Domov Recenzie Recenzia: Infinix Note 40 Pro

Recenzia: Infinix Note 40 Pro

Zdielať

Otestovali sme pomerne dobre vybavený smartfón značky Infinix. Tá sa chce presadiť v segmente mobilných telefónov, kde je pomerne veľká konkurencia.

Stávkou na istotu je predaj cenovo dostupných produktov s čo najlepším pomerom cena/výkon. To sa výrobcovi darí s jeho najnovším modelom Note 40 Pro. Výrobca sa nebojí ísť proti prúdu a snaží sa ponúknuť zákazníkom to najlepšie. Telefón sa dodáva v štýlovej tyrkysovej škatuľke a obsahuje 70W adaptér, kábel, základné slúchadlá, zadné puzdro imitujúce kožu, ochranné sklo a taktiež aj ochranný kryt displeja. Na displeji je z výroby nalepená ochranná fólia, ktorú možno vymeniť za ochranné sklo priamo z balenia bez nákupu príslušenstva. Bohaté balenie teda rozhodne oceňujeme a pri cene telefónu 270-280 eur ide o zaujímavú ponuku.

Na trhu sú dve farebné verzie – zlatá a nami testovaná zelená. V priamom porovnaní je oveľa zaujímavejšia nami testovaná, ktorej imitácia kože a štýlové spracovanie považujeme za zaujímavejšie. Rámčeky sú mäkké, plastové, čo je v tejto cenovej kategórii bežné. Hoci je telefón celý vyrobený z plastu, pôsobí pevne. Len obdĺžniková časť okolo fotoaparátu je lesklá a vystupuje nad hranu. Priložené puzdro túto oblasť zvýrazňuje a tiež dopomáha zarovnaniu voči vystupujúcim objektívom. Mobil má rovné bočné hrany, ktoré sú lesklé, takže sú magnetom na odtlačky prstov. Zaoblenie na stranách je príjemné, vďaka čomu sa veľmi dobre drží v ruke. Páčia sa nám praktické rozmery 164×75×8 mm a hmotnosť 190 gramov, ktorá je nižšia, ako pri predchodcovi.

Na hornej strane je logo výrobcu, ako aj ovládacie prvky, ktoré sú logicky umiestnené pre pohodlné ovládanie. Sú tu už tradičné ovládacie prvky – regulácia hlasitosti a vypínača. K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov zabudovaná priamo pod displejom. Funguje výborne a jej funkcionalitu sme si veľmi pochvaľovali. Kvalita snímača a odomykania je na svoju triedu výborná a odomknutie trvá iba zlomok sekundy. K dispozícii je taktiež aj odomykanie rozpoznaním tváre, čo smartfón umožňuje – ide o menej bezpečný 2D sken. Na rozdiel od predchodcu chýba  3,5 mm audio jack. Na spodnej strane je USB-C a mikrofón. Naľavo je šuplík na dve SIM karty a pamäťovú kartu.

Rámčeky obrazovky sú relatívne malé a displej nemá žiadnu „bradu“. Predný fotoaparát je zabudovaný do displeja a vedľa neho je nenápadný blesk na selfie, čo je výnimočné. Aj pri tejto cene je telefón certifikovaný ako odolný voči prachu a vode podľa normy IP54. Samozrejme, ide o základnú ochranu proti vniknutiu vlhkosti, ale je to lepšie ako nič. Kvalita vyhotovenia smartfónu je vynikajúca. Konektivita ponúka výbavu top modelov. K dispozícii je najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax) a tiež Bluetooth v5.3, ktorý dopĺňa systém NFC aj navigačný GPS. Podpora pre 5G chýba, používatelia sa musia uspokojiť najviac so 4G/LTE pripojením.

O zobrazenie sa stará 6,78“ AMOLED panel s rozlíšením 2436×1080 pixelov, ktorý má v strede kruhový výrez na predný selfie fotoaparát. Má pomer strán 20:9 a 393 ppi. Panel má veľmi dobrý maximálny jas aj reprodukciu farieb. Displeju nechýba jas ani na slnku, a pre používateľov, ktorí ho chcú ešte vyšší, je k dispozícii možnosť nastaviť si špeciálny režim vysokého jasu. Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený. Hoci treba dodať, že rýchly 120 Hz panel je vhodný aj na hranie hier a pohyb v systéme je veľmi plynulý a bezchybný. Telefón je svižný a veľmi rýchly, keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie, je ešte rýchlejší.

V nastaveniach sú samozrejme k dispozícii ďalšie možnosti prispôsobenia displeja, ako napríklad tmavý režim, veľkosť písma alebo ochrana očí. Z dostupných možností obnovovacej frekvencie (60, 90, 120 Hz) odporúčame zvoliť automatickú zmenu podľa scén. Takto si frekvenciu mení automaticky telefón podľa situácie a používania a tým aj šetrí energiu batérie. Je tu je aj režim AoD, v ktorom sa obsah zobrazí len na chvíľu po dotyku obrazovky. K dispozícii je množstvo nastavení a vhodných animácií. Rozhodne tiež poteší podpora pre HDR10, ktorá nájde využitie napríklad pri Netflixe a ďalších streamovacích platformách pre lepší pocit zo sledovania.

O výkon sa stará procesor MediaTek Helio G99 Ultimate. Je to tradičný zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G57 MC2. Výbavu dopĺňa operačná pamäť 12GB a 256GB vnútorná pamäť, ktorú možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet až do kapacity 2TB. Telefón umožňuje aj virtuálne rozšírenie RAM najviac na 24GB pridaním virtuálnych 12GB RAM. Možnosť odporúčame najmä používateľom, ktorí majú na pozadí spustené množstvo aplikácií. Počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Telefón je rýchly a svižný, pri dlhšej práci alebo hraní hier sme nezaznamenali jeho zahrievanie. K dispozícii je aj herný režim, ktorý zlepší herný zážitok.

Výrobca predinštaloval najnovší systém Android 14 s nadstavbou XOS 14, ktorý sa zameriava na používateľskú prívetivosť a bezpečnosť. Vo výbave je aj Google Play Protect, ochrana proti krádeži a taktiež zámok aplikácií. Pre používateľov je k dispozícii aj rodičovská kontrola, pripojenie k PC, klonovanie systému, štýl tapety, dlhá výdrž batérie, jednoduché a intuitívne gestá. Výrobca deklaruje podporu iba dve systémové aktualizáciu a tri roky bezpečnostných záplat. To je viac ako predchodca, ale konkurencia je častokrát ďalej. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie, oceňujeme, že mnohé z nich možno zakázať, ale nedajú sa žiaľ odinštalovať. Napriek tomu, že telefón má plnohodnotný Google Play Store, výrobca predinštaloval aj ďalšiu duplicitnú aplikáciu Palm Store – alternatívny obchod od Infinix. Zaujímavosťou tiež sú funkcie prekladov pomocou aplikácie Folax (selektívny preklad, chatu, hlasový a obrázkový preklad).

Kapacita batérie je 5000 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 70W. Hoci už sú na trhu aj rýchlejšie možnosti nabíjania, poteší, že z nuly na 80% sa mobil nabije za 30 minút. Naplno sa dobije za 40 minút. To považujeme za perfektné. Pri intenzívnom používaní telefón vydrží 1,5 dňa, čo je veľmi dobrý výsledok. Pri menej aktívnom používaní možno počítať aj s dvoma dňami. Telefón sme tak nemuseli nabíjať každý deň. To, čo nás veľmi milo prekvapilo, je podpora 15W bezdrôtového nabíjania a 20W skrz nabíjačky MagSafe. Zároveň smartfón môže nabíjať iné kompatibilné zariadenie (bezdrôtové reverzné nabíjanie), napríklad slúchadlá, iný smartfón alebo smart hodinky.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – hlavný snímač s 108 MPx s clonou f/1.8 a PDAF zaostrovaním, ktorým možno realizovať 12 MPx snímky (9 subpixelov do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 2 MPx snímač pre hĺbku a 2 MPx snímač pre bokeh efekt. Smartfón sme použili na našom výlete v Prahe na fotografovanie miest a pamiatok. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa aj v prítmí, pri horšom svetle však snímkam chýba sýtosť a vernosť farieb. Celkovo ho hodnotíme ako priemerný, resp. priamo úmerný cene a zameraniu. Pri pohľade na fotografie na veľkom monitore vidieť výraznejší šum. Pri niektorých scénach chýba kontrast a živé farby a badať tu isté rezervy. Snímač umožňuje trojnásobný zoom. Dvojnásobné priblíženie je prijateľné, ale možno badať, že pri priblížení majú fotografie nižšiu ostrosť a tiež detaily. Farby sú stále pekné, ale priblíženie by mohlo byť ostrejšie.

V noci odporúčame používať tzv. „super nočný režim“. Táto funkcia zvýrazní farby a pomôže používateľom zhotoviť naozaj dobré fotografie pri slabom osvetlení. Ale aj bez nej dokáže objektív zachytiť veľa svetla. Aplikácia fotoaparátu ponúka viac režimov: normálny, 108 MPx (bez binningu), krása, panoráma, portrét, časozberné snímanie, spomalené zábery, snímanie dokumentov. A štandardne aj nočný režim a pomerne veľa nastavení. Ďalšie dva snímače nemajú veľké využitie a sú skôr doplnkové. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa v maximálnom rozlíšení 2K (1440p) pri 30 fps.

K dispozícii je 32 MPx selfie fotoaparát, ktorý nás prekvapil. Snímky sú veľmi dobré a použiteľné. Selfie fotoaparát tiež slúži aj na odomykanie telefónu pomocou tváre. Pri používaní oceňujeme dobrý kontrast bez nadmernej saturácie. Fotografie sú detailné, ostré a príjemné. Reproduktory vyvinuté v spolupráci s JBL a certifikátom Hi-Res nás milo prekvapili. K dispozícii sú dva meniče, ktoré majú stereo reprodukciu. Je príjemná a hoci basy skôr absentujú, zvuk považujeme za mierne nadpriemerný. K dispozícii je ekvalizér, v prípade potreby.

Infinix Note 40 Pro je rozhodne zaujímavý smartfón strednej triedy, ktorý ponúka veľmi zaujímavú výbavu, hoci pri kúpe treba počítať s niektorými limitmi. Medzi ne patrí dosť veľa predinštalovaných aplikácii a tiež iba dvojročná podpora softvéru. Prekvapením je bohaté balenie, ktoré ocení každý používateľ, ako aj výborné a najmä rýchle 70W rýchlonabíjanie. Podpora bezdrôtového nabíjania a tiež reverzného nabíjania je potom čerešničkou na torte spolu s veľmi dobrým displejom a rýchlym  panelom, na ktorý je radosť pozerať. Páči sa nám aj dizajn telefónu, ktorý svojimi príjemnými a zaoblenými rámikmi pôsobí už na prvý pohľad elegantne, moderne a veľmi dobre sa ovláda. Vďaka rozumným rozmerom sa drží pohodlne v ruke, hoci hmotnosť mohla byť nižšia. Plusom je aj dobrá kvalita fotiek a to vzhľadom k cene telefónu a zameraniu. Odporúčame.

Zapožičal: Infinix