Domov Recenzie Recenzia: Oppo Reno 11F

Recenzia: Oppo Reno 11F

Zdielať

Otestovali sme pomerne dobre vybavený smartfón značky Oppo. Tá sa chce presadiť v segmente mobilných telefónov, kde je pomerne veľká konkurencia.

Najnovší model sa volá Oppo Reno 11F 5G a prináša veľmi slušnú výbavu. Má tiež zaujímavý dizajn, 64 MPx trojitý fotoaparát a 120 Hz bezrámčekový AMOLED displej. Dostupný je v dvoch farebných vyhotoveniach, v nami testovanej zelenej farbe a tiež v modrej. V našej verzii vrství smaragdové a tmavo zelené tóny s jemnými odleskami. Na prvý pohľad to pôsobí zaujímavo. Farba je vyrobená procesom Glow, pri ktorom sú na mikroskopickej úrovni vyleptané drobné trblietavé kryštáliky, tvoriace povrchovú úpravu. Tá sa leskne a pritom pôsobí jemno a hladko. Rozhodne oceňujeme matný povrch, ktorý nezachytáva odtlačky prstov a nečistoty.

Vo svete prevažne jednofarebných mobilov je takáto úprava rozhodne svieža a nepatrí medzi tie „tuctové“. Zadný panel má inak štandardnú výbavu: zvyčajný plochý dizajn, kde z rovnej plochy vystupujú (dosť výrazne) veľké prstence fotoaparátu. Je tu aj LED blesk. Mobil sa dobre drží v ruke, má ploché boky a jemne zaoblené rohy. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 177 gramov, pričom jeho rozmery sú menšie než by sme očakávali, a to 162×75×8 mm. Povrch zariadenia pôsobí na dotyk ako hladký plast, čo vysvetľuje nižšiu hmotnosť. Hoci plast pôsobí menej prémiovo ako hliníková a sklenená konštrukcia drahších telefónov, nemyslíme si, že je to na škodu. Kvalita konštrukcie je však zachovaná a nemáme k nej žiadne pripomienky.

Telefón má štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Tlačidlá napájania a hlasitosti napravo, na ľavej strane je šuplík pre nanoSIM karty. Všetky tri tlačidlá sú príjemné, a rozhodne oceňujeme aj rýchlu čítačku priamo v displeji, ktorá fungovala bezchybne a bola rýchla. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s režimom rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má svoje značné limity. Na spodnej strane je monofónny reproduktor, USB-C port spolu s mikrofónom. Mobilu nechýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IP65), čo považujeme za štandard. Obrazovku chráni sklo Panda Glass, ktoré sa podobá na sklo Corning Gorilla Glass, ale vyvinul ho konkurenčný výrobca.

O zobrazenie sa stará 6,7“ AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (2412×1080px, 20:9, 394 ppi), ktorý má v strede kruhový výrez na predný selfie fotoaparát. Panel má veľmi dobrý maximálny jas aj reprodukciu farieb. Displeju nechýba jas ani na slnku (1100 nitov) a rozhodne oceňujeme veľký a úplne plochý panel. Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený. Hoci treba dodať, že rýchly až 120 Hz panel očarí najmä hráčov. Je vhodný aj na hranie hier v rámci možností jeho výbavy, pohyb v systéme je plynulý a bezchybný. Telefón je pomerne rýchly, najmä keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie a v časti batérie zapne funkciu extrémny výkon.

V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí. Z dostupných možností obnovovacej frekvencie (automaticky, 60 Hz a 120 Hz) odporúčame zvoliť automatickú zmenu podľa scén. Takto si frekvenciu mení automaticky telefón podľa situácie a tým aj šetrí energiu batérie. Počas nášho testovania sme pre čo najlepší efekt manuálne nastavili najvyššiu, 120 Hz frekvenciu. Je tu je aj režim AoD, v ktorom sa obsah zobrazí len na chvíľu po dotyku obrazovky. Rozhodne oceňujeme 10-bitovú farebnú hĺbku a 100% pokrytie farieb DCI-P3 spolu s podporou HDR 10+, ktoré sú vhodné pre sledovanie videoobsahu.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 7050. Je to tradičný zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G68 MC4. Výbavu dopĺňa operačná pamäť 8GB a 256GB vnútorná pamäť, ktorú možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet do kapacity 2TB. Smartfón umožňuje virtuálne rozšírenie RAM najviac na 16GB pridaním virtuálnych 8GB RAM. Čiastočne sa tak úložisko zmenší, ale nie o veľa. S takýmto čipom strednej triedy smartfón nedosahuje horné priečky benchmarkových testov, ale každodenné úlohy zvláda bez problémov. Pri náročnom multitaskingu sme zaznamenali občasné zaseknutia animácie, čo ale hravo vyriešilo vypnutie animácií a zapnutie extrémneho výkonu (funkcie priamo v nastaveniach batérie).

Výrobca predinštaloval systém Android 14 s nadstavbou ColorOS 14. Páči sa nám, že novinka prichádza s aktuálnym operačným systémom. Výrobca sľubuje najviac 3 veľké aktualizácie a 4 roky bezpečnostných záplat. V priamom porovnaní s konkurenciou je to síce menej, ale oceňujeme, že aj stredná trieda od čínskych výrobcov ponúka viac ako jednu aktualizáciu a dve bezpečnostné záplaty. Systém má množstvo funkcií a možností prispôsobenia, čo ocení každý. Medzi azda najzaujímavejšie patrí „File Dock“, ktorý pomôže jednoducho ukladať obrázky, text alebo súbory, ktoré potom možno jednoduchým pretiahnutím používať v rôznych aplikáciách.

Ďalšia funkcia „Smart Touch“ zachytáva obrázky aj text a rozpoznáva text v snímkach obrazovky; „Smart Image Matting“ rýchlo vyreže z fotografie šesť objektov, ktoré potom uloží do aplikácie File Dock. Zaujímavosťou je technológia LinkBoost, ktorá sa snaží o optimalizáciu siete tak, aby mal používateľ čo najlepší signál, či už pri prechádzaní webu, hovoroch alebo písaní správ. Kombinuje ním výber siete s pomocou umelej inteligencie a 360° priestorovou konštrukciou antény pre čo najstabilnejší signál s minimálnymi výpadkami. Výrobca tiež uvádza, že telefón je pripravený na dlhoročné používanie. Jeho kvalita bola testovaná tak, aby zvládol 100-tisíc stlačení tlačidla ovládania hlasitosti a 200-tisíc stlačení vypínača, ako aj 20-tisíc cyklov pripojení a odpojení USB-C kábla. Cena telefónu je na úrovni 330 až 380 eur.

Napriek zaujímavej výbave nás nepotešilo množstvo predinštalovaného bloatvéru. Väčšinu z toho možno odinštalovať alebo zakázať a hoci je to samozrejmosť väčšiny telefónov v tejto cenovej kategórii, aj tak je to nepríjemné. Konektivita ponúka výbavu top modelov. K dispozícii je najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax) a tiež Bluetooth v5.3, ktorý dopĺňa systém NFC aj navigačný GPS. Poteší tiež podpora 5G sietí, ktorú možno použiť pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).

Smartfón má jeden mono reproduktor, takže pri sledovaní videoobsahu nemožno očakávať  stereo efekty. Hoci je reprodukcia zvuku v rámci danej triedy solídna, má svoje rezervy. Reproduktor ale dokáže byť aj neuveriteľne hlasný. Výrobca má funkciu s názvom „Ultra Volume“, a ak používateľ bude neustále stláčať tlačidlo na zvýšenie hlasitosti, zvýši sa hlasitosť na „300%“. Občas by to mohlo byť užitočné, ale v našom prípade sme radšej siahli po externých Bluetooth slúchadlách a vychutnali si veľký displej s slúchadlami.

Kapacita batérie dosahuje 5000 mAh a umožňuje dobíjanie s výkonom 67W. Priamo v balení však nabíjačka chýba, takže používateľ musí použiť svoju, alebo si dokúpiť novú. Oppo je jeden z mála čínskych výrobcov, ktorí na európskom trhu z balenia odstránil nabíjačku (aj puzdro z balenia), pričom mnohé iné konkurenčné značky ju stále pribaľujú. To je rozhodne škoda. Po pripojení 67W nabíjačky sme zistili, že úplne nabitie z nuly trvá len niečo okolo 55-58 minút, čo je veľmi dobrý výsledok. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale hocikedy cez deň. Za nevýhodu považujeme absenciu bezdrôtového nabíjania (a tiež reverzného). Prax ukazuje, že pri displeji s 120 Hz frekvenciou displeja možno dosiahnuť dva dni výdrže a nie je nutné mobil nabíjať tak často. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a používania.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – hlavný snímač so 64 MPx s clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním, ktorým možno realizovať 16 MPx snímky (4 subpixely do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 8 MPx ultraširokouhlý snímač a 2 MPx snímač pre makro. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa, možno zrealizovať skvelé zábery, najmä za denného svetla, s množstvom detailov a živými farbami. Keď sa zotmie, stále odvádza slušnú prácu, ale je veľmi náchylný na rozmazanie a snímky môžu vyzerať mierne zrnité. Nanešťastie mu chýba optická stabilizácia obrazu.

Ostatné dva snímače sú v porovnaní s hlavným výrazne slabšie. Ultraširokouhlý 8 MPx fotoaparát pokrýva 112° zorného poľa, kvalita má značné rezervy a odporúčame ho iba počas slnečných dní. Snímkam často chýbajú detaily. Sú vhodné pre použitie na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram), ale pri zobrazení na väčšom displeji je zrejmé, že kvalita nie je najlepšia. Tretí 2 MPx makro snímač je takpovediac do počtu, najmä pre nízke rozlíšenie, ktoré nemá veľké využitie. Vo väčšine prípadov by sme odporúčali vyhýbať sa makroobjektívu.

Selfie fotoaparát s rozlíšením 32 MPx zachytáva množstvo detailov a má komplexné skrášľovacie filtre, ak ich používateľ využije. Tieto filtre sú predvolene zapnuté, ale možno ich vypnúť priamo v nastaveniach. K dispozícii je aj veľa farebných filtrov a fotky vo výsledku vyzerajú zaujímavo. Veľmi dobre funguje aj režim portrétu. Páči sa nám aj bokeh efekt, ktorý vyzerá solídne. Hoci snímač má tendenciu rozmazanie zvýšiť nad očakávané výsledky, aj tieto nastavenia si možno prispôsobiť podľa svojich potrieb. Nahrávanie videa cez hlavný snímač zadného fotoaparátu a taktiež cez selfie snímač umožňuje 4K Ultra HD pri 30 fps, pre utraširokouhlý zadný je maximum Full HD 1080p pri 30 fps. Rezervy badať pri 4K videu, najmä počas stabilizácie; rozhodne odporúčame siahnuť po Full HD pre lepšie výsledky.

Oppo Reno 11F je zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi slušnú výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí dosť veľa predinštalovaných aplikácii a tiež chudobnejšie balenie z výroby. Príjemným prekvapením je pomerne atraktívna povrchová úprava. Rozhodne oceňujeme veľký AMOLED displej s minimálnymi rámčekmi, na ktorý je radosť pozerať, solídny výkon v rámci kategórie a tiež zaujímavé funkcie priamo v systéme. Oceňujeme rýchle 67W rýchlonabíjanie. Vďaka rozumným rozmerom sa drží pohodlne v ruke, čomu napomáha aj príjemné zaoblenie. Z výsledkov fotiek sme mali zmiešané pocity a hoci hlavný snímač je dobrý vzhľadom k cene telefónu a zameraniu, ďalšie dva zadné snímače majú rezervy. Vhodný je pre selfie maniakov.

Zapožičal: Oppo