Domov Počítače Recenzia: Eurocom NightSky ARX15

Recenzia: Eurocom NightSky ARX15

Zdielať

Otestovali sme vcelku netradičný notebook s desktopovým procesorom. Lenže nie hocijakým – šesťjadrový procesor Ryzen 9 3950X je najvýkonnejší, čo AMD ponúka pre normálne stolové počítače so socketom AM4.

V čase, keď požiadavky na výkon neustále narastajú, sú na trh uvádzané čoraz výkonnejšie notebooky. V prípade kanadského výrobcu sú však parametre vcelku špecifické. Navyše zariadenie je skutočne veľmi hrubé – jeho celkové rozmery sú 363×255×34 mm a na pohľad pripomína 10 rokov staré notebooky. Kvalita šasi je na dobrej úrovni, hoci ide o plast. Určite by sme oveľa viac ocenili kovové a taktiež prémiovejšie spracovanie. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou. Používateľ si môže zvoliť aký chce procesor, grafickú kartu, veľkosť operačnej pamäte, diskov a ďalšie detaily. Tu samozrejme platí obmedzenie – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka priamo výrobca).

Poteší široká konektivita. Naľavo je zámok Kensington, gigabitový LAN konektor RJ45, dva USB 3.0 porty a čítačka microSD kariet. Napravo je výduch chladenia, jeden USB 2.0 konektor spolu s dvomi audio konektormi. Zvyšok výbavy je na zadnej strane – USB-C, HDMI a miniDisplayPort spolu s napájacím konektorom výrobcu. Sú tu tiež dva výduchy chladenia pre procesor a grafickú kartu. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše, avšak na testovacom kuse sme si všimli aj opakované vrzgnutia pri stlačeniach. Najmä pri medzerníku a iných najčastejšie používaných klávesách. Oceňujeme podsvietenie, čo je ale v tejto cenovej kategórii už samozrejmosťou. Navyše, farby podsvietenia možno meniť v softvéri výrobcu a to buď ako celok alebo pre jednotlivé klávesy. Mrzí nás však absencia lokalizovaného layoutu – je tu iba anglická klávesnica s možnosťou nalepenia popiskov.

Notebook používa na zobrazovanie 15,6“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektným obrazom a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. Azda jediné, s čím sme mali problém, bola regulácia jasu. Toto nemal v čase testovania výrobca korektne vyriešené a nepomohlo preinštalovanie systému Windows ani ovládačov. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali, ale určite prínosom by bolo aj použitie OLED panelu, ktorý by mohol zaujať používateľov. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov – a to najmä vďaka frekvencii panelu, ktorý je 144 Hz.

Hardvérový základ tvorí desktopový výkonný až šestnásťjadrový procesor AMD Ryzen 9 3950X, taktovaný na 3,5 GHz. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 4,7 GHz vďaka technológii Boost. Má až 64 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je novým 7 nm procesom a jeho maximálna spotreba je 105W. V zariadení je použitý mierne podtaktovaný model procesoru, ktorý má nastavené TDP na 65W. Počas testovania sme realizovali náročný multitasking, strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si na naše prekvapenie s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a pokiaľ ide o prácu s videami, vieme si predstaviť tento model ako náhradu za desktopový počítač. Nečudo, veď používa procesor, ktorý bežne v prenosných zariadeniach nenájdeme a ktorý je určený pre stolové počítače.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli (v nami testovanej konfigurácii) je NVIDIA GeForce GTX 2070 s 8 GB GDDR5. Karta zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD rozlíšení so zapnutým vyhladzovaním hrán. Ide o naozaj výkonnú kartu a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Ďalšou prednosťou notebooku je rýchly 512GB SSD. Hoci pri tomto výrobcovi sme videli už aj NVMe SSD, ktoré sú rýchlejšie ako nami namerané rýchlosti SSD. To však záleží aj od konkrétnych požiadaviek používateľa a možností konfigurácie. Aj napriek tomu však hodnotíme SSD ako prínos (napriek vlažnejším rýchlostiam 1600 MB/s pri čítaní a 1300 MB/s pri zápise). Na dáta je k dispozícii 1TB HDD – samozrejme podľa možností používateľa ho možno vymeniť aj za iný model s inou kapacitou. V zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii čo umožňuje použiť aj šifrovanie diskov pomocou BitLocker.

Operačná pamäť má až 64GB (ide o 2× 32GB pamäťové moduly). K dispozícii sú celkovo dva sloty, ktoré ponúkajú možnosť do notebooku vložiť najviac 32GB modul do jedného slotu. V nami testovanej konfigurácii je to teda maximum, čo môže poňať a na 15,6“ prenosný notebook sú to priam fantastické hodnoty. Kvalita reprodukcie zvuku je pri tak drahom zariadení takisto jedna z podstatných vecí. Hoci sa starajú o zvuk Sound Blaster reproduktory, ich reprodukcia je katastrofálna. Basy úplne absentujú, stredy sú veľmi slabé a najviac počuteľné sú iba výšky. Pri počúvaní tak ide iba o akýsi základ a boli sme z nich sklamaní. Externé audio tak určite bude viac-menej nutnosť, či už externé reproduktory alebo slúchadlá. Viac odporúčame práve slúchadlá, vďaka ktorým nebude používateľ pri náročnom zaťažení zariadenia počuť pomerne hlučné chladenie, ktoré je na úrovni až 60 dB(A), čo je jedno z najhlučnejších, aké sme kedy zažili. Ale priznajme si, ochladiť najvýkonnejší desktop procesor spolu s výkonnou grafikou dá iste zabrať a ventilátor sa ozve.

Napájací adaptér je hodne veľký a ťažký, a hoci je v zariadení v najvyššej konfigurácii „iba“ 2070-tka (a model RTX 2080 výrobca ani v konfigurácii neponúka, zrejme kvôli vyššej spotrebe), výdrž batérie je iba pol hodiny. V podstate tak batéria v zariadení slúži iba ako akýsi „záložný zdroj“ kým sa používateľ presunie napríklad z jednej do druhej miestnosti, alebo v prípade akútneho výpadku elektrického prúdu. Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent, či už ide o grafickú kartu alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov – procesora, grafiky, diskov či operačnej pamäte a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek.

Eurocom NightSky ARX15 je zaujímavý a výkonný herný aj multimediálny notebook na všetky činnosti, na ktoré si používateľ spomenie. Daňou za to je však extrémne vysoká cena (často presahujúca aj Apple MacBooky), vysoká hmotnosť, pomerne nemoderné hrubé šasi. To všetko cena za vtesnanie výkonných komponentov do vnútra zariadenia. Hľadáte výkonný notebook, ktorý nahradí výkonný stolový počítač? Možno ste ho už našli, avšak treba sa pripraviť na poriadne vysokú sumu. Nami testovaná konfigurácia stojí 4500 eur, čo je skutočne viac, než by sme očakávali.

Zapožičal: Goldmax

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno