Otestovali sme ultraširokouhlý 34“ monitor, ktorý disponuje dokovacou stanicou cez USB-C, veľkou zakrivenou zobrazovacou plochou aj vysúvateľnou webkamerou.
Aké vlastnosti a funkcie monitora považujeme za najzaujímavejšie? Predovšetkým je to veľká 34“ zobrazovacia plocha, avšak s horším VA panelom. Oveľa viac by mu svedčal IPS panel. Zaujímavá je dokovacia stanica, ktorá funguje tak, že pomocou jedného USB-C káblu používateľ pripojí notebook. Ten sa nielen nabíja (ak túto funkciu podporuje), ale zároveň sa káblom prenáša internet (monitor má RJ45 port), obraz a sú pripojené aj všetky ďalšie periférie cez USB 3.2 (v našom prípade teda myš, klávesnica). Možno sem pripojiť externé disky či iné zariadenia, ako aj reproduktory, ktoré možno pripojiť cez 3,5 mm audio jack. Oceňujeme aj vysúvateľnú kameru, ktorá v prípade, ak ju používateľ nepotrebuje, je zasunutá priamo v ráme a nevytŕča von.
Podľa nás ide o veľmi zaujímavý koncept moderného počítačového monitora. V tomto prípade nejde len o to ponúknuť používateľom veľkú zobrazovaciu plochu či vysoké rozlíšenie, ale aj určité pohodlie. Použitý panel má Quad HD rozlíšenie 3440×1440 px. Výrobca uvádza statický kontrastný výkon 3000:1, zamrzí ale slabšie podanie farieb VA panela oproti IPS, ktorý podáva oveľa lepšie farby. K dispozícii je 8-bitová farebná hĺbka, viac by sme ocenili 10-bitovú, ktorá je v tejto cenovej triede už štandardom. Zakrivená konštrukcia môže pre používateľov, ktorí na to nie sú zvyknutí pôsobiť nezvyčajne a to najmä zo začiatku. Predsa len rovná konštrukcia na používateľa pôsobí prirodzene.
Poteší vysoká obnovovacia frekvencia 100 Hz, avšak na jej využitie treba pri dokovaní notebooku použiť výhradne výrobcom dodávaný kábel (pri iných, neoriginálne dodaných kábloch bola k dispozícii len 30 Hz frekvencia – na to treba dať pozor). Kvalita podania farieb je pri bežných kancelárskych činnostiach v poriadku, avšak pri priamom porovnaní, alebo pri prechode z IPS na VA monitor badať horšie podanie farieb a aj nižšie pozorovacie uhly. Monitor tak nie je vhodný pre grafikov, ale naopak pre hráčov je to veľmi dobrá voľba, hoci 100 Hz môže byť pre nich občas limit (čisto herné modely ponúkajú vyššiu frekvenciu). Rýchle odozvy oceňujeme, používateľ si veľmi rýchlo zvykne a potom sú všetky činnosti akési „rýchlejšie“.
Prítomná je aj podpora HDR a maximálny jas dosahuje 500 cd/m2. Farebné pokrytie AdobeRGB je len 88% a sRGB potom 120%. Monitor čiastočne boduje v produktivite. Nie je to dané iba veľkým zobrazovacím panelom, ale tiež vďaka praktickým funkciám. No tie nefungujú všetky tak, ako by mali. Dokovanie je k dispozícii cez USB-C (na kábli je aj redukcia na USB-A). Ako sme spomenuli už v úvode, monitor umožňuje pripojený notebook dobíjať teoreticky do 90W, ale pri redakčnom notebooku Acer Swift 5 sa nám to nepodarilo overiť (keďže nám sa nabíjal veľmi pomaly, ak vôbec). Za veľmi praktickú považujeme fungujúcu dokovaciu stanicu. Pripojené zariadenia ku monitoru a tiež aj obraz sa spolu s internetom prenášal stabilne a tak, ako by sme očakávali. Ďalšou zaujímavosťou je dizajn s tenkými rámčekmi po oboch stranách, nad displejom a veľmi dobrým rozsahom nastavenia stojana a otočenia na výšku.
Hlavné funkcie dopĺňa vyskakovacia webová kamera s rozlíšením Full HD (1080p), s mikrofónom a podporou funkcie Windows Hello. To je praktické najmä pre tých, ktorí sa kvôli tejto funkcii radšej nevracajú k prenosným počítačom v doku. Pri veľkosti 34“ a natívnom 2K rozlíšení je hustota pixelov 110 pixelov na palec, čo stačí na ostré písmo a dostatok detailov. Po viac ako mesačnom testovaní konštatujeme, že vcelku splnil naše očakávania a ukázal dobré výsledky, ale našli sme aj niektoré nedostatky (pri dobíjaní notebooku cez dokovaciu USB-C stanicu, ako aj horšie farby a ich podanie). Ak hľadáte veľký monitor na prácu, 34“ Philips 346P1CRH môže byť vhodný adept. Ak ale používateľovi záleží aj na lepších farbách, či pozorovacích uhloch, zrejme bude hľadať inde. Páči sa nám veľká zobrazovacia plocha aj funkcie dokovacej stanice a možnosť pripojiť všetko cez jeden kábel, ale tiež praktická schovaná webkamera, ktorá je v dobe ochrany súkromia rozhodne prínosom.
Zapožičal: Philips