Domov Počítače Recenzia: Patriot Viper 4 Blackout, Steel RGB a Burst

Recenzia: Patriot Viper 4 Blackout, Steel RGB a Burst

Zdielať

Operačné pamäte, ako aj pevné disky sú veľmi dôležité súčasti počítača, ktoré ovplyvňujú kapacitu aj rýchlosť spracovania dát. Otestovali sme pamäte Viper 4 Blackout a Steel RGB spolu s 2,5“ SSD Burst.

Na fotografii Patriot Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz (PVB432G360C8K)

Spoločnosť Patriot pôsobí na trhu s hardvérom už veľa rokov. Celkovo sme obdržali na test 4 produkty. Ich presné označenie je:

  • Patriot Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz (PVB432G360C8K) – 2× 16GB RAM,
  • Patriot Viper Steel RGB 16GB 3600 MHz (PVSR416G360C0K) – 2× 8GB RAM,
  • Patriot Burst 960GB (PBU960GS25SSDR) – 2,5“ SSD,
  • Patriot microSDXC 128GB (PEF128GE31MCH) – pamäťová karta.

Séria operačných pamätí Blackout je kompatibilná s procesormi AMD Ryzen 3000, alebo 9. a 10. generáciou procesorov Intel. So svojim celočiernym dizajnom príde vhod do „black-white“ build zostavy (ktorú môžu obohatiť vhodne nastavené chromax.black chladiče od Noctua. Tá bude veľmi dobre vyzerať v skrinke a to najmä pokiaľ má používateľ priehľadnú bočnicu. Cena za pamäte Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz je na úrovni 150 eur, pričom priamo v balení sme boli dva 16GB moduly. Po ich osadení tak používateľ získa 32GB RAM. Pamäte podporujú konfiguráciu v dual channel (teda v dvojkanálovom zapojení), pri napätí 1,35V. Je to veľmi dobrým riešením pre tých, ktorí potrebujú veľa pamäte iba v dvoch slotoch.

Na fotografii Patriot Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz (PVB432G360C8K)

Výrobca dodáva pamäte v malej krabičke, v ktorej sú umiestnené oba pamäťové moduly. Pripomeňme, že uvádzaná frekvencia 3600 MHz platí pri aktivácii XMP profilu, ktorý pamäte podporujú, pričom latencia je 15-15-15-36. Na pamätiach oceňujeme ich jednoduchý vzhľad, avšak používatelia, ktorí požadujú RGB podsvietenie, nebudú nadšení, keďže Blackout nemajú žiadne LED diódy a teda ani podsvietenie. Pri aktivácii XMP stačí vybrať z niekoľkých preddefinovaných profilov od výrobcu, ktorý automaticky zvolí maximálne spoľahlivé nastavenie pretaktovania pre čo najlepší výkon pri zachovaní stability. Používateľ nemusí riešiť ručné nastavovanie parametrov. O chladenie sa pri pretaktovaní postará kvalitný pasívny hliníkový chladič.

Vhodnou alternatívou sú pamäte Steel RGB 16GB 3600 MHz. Čierny chladič tepla na čiernom PCB vyzerá elegantne, pričom si zachováva chladiacu funkčnosť vďaka spracovaniu z hliníka. Na vrchu 48 mm vysokého pamäťového modulu je RGB svetelná lišta. Za nevýhodu považujeme vyššie časovanie (20-26-26-46), ktoré je v porovnaní s Viper 4 Blackout V4B. Séria Viper Steel RGB bola predstavená minulý rok, pričom výrobca mal v portfóliu už predtým pamäte s LED podsvietením a rozhodne v tom nie je nováčik. RGB podsvietenie ponúka až 5 zón, zabudovaných do hornej časti chladiča. Na ovládanie podsvietenia možno použiť všetky dostupné aplikácie od výrobcov základných dosiek ako je ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light alebo ASRock Polychrome Sync.

Na fotografii Patriot Viper Steel RGB 16GB 3600 MHz (PVSR416G360C0K)

Kvalita a úroveň podsvietenia je veľmi dobrá, výhrady sme mali iba k sýtej bielej, ktorá vykazovala šedo-biely odtieň. Prechody medzi jednotlivými farbami sú v poriadku, bez zbytočného oneskorenia. Rovnomernosť podsvietenia je veľmi dobrá aj vzhľadom k pomerne malému prúžku LED diód. Problém sme zaznamenali iba pri monitorovacom softvéri HWiNFO, ktorý nezaregistroval žiadne údaje tepelných senzorov. Napriek tomu sú pamäte veľmi dobrou voľbou do zostavy, pričom používatelia hľadajúci podsvietenie, získajú esteticky príjemný dizajn s dobrou implementáciou RGB farieb. Pamäte fungovali dobre so softvérom ASUS Aura a nezaznamenali sme problémy so správou rôznych režimov podsvietenia ani pri rýchlosti blikania. Cena pamätí je na úrovni 90 eur.

Po dvoch operačných pamätiach do PC zostavy sme otestovali cenovo dostupný SSD Patriot Burst 960GB, ktorý nezruinuje rozpočet používateľov. Ide o 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, avšak svoje využitie nájde aj v notebookoch a stolových počítačoch. Disk je taktiež vhodný aj pri upgrade zostáv, či starších notebookov pri prechode z klasických diskov HDD. Používatelia, ktorí chcú nahradiť doterajší pomalý pevný disk, môžu zvažovať, či zvolia malý a veľmi rýchly SSD (alebo M.2 typu NVMe pokiaľ je to možné), prípadne o niečo pomalší, ale kapacitne väčší SSD.

Na fotografii Patriot Burst 960GB (PBU960GS25SSDR)

Pri testovanom 960GB SSD však netreba robiť kompromisy, tento model ponúkne viac než dostatočné úložisko aj pre náročných používateľov. Navyše aj cena je priaznivá, na úrovni 90 eur. Disk používa radič Phison S11 a je vybavený TLC 3D NAND pamäťou, čo má svoje výhody aj nevýhody. Prvý rozdiel je v tom, že jednu bunku tvoria tri bity na rozdiel od staršieho štandardu MLC, kde má každá bunka iba dva bity. Vďaka väčšiemu počtu bitov sa zvyšuje hustota, čo v praxi znamená, že na rovnaké množstvo kremíka možno uložiť viac dát. To pomáha znižovať cenu, ale taktiež brzdí výkon, keďže elektrický signál musí prejsť väčšou vzdialenosťou v každej z týchto buniek. Rýchlosť čítania je v praxi na úrovni 551 MB/s a zápis 495 MB/s.

Posledným testovaným produktom je pamäťová karta Patriot microSDXC 128GB. Ide o novinku na trhu, nakoľko ju výrobca uviedol len nedávno – na CES 2021. Tieto nové pamäťové karty  sú určené pre zariadenia na záznam videa, výrobca na ne poskytuje päťročnú záruku a na trhu sa predávajú v kapacitách 32GB, 64GB a 128GB. Výrobca deklaruje prenosové rýchlosti 95 MB/s pri čítaní a 30 MB/s pri zápise, avšak v praxi sa nám podarilo dosiahnuť oveľa vyššie hodnoty: 98 MB/s pri čítaní, čo je o niečo viac, ako je deklarované; najviac nás prekvapila rýchlosť zápisu. Tu sme dosiahli až 89 MB/s pri zápise, čo je fantastická hodnota a možno konštatovať, že ide o perfektnú voľbu pre náročných používateľov, kameramanov, či nadšencov.

Na fotografii Patriot microSDXC 128GB (PEF128GE31MCH)

Vďaka svojim vysokým prenosovým rýchlostiam je pamäťová karta vhodná nielen do smartfónov, ale aj do kamier a fotoaparátov všetkého druhu. Poteší tiež cena, ktorá je na úrovni 30 eur, vďaka čomu považujeme pamäťovú kartu za zaujímavú a ponúka tiež veľmi dobrý pomer cena/kvalita/funkcionalita. Za prínos považujeme malý formát microSDXC karty spolu s dodávaným adaptérom, vďaka čomu má univerzálne použitie – možno ju použiť do smartfónov, tabletov, notebookov, stolových PC, fotoaparátov, kamier, alebo aj do NAS serverov (ktoré majú slot na SD karty).

Zapožičal: Patriot

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno