rýchle nabíjanie a podpora pre Qi. To, čím to výrobca „zabíja“, je vysoká cena. Kupovať Note 8 či nie? My ho jednoznačne odporúčame 🙂

Vďaka výkonnému hardvéru a tiež funkciám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Samsung Galaxy Note 8 ocenenie High-End Technológie

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 8895, 10 nm
Procesor: osemjadrový (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika: Mali-G71 MP20
Pamäť: 6 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karty (do 2 TB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 6,3“, Super AMOLED, 2960×1440 px, 521 ppi, Corning Gorilla Glass 5
Fotoaparát: zadný – duálny 12 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1.7, optická stabilzácia obrazu; predný – 8 MPx, autofókus, videá max. QHD
Rozmery: 163×75×8,6 mm
Hmotnosť: 188 gramov
Batéria: Li-Ion, 3300 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG, podpora Samsung DeX
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou (BDS), Galileo, akcelerometer, snímač odtlačku prsta, snímač tepu srdca, odolnosť voči vode a prachu IP68, bezdrôtové nabíjanie Qi, snímač očnej dúhovky

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci Infinity displej, fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie, podpora pre Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP68
+ Rôzne biometrické zabezpečenia
+ Stylus S Pen a rôzne možnosti

Mínusy
– Neprakticky umiestnená čítačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Note 8 N950F 64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Note 8 N950F 64GB Single SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Dobremobily.sk, Samsung