Domov Recenzie Recenzia: Rowenta RR7975WH X-Plorer Serie 95

Recenzia: Rowenta RR7975WH X-Plorer Serie 95

Zdielať

Domáce práce spojené s upratovaním nepatria medzi tie najobľúbenejšie. No domáce upratovanie už nemusí byť otravné aj vďaka robotickému vysávaču.

Domáci elektronickí pomocníci v podobe robotických vysávačov alebo čističov okien, ktoré sú každou generáciou inteligentnejšie, vnesú do rodiny nový pokoj, pohodu a úsporu času. Poznáte ten pocit, keď si v sobotu po náročnom pracovnom týždni chcete spraviť pohodu, dať si čaj, kávu alebo pohárik a robiť veci, ktoré sú zábavné, ale zároveň viete, že je vedľa vás známy strašiak menom „domáce upratovanie“. Najmä robotické vysávače sú v dnešnej dobe fenoménom, na trhu existuje veľké množstvo zariadení, takže si stačí ujasniť, aký veľký je byt či dom, čo od upratovania chceme a potom si len zvoliť model robota. Nami testovaný robot Rowenta RR7975WH je vhodný nielen na vysávanie, ale aj na mopovanie, a má aj praktické funkcie navyše. Ktoré to sú?

Poteší, že priamo v balení je s robotickým vysávačom všetko, čo potrebuje používateľ na to, aby si udržal domácnosť čo najčistejšiu. Okrem vysávača a nabíjacej, dokovacej stanice obsahuje balenie dve prídavné turbo kefy na dôkladné čistenie čalúnenia či kobercov s dlhým vlasom, a tiež kefu na čistenie najmenších čiastočiek prachu. Keďže robot podporuje aj mokré čistenie, súčasťou výbavy je aj špeciálny nadstavec so sadou utierok z mikrovlákna s rôznymi vlastnosťami, a aj handrička na suché čistenie s antialergickými vlastnosťami. Dizajn robota je tradičný, plochý kruhový tvar so senzormi vpredu a hore, kolieska a kefa v spodnej časti a priestor na zber prachu zhora. K dispozícii je v nami testovanej čiernej a potom aj v elegantnej bielej farbe. Už pri rozbaľovaní vyzerá vysávač moderne, štýlovo a hodí sa do každého interiéru. Zároveň sa v ňom nestráca, ale dopĺňa ho, a ak ide ešte aj o užitočný doplnok, to sa počíta dvakrát.

Vysávač je kompletne vyrobený z plastu, našťastie matného, ktorý nezachytáva odtlačky prstov pri manipulovaní s ním. Čierna ale nie je vždy praktická, vidieť na ňom ľahko prach. To isté sa dá povedať aj o dokovacej stanici. Je kompaktná, minimalistická a praktická. Na rozdiel od iRobotu ale nemá funkciu veľkého koša, kam sa robot vyprázdňuje, je teda menšia a lepšie sa zmestí do priestoru. Na robotovi je niekoľko tlačidiel: spustenie/zastavenie upratovania a návrat do základne. Obe tlačidlá sú zároveň indikátormi stavu. Za rozhodne veľmi praktickú funkciu považujeme horný kryt, ktorý sa odklopí a pod ním je zásobník na prach spolu s filtrami. Jeho vyňatie a následné vysypanie (odpadu) je tak veľmi rýchle a praktické. Sú tu tiež LEDky na indikáciu bezdrôtového pripojenia Wi-Fi.

Na dilemu, či sa namiesto relaxu vrhnúť na vysávanie a utieranie prachu, prípadne na dohadovanie, kto je s upratovaním na rade, sa dá v dnešnej dobe pokojne zabudnúť. Pre najnáročnejších je k dispozícii model Rowenta RR7975WH, ktorý sme dlhodobo testovali v redakcii a ktorý má pokročilú navigačnú technológiu s laserovými senzormi. Táto navigácia si na základe získaných dát z priestoru vyhodnocuje ideálnu trasu, dokáže ale tiež zachytiť pohybujúce sa predmety a trasu aktuálne upraviť. Ako však funguje nastavenie aplikácie a vysávanie robotickým vysávačom? Rozhodne odporúčame ešte pred prvým použitím nainštalovať aplikáciu „X-PlorerS75-S95“ pre Apple iOS, či Google Android. Nastavenie je pritom veľmi jednoduché. Po stiahnutí appky je potrebné si vytvoriť účet (zaregistrovať sa), alebo prihlásiť sa do existujúceho účtu (v prípade ak už používateľ Rowentu používal v minulosti). Následne treba vybrať zariadenie, ktoré chce používateľ pridať do aplikácie.

Za rozhodne praktickú považujeme aplikáciu pre smartfóny. Je jednoduchá, prehľadná a dokonca aj plne lokalizovaná (v slovenčine), takže je jej ovládanie bezproblémové. Potešila nás aj extrémne rýchla inštalácia a spárovanie cez appku spolu so zariadením, kde výrobca exceluje. Nie vždy pri nastavovaní a spárovaní zariadenia ide všetko takto rýchlo a jednoducho. Robotický vysávač sme mali na pár kliknutí a v priebehu niekoľkých sekúnd spárovaný, a mohli sme začať testovať. Priamo v appke možno nastaviť výkon čistenia, vytvoriť plán, povoliť mokré čistenie a vytvoriť virtuálne hranice pre vysávač v miestnosti. Alebo naopak, určiť konkrétne miestnosti na upratovanie. Prípadne určiť, v akom poradí sa budú vybrané miestnosti upratovať. To všetko je k dispozícii po tom, ako vysávač preskúma izby. Mapu si pritom priebežne aktualizuje, páči sa nám aj možnosť personalizácie miestností a ich nastavení.

Výkon upratovania možno nastaviť v štyroch rôznych úrovniach, čo znamená aj štyri rôzne úrovne hlučnosti. Pre znečistené miesta je k dispozícii funkcia Auto Boost, vďaka ktorej vysávač krátkodobo zvýši výkon a potom ho zníži na nižšiu úroveň hluku. Oceňujeme, že aplikácia má viac užitočných funkcií. Smartfón sa dá použiť ako diaľkové ovládanie, vďaka ktorému možno na diaľku nastaviť, ktoré miestnosti povysávať a tiež sledovať robota sledovať v reálnom čase – ktorú miestnosť vysáva a kde sa práve pohybuje, a tiež čiary, ktoré ukazujú, ktoré časti sú už povysávané. Tiež možno v appke sledovať stav spotrebného materiálu, ako sú kefy a filtre, ktoré sú opotrebované. Ďalej je k dispozícii aj sekcia, kde sa zobrazí každé upozornenie na chybu, či iný problém počas vysávania; možno tu aj aktualizovať firmvér a podobne.

Aká je však efektivita a hlučnosť vysávania? Robot sa aj pri maximálnom výkone držal v prijateľných hraniciach hlučnosti, ktorá len zriedka prekročila hranicu 65 dB. Vysávač vysáva miestnosť cik-cak a pohybuje sa v porovnaní s inými modelmi nadpriemernou rýchlosťou. Upratovanie 20 m2 priestorov mu trvalo približne 20 minút a približne 20% kapacity batérie pri maximálnom čistiacom výkone. Počas testovania sme boli veľmi spokojní s kvalitou čistenia, ocenili sme najmä funkciu Auto Boost, ktorá sa aktivovala spravidla na všetkých kobercoch, pri podlahách robot vysával na zvolenom stupni. Ku kvalite vysávania a funkčnosti testovaného modelu nemáme výhrady, sme s výsledkami veľmi spokojní. Páčila sa nám tiež možnosť zmeniť režim vysávania aj počas chodu robota, rýchla a praktická orientácia v priestore a skvelé manévrovacie schopnosti. Hoci robotický vysávač umožňuje vysávať nečistoty aj po domácich zvieratách, toto sme v praxi nevedeli otestovať, keďže žiadne nemáme.

Vďaka adaptívnemu učeniu vysávač rozpoznával aj prekážky, ako je nábytok, najmä po viacerých prechodoch. Pokiaľ ide o kvalitu vysávania, je to výborný pomocník, keďže vďaka vysokému saciemu výkonu veľmi dobre zachytáva vlasy aj nečistoty. Počas nášho dlhodobého používania dokázal bez problémov lokalizovať určené miestnosti, hoci sme museli niektoré hranice izieb meniť aj ručne. Občas sa stalo, že sa robotický vysávač zamotal medzi káble a nevedel z nich von, ale inokedy mu jeden spadnutý kábel nerobil žiadny problém. Ideálne je však káble dať hore, aby sa do nich nezaplietol, keďže sa nám viackrát stalo, že toto bol dôsledok zlyhania celého upratovania (robot sa nevedel dostať z káblov a ukončil upratovaciu činnosť). Takisto bez väčších problémov zvládal aj mierne vyvýšené povrchy (do cca 10 mm).

Okrem klasického vysávania prachu má robotický vysávač aj funkciu mopovania. To je veľmi žiadaná funkcia a častokrát je to „otravnejšia“ domáca práca ako klasické vysávanie. Veľmi častým problémom klasického umývania je nutnosť počkať, kým vyschne stieraná podlaha, čo v prípade mopovania problém nie je. Skôr teda táto funkcia pripomína čistenie povrchov vlhkou handričkou. V tom najlepšom slova zmysle. Pri mopovaní plochy nevidieť mokré povrchy, čo znamená, že robot ich  zároveň utiera priloženou handričkou, čím odpadajú akékoľvek obmedzenia. Najzaujímavejšie ale je, aké riešenie tu používa výrobca. Nádoba s prachom je kombinovaná s nádržou na vodu. A podobne ako pri vysávaní, v aplikácii možno nastaviť rôzne úrovne intenzity. Hoci sa nám na začiatku nepáčila spojená nádoba a očakávali sme radšej dve, po niekoľkých použitiach sme zistili, že takto je to praktickejšie. Odpadá nutnosť skladovať dve separátne nádoby a vymieňať ich vo vysávači. V prípade jednej delenej nádoby tak stačí iba naliať vodu, pridať mopovaciu handričku s nadstavcom. A to je všetko. Nevýhodou však je, že táto malá časť nádoby, kam sa dáva voda vydrží pri maximálnom mopovaní najviac na 30 m2, pri väčšom byte ju tak používateľ musí neustále dopĺňať.

Rowenta RR7975WH je výborný, mnohými funkciami nabitý skvelý doplnok do každej domácnosti, ktorý kvalitne vyčistí každú miestnosť. Vďaka flexibilite nastavenia možno vysávač využiť podľa vlastných potrieb. Konkurencia je veľká a produktov je kvantum, nás na testovanom modeli zaujali efektívne a kvalitné čistiace funkcie aj praktické detaily. Najmä otvorenie zásobníka z hornej strany a jeho jednoduché vyprázdnenie, funkcia mopovania, hlavne však veľmi dobrú a lokalizovanú prehľadnú aplikáciu, na ktorej si dal výrobca záležať. Cena za zariadenie je síce vyššia, ako by sme očakávali – na úrovni 600 až 700 eur, ide však o model s dobrou výbavou a funkciami. Testovaný robotický vysávač je perfektné riešenie pre širokú skupinu používateľov, výrazne uľahčuje upratovanie v domácnosti a zjednodušuje mnohé doteraz „otravné“ činnosti. Navyše vysávať možno hocikedy, napríklad aj vtedy, keď nikto nie je doma. Hľadáte pomocníka na vysávanie bez starostí? Možno ste ho našli. Rozhodne odporúčame a oceňujeme.

Vďaka výborným funkciám a kvalite vysávania udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Rowenta RR7975WH X-Plorer Serie 95 ocenenie TOP Produkt

Zapožičal: Rowenta

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno