Domov Recenzie Recenzia: PocketBook 741 InkPad Color

Recenzia: PocketBook 741 InkPad Color

Zdielať

Čítačku elektronických kníh PocketBook 741 InkPad Color možno zaradiť medzi prémiové produkty, či už svojimi funkciami alebo aj samotným spracovaním.

Model je zabalený v malej krabičke, v ktorej je okrem samotného zariadenia návod a dátový kábel na prenos údajov. Čítačka má rozmery 195×137×8 mm a hmotnosť 225 gramov. Možno ju tak zaradiť medzi tie väčšie modely, čo je dané aj 7,8“ farebným E-ink displejom. Rámiky okolo displeja sú väčšie a vzhľadom na aktuálny trend ich zmenšovania (tu ale berieme do úvahy celkový trend pri mobilných zariadeniach), by sme ocenili keby boli užšie. Pod displejom je síce viac miesta, výrobca tu ale umiestnil hardvérové tlačidlá na ovládanie a tiež svoje logo. Celkovo sú štyri a slúžia na povely domov, vzad, vpred a menu. Označené sú len miernymi výstupkami bez nejakého výrazného odlíšenia, bez problémov ich ale možno nájsť a stlačiť.

Testovaný model je v sivej farbe a okolo displeja je pogumovaná obruba. Boky zariadenia sú prázdne, na spodnej strane je tlačidlo na zapnutie/vypnutia a USB-C konektor pre nabíjanie aj prenos údajov spolu so slotom na microSD pamäťové karty. Audio konektor chýba, výrobca v balení pribalil redukciu USB-C/audio jack. Ovládacie tlačidlo je podsvietené a indikuje zapnuté zariadenie, blikne pri prevrátení strany. K zapnutiu treba dodať, že je nutné toto tlačidlo niekoľko sekúnd podržať. Vypínanie je už o poznanie intuitívnejšie, po stlačení tlačidla sa čítačka uspí a vypne sa po dvojsekundovom podržaní.

O zobrazovanie sa stará dotykový E-ink displej s rozlíšením 1872×1404 px (pri sivej) resp. 624×468 px (pri farebnej). LED osvetlenie má zdroj na spodnej aj hornej strane. Regulovanie je jednoduché a možno ho nastaviť po stupňoch. Nemá však možnosť zmeny farby podsvietenia z modrej na žltú, ktorú niektoré čítačky elektronických kníh používajú na zníženie vystavenia modrému svetlu v noci, alebo počas večera. Rozlíšenie 100 ppi si používateľ všimne, keď sa pokúša čítať text na farebných stránkach PDF a vtedy rozhodne vyzerá zrnito. Čierno-biely (sivý) text na komiksoch vyzerá oveľa ostrejšie, než naznačuje rozlíšenie. Páči sa nám možnosť prevodu textu na reč, je tu podporovaná iba angličtina a niekoľko ďalších jazykov. Ale pri prevode je nutné použiť externé audio, keďže čítačka nemá reproduktor.

Hardvérový základ tvorí dvojjadrový 1,0 GHz procesor, 1GB operačnej pamäte a pre používateľa je dostupných 16GB pamäte, ktorá sa dá pomocou microSD kariet rozšíriť do 32GB. Výkon procesora a veľkosť vnútornej pamäte sú viac než dostatočné a počas testovania čítačky sme nepotrebovali rozširovť pamäť microSD kartami. Poteší aj veľmi široká podpora formátov – od klasického Mobi alebo EPUB si poradí aj s textovými súbormi, PDF či obrázkami JPG. Li-ion batéria dostala kapacitu 2900 mAh, čo postačuje podľa výrobcu na viac ako mesiacov používania. Tento údaj je ale veľmi orientačný a závisí hlavne od používania. Najväčší žrút batérie je osvetlenie, keďže samotný E-ink displej je extrémne úsporný. Po vypnutí LED svetla teda výdrž celkom rapídne vzrastie.

Dotykové ovládanie je intuitívne a  zjednodušuje prácu, či už pri nastavovaní, alebo pri samotnom čítaní. Rýchlo sme si zvykli na pretáčanie strán, ktoré možno realizovať jednoduchým stlačením kraja obrazovky a spodná časť pretočí stranu dozadu, zatiaľ čo od stredu vyššie možno pretočiť stranu dopredu. Displej podporuje aj viac dotykov naraz, čo je celkom príjemný bonus. Po zapnutí sú na úvodnej strane zobrazené posledné čítané knihy. Možnosti nastavenia sú rôzne a azda to najdôležitejšie je, že čítačka obsahuje niekoľko hier, internetový prehliadač, prehrávač hudby aj kalkulačku. K dispzícii je tiež cloudová služba Dropbox, Send-to-Pocketbook na odosielanie kníh pomocou Wi-Fi a kníhkupectvo.

PocketBook 741 InkPad Color je zaujímavá čítačka pre používateľov, ktorí radi a vo veľkom čítajú knihy. Za nevýhodu považujeme vysoko nastavenú cenu na úrovni 260-280 eur. Je to čítačka kníh, ktorá sa snaží priniesť aj niečo viac ako len E-ink displej a dve tlačidlá na ovládanie zariadenia. Ponúka totiž široké možnosti a množstvo prídavných funkcií. Za vyššiu cenu dostane používateľ aj funkcie navyše oproti ostatným zariadeniam. Čítačka má totiž výbornú výbavu, funkcie a tiež kvalitné spracovanie.

Zapožičal: PocketBook

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno