Domov Periférie Recenzia: Philips Brilliance 326P1H/00

Recenzia: Philips Brilliance 326P1H/00

Zdielať

Otestovali sme 32“ monitor Philips 326P1H, ktorý ponúka veľkú zobrazovaciu plochu, funkcie dokovacej stanice aj vysúvateľnú webkameru.

Aké vlastnosti a funkcie tohto monitora považujeme za najzaujímavejšie? Predovšetkým je to veľká 32“ zobrazovacia plocha s kvalitným IPS panelom. Zaujímavá je dokovacia stanica, ktorá funguje tak, že pomocou jedného USB-C káblu používateľ pripojí notebook. Ten sa nielen nabíja (ak túto funkciu podporuje), ale zároveň sa cez neho prenáša internet (monitor má RJ45 port), obraz a sú pripojené aj všetky ďalšie periférie cez USB 3.2 (v našom prípade teda myš, klávesnica). Možno sem tiež pripojiť externé disky či iné zariadenia, ako aj reproduktory, ktoré možno pripojiť cez 3,5 mm audio jack konektor. Oceňujeme aj vysúvateľnú kameru, ktorá v prípade, ak ju používateľ nepotrebuje. je jednoducho zasunutá priamo v ráme a nevytŕča von. Podľa nás ide o veľmi zaujímavý koncept moderného počítačového monitora. V tomto prípade nejde len o to ponúknuť používateľom veľkú zobrazovaciu plochu či vysoké rozlíšenie, ale aj určité pohodlie. Prejaví sa to aj v praxi?

Základom je kvalitný 32“ IPS panel, ktorý ponúka 2K (Quad HD) rozlíšenie 2560×1440 px. Výrobca uvádza statický kontrastný výkon 1000:1, čo je v norme IPS v poriadku. Poteší 10-bitová farebná hĺbka, rovná konštrukcia, ktorá na používateľa pôsobí prirodzene, ako aj (oproti bežným, resp. väčšine kancelárskych monitorov) aj zvýšená obnovovacia frekvencia na úrovni 75 Hz. V ostatných ohľadoch však kvalita obrazu trochu zaostáva. Chýba podpora HDR a maximálny jas dosahuje 350 cd/m2. Z pohľadu využitia ako kancelárskeho monitora to nepovažujeme za nedostatok. Kvalita farieb a zobrazenia je na veľmi dobrej úrovni a to aj vzhľadom na cenu 460 eur. Farebné pokrytie AdobeRGB je 87% a sRGB 118%. To je o niečo menej, ako by sme očakávali od monitora tejto triedy a ceny, ale napriek tomu sme s podaním farieb spokojní. Iste, pre grafikov nie je tento monitor určený, ale tí musia siahnuť po inom segmente a cene. Do kancelárie, pre multimédiá, domácnosti a na serióznu prácu je však praktický.

Monitor rozhodne boduje v produktivite. Nie je to dané iba veľkým zobrazovacím panelom, ale tiež vďaka praktickým funkciám. Na prvom mieste zoznamu je dokovanie cez USB-C (a v prípade, ak notebook nemá USB-C, výrobca na kábli má aj redukciu na klasický USB-A). Ako sme spomenuli už v úvode, monitor umožňuje pripojený notebook dobíjať do 90W, čo sme si aj v praxi overili na notebooku Acer Swift 5. Boli sme síce prekvapení, že nabíjanie trvalo dlho (a nabíjací výkon určite bol nižší ako deklaruje výrobca), ale v praxi fungoval veľmi dobre. Taktiež si monitor a jeho dokina rozumel s Microsoft Surface Laptop Go, avšak tu sme zaznamenali problémy najmä pri použití myši a klávesnice na prebudenie zo spánku (zrejme za to môžu nejaké veci v BIOSe v Surface). Okrem toho však iné funkcie (nabíjanie, internet, myš, klávesnica ako prenos obrazu do monitora cez jeden USB-C) počas zapnutého stavu fungovali. Otestovali sme aj prenosovú rýchlosť internetu. V Orangei máme 600/60 Mbps (reálne na úrovni cca 590-610/65-70 Mbps). A rýchlosť pripojeného notebooku cez dokovaciu stanicu? Fantastických 601/68 Mbps, čo je v norme, ktorú dosahujeme a takmer maximum ako pri priamo pripojenom počítači cez Ethernet kábel. Celkovo teda ide o komplexné dokovacie riešenie.

Ďalšou zaujímavosťou je dizajn s tenkými rámčekmi, moderným vzhľadom a veľmi dobrým rozsahom nastavenia stojana a otočenia na výšku. Hlavné funkcie dopĺňa vyskakovacia webová kamera s rozlíšením Full HD (1080p), s mikrofónom a podporou funkcie Windows Hello. To je praktické najmä pre tých, ktorí sa kvôli tejto funkcii radšej nevracajú k prenosným počítačom v doku. Hoci mnohé monitory v dnešnej dobe majú podporu pre HDR, môže byť náročnejšie, aby testovaný monitor upútal pozornosť. Tu je však dôležité zdôrazniť, že preferujeme radšej lepší panel a podanie farieb, hoci aj bez HDR, ako monitor s HDR, ale horšími farbami. Na monitore sa nám páči továrenská kalibrácia farieb, ktorá je veľmi dobrá, čo potvrdzujú aj testovacie snímky, ktoré nemajú viditeľné nedostatky. Monitor ponúka živé a sýte farby, ktoré ale zároveň pôsobia prirodzene. Pozorovacie uhly sú bezchybné a kontrastný výkon je veľmi dobrý.

Výhrady nemáme ani k antireflexnej povrchovej úprave a celkovo ide o veľmi príjemný SDR displej. Pri veľkosti 32“ a natívnom 2K rozlíšení je hustota pixelov 93 pixelov na palec, čo stačí na ostré písmo a dostatok detailov. Podsvietenie typu W-LED s technológiou jasu je bez blikania. Okrem predvolených nastavení obrazu ponúka monitor škálu nastavenia farieb. Predvoľby sú však trochu obmedzené. Spoločnosť Philips zahrnula niekoľko účelovo zameraných predvolieb, napríklad Office, Photo, Movie alebo režim sRGB (režimy ako Adobe RGB a DCI-P3 chýbajú). Hoci je cena testovaného monitora Philips Brilliance 326P1H na prvý pohľad vysoko, monitory zamerané pre profesionálov stoja oveľa viac. Tento model nie je určený pre grafikov na vytváranie obsahu v štúdiovej kvalite, naopak ide o všestranný nástroj na zvýšenie produktivity. Po viac ako mesačnom testovaní konštatujeme, že splnil naše očakávania a ukázal veľmi dobré výsledky. Vďaka tomu, že monitor má aj výstupný DisplayPort, možno pomocou neho pripojiť viacero monitorov.

Hľadáte kvalitný, viacúčelový pracovný displej? Potom si zaobstarajte nový 32“ 2K Philips Brilliance 326P1H. Nie je to najpokročilejší počítačový monitor na trhu a hoci mu chýba niekoľko funkcií (ako je HDR), je vybavený funkciami, ktoré skutočne zvyšujú produktivitu. Dokovacia stanica spĺňa všetko, čo sme v praxi potrebovali. Keď si raz zvyknete na možnosť pripojiť všetko cez jeden kábel, zrejme sa nebudete chcieť vrátiť k obvyklému „klbku“ káblov ani k problémom s kompatibilitou, ktoré sú spojené s dokovacími riešeniami (pri ktorých hrozí neustále nabíjanie, čo bol príklad pri riešení od i-tec).

Vďaka vybaveniu monitora a kvalite zobrazenia udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Philips Brilliance 326P1H/00 ocenenie TOP Produkt

Zapožičal: Philips