Domov Periférie Recenzia: Moshi Symbus Q

Recenzia: Moshi Symbus Q

Zdielať

Na trhu je viac dokovacích staníc, ktoré sa od seba vo viacerých ohľadoch odlišujú. Otestovali sme na prvý pohľad zaujímavú „dokinu“ od Moshi.

Pri dokovacích staniciach platí, že sa pripoja jedným káblom, v tomto prípade skrze USB-C ku notebooku, a do dokiny sa potom pripoja zariadenia ako je externá myš a klávesnica, internetový kábel a monitor cez HDMI port. Nami testované riešenie patrí medzi malé, kompaktné a ľahko prenosné, napríklad v taške ku notebooku, čo príde vhod na cestách. Samotná inštalácia je jednoduchá: dokinu stačí pripojiť adaptérom do elektrickej energie, pripojiť monitor, internet, myš a klávesnicu a jedným konektorom ju pripojiť ku notebooku. Žiadne inštalovanie ovládačov nie je treba. Akonáhle ju po krátkej chvíli notebook zaregistruje, dá sa s ňou pracovať. Oproti bežným dokovacím staniciam má navyše výhodu, že ponúka bezdrôtové nabíjanie (Qi štandard) pre smartfóny.

Použiť ju možno s notebookmi s operačným systémom Microsoft Windows 10, s ktorým sme ju testovali aj my, spolu s notebookmi ASUS aj Acer. Výrobca deklaruje takisto kompatibilitu s Apple MacBookmi. Dokina je malá, je vyrobená z kovu vo vyhotovení, ktoré pôsobí aj reprezentatívne. Jej rozmery sú pritom malé – 132×84×15 mm, hmotnosť je 808 gramov. Niektoré stanice sú minimalistické, pričom aj nami testovaná medzi ne patrí. Ponúka totiž iba krátky kábel s USB-C konektorom, pričom na dokine sú len dva USB 3.1 porty, jeden HDMI, jeden RJ45 na Ethernet a konektor na pripojenie napájania z adaptéra. A to je všetko. Ide o veľmi jednoduché riešenie pre používateľov, ktorí potrebujú v podstate základ. Pripojiť sa cez jeden USB-C a získať potrebnú konektivitu.

V praxi sme dokovaciu stanicu testovali spolu so zakriveným monitorom AOC CU34G2. Všimli sme si, že stanica podporuje, žiaľ, najviac 60 Hz, takže plných 100 Hz sme s monitorom nemohli využiť. Dokina tak nie je vhodná pre hráčov, ktorí by chceli notebook pripojiť jedným káblom a hrať. Podľa špecifikácii výrobcu sú na tom potom 4K Ultra HD monitory ešte horšie – tu výrobca podporuje iba 30 Hz, čo je ozaj málo. Cena za dokovaciu stanicu je 240 eur, čo je pomerne dosť na to, aby tu bola podpora aj pre vyššie frekvencie na monitore. Ak teda používatelia potrebujú ku dokovacej stanici rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu, je tu ešte možnosť pripojiť monitor samostatne cez HDMI port a cez USB-C port pripojiť všetko ostatné. Ale to je vcelku krkolomné riešenie.

Ako dokovacia stanica funguje v praxi? Dokovaciu stanicu sme mali pripojenú cez USB-C na redakčný notebook Acer Swift 5, pričom v dokine bola pripojená iba myš  a klávesnica bez monitora. Hoci výrobca deklaruje, že rýchlosť RJ45 pre Ethernet je 1 Gbps, rýchlosť sme otestovali s UPC (1 Gbps/50 Mbps) v praxi. A výsledok? Len 103 Mbps pri sťahovaní a 47 Mbps pri odoslaní. Zatiaľ čo rýchlosť odosielania sa takmer priblížila hodnotám, ktoré máme, rýchlosť sťahovania, ktorá je pre drvivú väčšinu používateľov najdôležitejšia, je v podstate iba desatina z deklarovanej hodnoty. Škoda. Poteší aspoň nízka latencia, ktorá bola iba 7 ms, čo je rozhodne menej, ako pri bezdrôtovom pripojení cez Wi-Fi.

K dispozícii sú ďalej dva porty USB 3.1, ktoré ponúknu prenosové rýchlosti do 5 Gbps. Rozhodli sme sa overiť, aké prenosové rýchlosti dosiahneme pri pripojení rýchleho externého disku WD My Passport 1TB SSD, pri ktorom sme pri priamom pripojení do USB-C namerali rýchlosti 544/512 MB/s. SSD pripojený cez dokovaciu stanicu síce dosiahol o niečo nižšie, avšak stále veľmi dobré výsledky: rýchlosť čítania 462 MB/s a zápisu 448 MB/s. To znamená, pokles rýchlosti disku oproti „originálu“ o 15% pri čítaní a 12,5% pri zápise. V porovnaní so stratou 90% úbytku rýchlosti internetu sú toto ešte vcelku akceptovateľné hodnoty. Poteší, že jeden z portov ponúka rýchle nabíjanie (napr. pre smartfóny, alebo tablety). Pripomeňme, že do napájacieho portu sa pripája napájací adaptér a ak to notebook podporuje, umožňuje ho aj priamo nabíjať (do 60W). To sme si overili v praxi a funguje to bezchybne. Takisto je zaujímavou funkciou, že indikátor „Smart LED“ (malá LED dióda) zobrazuje stav batérie notebooku, ku ktorému je stanica pripojená. Zaujímavosťou je tiež bezdrôtové nabíjanie smartfónov, ktoré má maximum 15W, resp. 7,5W pre Apple iPhone, 9W pre Samsung a 12W pre Google smartfóny.

Moshi Symbus Q je zaujímavá dokovacia stanica, ktorá ponúka na prvý pohľad zaujímavý dizajn, malé rozmery a hmotnosť. Naráža však na svoje limity v praxi: internetové pripojenie dosahuje iba zlomok deklarovanej rýchlosti a istý, avšak pre väčšinu používateľov akceptovateľný rozdiel rýchlosti pripojených zariadení (najmä rýchlych diskov), pri používaní externej myši a klávesnici sa to neprejaví. To, čo rozhodne zamrzí, je podpora pre obnovovaciu frekvenciu len 60 Hz. Aj vzhľadom k cene, za ktorú sa dokovacia stanica predáva, by sme čakali viac. Rozhodne však oceňujeme funkciu dobíjania pripojeného notebooku, či LED diódu, ktorá to indikuje. Čerešničkou na torte je však možnosť nabíjania smartfónu jednoduchým položením na podložku.

Zapožičal: Moshi