Domov Periférie Recenzia: iiyama G-Master G4380UHSU

Recenzia: iiyama G-Master G4380UHSU

Zdielať

Otestovali sme netradičný, no najmä extra veľký 43“ monitor, vhodný pre hráčov. Vďaka vysokej obnovovacej frekvencii a 4K Ultra HD rozlíšeniu si možno vychutnať veľa detailov.

Prvú vec, ktorú pri veľkom monitore odporúčame, je zistiť, či má používateľ dostatok miesta na stole. Nami testovaný model má priam gigantické rozmery – 978×622×251 mm (Š×V×H) a hmotnosť 14,9 kg. Hoci medzi pozitíva patrí veľká zobrazovacia plocha, treba si uvedomiť, že 43“ panel je veľmi veľký a zaberá aj veľa miesta. Monitor prišiel v rozmernej krabici a vo vnútri je množstvo polystyrénu, ktorý chráni samotný displej počas prepravy. Sú tu rôzne sady káblov (DisplayPort, HDMI, USB) a  diaľkový ovládač, ktoré sú samostatne v sáčkoch. Zadná strana je pomerne jednoduchá, chýbala nám však lišta na vedenie káblov pre čo najlepší cablemanagement. Rámiky okolo displeja nie sú minimalistické, zo všetkých štyroch strán majú 18 mm, ale pri týchto rozmeroch sa vcelku stratia. V ľavom hornom rohu je názov produktu, v strede dole logo výrobcu a tiež LED dióda, ktorá je veľmi výrazná.

Na pravej strane je päť tlačidiel na zapnutie monitora a správu OSD. Na opačnej, ľavej strane sú štyri USB porty, z ktorých dva sú pre rýchle nabíjanie. Zadná strana obsahuje zvyšok portovej výbavy (3,5 mm audio jack výstup na slúchadlá, napájanie, dva HDMI a dva DisplayPort vstupy). Pri zapnutí sa na displeji stále zobrazuje rovnaké logo na bielom pozadí, ktoré je veľmi jasné a aj dosť otravné. Výrobca ale umožňuje ho vypnúť priamo v OSD menu. Farby sú dobré, najmä čierna vyniká. Pri hraní hier možno využiť možnosti potenciál 144 Hz panelu, výrobca ale neimplementoval podporu pre G-Sync. Absentuje aj najnovší HDMI v2.1, preto umožňuje 4K rozlíšenie iba pri 60 Hz. Ak chce používateľ využívať vyššiu obnovovaciu frekvenciu, je to možné iba pomocou DisplayPortu. V našom prípade sme pri používaní s notebookmi rôznych výrobcov museli siahnuť po redukcii USB-C/DisplayPort, pričom sme boli schopní dosiahnuť 4K pri 120 Hz.

Aké vlastnosti a funkcie monitora považujeme za najzaujímavejšie? Predovšetkým je to veľká 43“ zobrazovacia plocha, avšak s horším VA panelom. Oveľa viac by mu svedčal IPS panel. Podľa nás ide o veľmi zaujímavý koncept moderného počítačového monitora, ktorý v prípade potreby možno tiež použiť aj ako náhradu za televízor. Hoci ako veľký monitor a malý TV (v porovnaní s klasickými 55“, 65“, 75“ obrazovkami). V tomto prípade nejde len o to ponúknuť používateľom veľkú zobrazovaciu plochu či vysoké rozlíšenie, ale aj určité pohodlie. Použitý panel má 4K Ultra HD rozlíšenie 3840×2160 px v pomere strán 16:9, čo je super. Výrobca uvádza statický kontrastný výkon 4000:1, zamrzí ale slabšie podanie farieb VA panela oproti IPS. K dispozícii je 8-bitová farebná hĺbka, viac by sme ocenili 10-bitovú, ktorá je v tejto cenovej triede už štandardom. Rovná konštrukcia môže pri takto veľkom displeji pôsobiť netradične, chce to chvíľu čas zvyknúť si na veľkú zobrazovaciu plochu a to najmä zo začiatku. Predsa len ide o extra veľký monitor na prácu.

Poteší vysoká obnovovacia frekvencia 144 Hz, avšak na jej využitie treba použiť výhradne výrobcom dodávaný kábel a tiež iba DisplayPort. V prípade notebookov, ktoré týmto portom nedisponujú, môže používateľ použiť iba HDMI port s nižšou frekvenciou (4K@60 Hz, Quad HD@100 Hz), prípadne použiť redukciu USB-C/DP tak ako to bolo v našom prípade pri frekvencii 120 Hz. Kvalita podania farieb je pri bežných kancelárskych činnostiach v poriadku. Pri priamom porovnaní alebo pri prechode z IPS na VA monitor badať horšie podanie farieb a aj nižšie pozorovacie uhly. Monitor tak nie je vhodný pre grafikov, ale naopak pre hráčov je to veľmi dobrá voľba. Rýchle odozvy oceňujeme, používateľ si veľmi rýchlo zvykne a potom sú všetky činnosti akési „rýchlejšie“. Počas testovania sme sa stretli aj s problémom vypálených pixelov, avšak tu výrobca vychádza v ústrety zákazníkom. Ak sa objavia do 60 dní od kúpy, monitor im bezplatne vymení kus za kus.

K dispozícii je aj podpora HDR a maximálny jas dosahuje 550 cd/m2. Farebné pokrytie NTSC je len 85%, AdobeRGB je 89% a sRGB je to 128%. Monitor čiastočne boduje v produktivite. Nie je to dané iba veľkým zobrazovacím panelom, ale tiež vďaka praktickým funkciám. V porovnaní s inými modelmi, ktoré ponúkajú pripojenie len cez jeden USB-C, s funkciami dokovacej stanice má monitor aspoň USB hub. To padne vhod v prípade, ak má používateľ notebook s 1-2 USB portami, ale potrebuje ich viac. Pokiaľ ide o samotné OSD a jeho nastavenie, navigácia je trochu mätúca. Či už ich používateľ realizuje pomocou tlačidiel na boku, alebo pomocou diaľkového ovládača. Vypínacie tlačidlo je pritom hneď vedľa ostatných tlačidiel, čo považujeme za problém. Pri nastavovaní monitora sme tak nechcene opakovane omylom vypli monitor, až kým sme nastavenie dokončili. Ďalšia, nepraktická vec je silné LED svetlo, ktoré v noci ruší. Na diaľkovom ovládaní nie sú pohyby intuitívne, najmä preto, že reakcie na tlačidlá sa zdajú byť oneskorené.

iiyama G-Master G4380UHSU-B1 je zaujímavý 43“ monitor s veľkou zobrazovacou plochou. Cena monitora je na úrovni 605 až 640 eur a má niekoľko slabších miest, ktoré by do budúcna mohol výrobca vylepšiť. Napriek tomu ho považujeme za zaujímavý model najmä pre používateľov, ktorí využijú veľkú zobrazovaciu plochu, rýchle odozvy a tiež ich možnosti. Vhodný je teda pre hráčov, multimediálnych nadšencov, ale tiež aj pre efektívnu prácu. Oceňujeme tiež možnosť použiť monitor aj ako náhradu za televízor. Ak ale používateľovi záleží hlavne na lepších farbách či pozorovacích uhloch, zrejme bude hľadať inde.

Zapožičal: iiyama