Domov Počítače Recenzia: Eurocom Raptor X15

Recenzia: Eurocom Raptor X15

Zdielať

Otestovali sme notebook, v ktorom je osadený viac ako 100W desktopový procesor. Hoci je výkon na notebook pôsobivý, rozdiel oproti klasickým desktopom bude zrejmý.

V čase, keď požiadavky na výkon neustále narastajú, sú na trh uvádzané čoraz výkonnejšie notebooky. V prípade tohto výrobcu sú však parametre vcelku špecifické. Navyše zariadenie je skutočne veľmi hrubé – jeho celkové rozmery sú 361×258×33 mm, s hmotnosťou 2,7 kg je tak ťažší a hrubší ako väčšina ostatných 15,6“ herných notebookov. Zvýšenú hmotnosť možno pripísať objemnejšiemu chladiacemu riešeniu, ktoré je potrebné na primerané umiestnenie a chladenie výkonných komponentov. Kvalita šasi je na dobrej úrovni, ide o kombináciu kovu a plastu. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka výrobca).

Poteší široká konektivita. Naľavo je zámok Kensington, gigabitový LAN konektor RJ45, dva USB 3.2 porty a čítačka microSD kariet. Napravo je výduch chladenia, jeden USB 3.0 konektor spolu s dvomi audio konektormi. Zvyšok výbavy je na zadnej strane – USB-C, HDMI a miniDisplayPort spolu s napájacím konektorom výrobcu. Sú tu tiež dva výduchy chladenia pre procesor a grafickú kartu. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše, avšak bez lokalizácie layoutu (je tu anglické rozloženie kláves) s možnosťou nalepenia popiskov. Oceňujeme podsvietenie, čo je ale v tejto cene už samozrejmosťou. Navyše, farby podsvietenia možno meniť v softvéri výrobcu ale len jednu farbu ako celok, nie pre jednotlivé bloky, či pre jednotlivé klávesy.

Notebook používa na zobrazovanie 15,6“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektným obrazom a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali, ale určite prínosom by bolo aj použitie OLED panelu, ktorý by mohol zaujať používateľov. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov – a to najmä vďaka frekvencii panelu, ktorý je až 240 Hz. Výrobca umožňuje vybrať si z troch rozlíšení panelov a druhov – Full HD 240 Hz, Quad HD 144 Hz (oba IPS) a 4K Ultra HD 60 Hz (OLED).

Hardvérový základ tvorí desktopový výkonný až šestnásťjadrový procesor Intel Core i9-12900K, taktovaný na 3,2 GHz. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 5,2 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 30 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 10 nm procesom a maximálna spotreba je až priam neuveriteľných 241W. Počas testovania sme realizovali náročný multitasking, strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a vieme si predstaviť tento model ako náhradu za desktopový počítač.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli (v nami testovanej konfigurácii) je NVDIA GeForce RTX 3070Ti s 8 GB GDDR6. Karta zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD rozlíšení so zapnutým vyhladzovaním hrán. Ide o naozaj výkonnú kartu a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Ďalšou prednosťou notebooku je rýchly 1TB M.2 NVM SSD Samsung 980, kde výrobca deklaruje prenosové rýchlosti čítania 3500 MB/s a zápisu 3000 MB/s. My sme v praxi dosiahli 3559 MB/s pri čítaní a 2782 MB/s pri zápise. Na dáta je k dispozícii 1TB HDD – samozrejme podľa možností používateľa ho možno vymeniť aj za iný model s inou kapacitou. V zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii čo umožňuje použiť aj šifrovanie diskov pomocou BitLocker.

Operačná pamäť má až 64GB (ide o 2× 32GB pamäťové moduly). K dispozícii sú celkovo dva sloty, ktoré ponúkajú možnosť do notebooku vložiť najviac 32GB modul do jedného slotu. V nami testovanej konfigurácii je to teda maximum, čo môže poňať a na 15,6“ prenosný notebook sú to priam fantastické hodnoty. Kvalita reprodukcie zvuku je pri tak drahom zariadení takisto jedna z podstatných vecí. Hoci sa starajú o zvuk Sound Blaster reproduktory, ich reprodukcia je katastrofálna. Basy úplne absentujú, stredy sú veľmi slabé a najviac počuteľné sú iba výšky. Pri počúvaní tak ide iba o akýsi základ a boli sme z nich sklamaní. Externé audio tak určite bude viac-menej nutnosť, či už externé reproduktory alebo slúchadlá.

Viac odporúčame práve slúchadlá, vďaka ktorým nebude používateľ pri náročnom zaťažení zariadenia počuť pomerne hlučné chladenie, ktoré je na úrovni až 60 dB(A), čím sa zaraďuje rozhodne medzi jedno z najhlučnejších notebookov, ktoré sme mali. Ale priznajme si, ochladiť najvýkonnejší desktop procesor spolu s výkonnou grafikou dá iste zabrať a ventilátor sa ozve. Napájací adaptér je hodne veľký a ťažký, a hoci je v zariadení v najvyššej konfigurácii, výdrž batérie je hodinu a pol. Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent, či už ide o grafickú kartu alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov, ľahký prístup a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek.

Eurocom Raptor X15 je zaujímavý a výkonný herný, multimediálny notebook na všetky činnosti, na ktoré si používateľ spomenie. Daňou za to je však extrémne vysoká cena, vysoká hmotnosť a nemoderné hrubé šasi. To všetko cena za vtesnanie výkonných komponentov do vnútra zariadenia. Hľadáte výkonný notebook, ktorý nahradí výkonný stolový počítač? Možno ste ho už našli, avšak treba sa pripraviť na poriadne vysokú sumu. Nami testovaná konfigurácia stojí 4500 eur, čo je skutočne viac, než by sme očakávali.

Výsledky benchmarkov – testov:

Zapožičal: Goldmax

1 komentár

  1. Ten Eurocom Raptor X15 mi v niektorých ohľadoch pripomína M1 Max MacBook nemôžem si pomôcť 😀 a nielen cenovkou tých 4500 € za model s 64 GB RAM a dvoma 1 TB diskamy, M1 Max s 64 GB RAM a 2 TB SSD stojí podobný peniaz. V niečom bude lepší Raptor X15 (výkonnejší CPU, GPU bude na hry lepšia – a to ešte nerátam absenciu hier na macOS), MacBook by to vyhral pri strihu videa (aj vďaka dvom akcelerátorom HEVC, H.264 a ProRes), čo je celkovo doména vyšších Apple Silicon Macov. Raptor jednoznačne vyhrá v modularite, MacBook v hmotnosti, hrúbke, hlučnosti. Mac má síce 3xThunderbolt porty, Raptor zas Ethernet a iné. Aj keď sú to dosť odlišné notebooky s inou cieľovkou, zaujímalo by ma ich priame porovnanie 😉 jednoznačne zaujímavý hi-end, asi ma zaujalo to že Raptor aj MacBook M1 Max môžu nahradiť výkonovo desktop, pričom jeden z nich to robí v štýle PC sveta a druhý v štýle Mac sveta.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno