Domov Počítače Recenzia: Eurocom Max Q6

Recenzia: Eurocom Max Q6

Zdielať

Na trhu sa čoraz viac presadzujú riešenia nielen herných výkonných notebookov pre široké spektrum – pre náruživých hráčov, multimediálnych nadšencov, ale tiež pre firmy. Ako prví na Slovensku sme otestovali notebook s absolútne špičkovým a najmä novým šesťjadrovým procesorom z dielne Intelu – Core i7-8750H.

Požiadavky na výkon a tiež mobilitu neustále narastajú. Nami testovaný notebook je super tenký a rýchly. Okrem najnovšieho procesoru, ktorý bol predstavený iba pár dní pred začiatkom nášho dlhodobého testovania, obsahuje aj výkonnú grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1070 vo verzii Max-Q. Pre úplnosť dodávame, že notebook sme ako náš primárny pracovný nástroj používali po celý čas dlhodobého testovania – jeden a pol mesiaca. Poďme sa pozrieť čo všetko prináša!

Notebook zaujme vekom z brúseného hliníka, ktoré ukrýva 15,6“ Full HD displej spolu s výkonným procesorom a grafickou kartou. Hoci je Eurocom kanadský výrobca notebookov, priamo výrobu rieši čínske Clevo. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou. Používateľ si môže zvoliť aký chce procesor, grafiku, veľkosť operačnej pamäte, diskov a ďalšie detaily. Tu samozrejme platí obmedzenie – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka priamo výrobca).

S hrúbkou 18,6 mm a hmotnosťou 1,9 kg spadá notebook do segmentu ultrabookov a výrobca sa ho snaží prezentovať ako výkonný MacBook so systémom Windows. To, či sa mu to naplno podarí, uvidíme – po softvérovej stránke to nebude až tak jednoduché. Pokiaľ ide o konektivitu, tak tu na plnej čiare vyhráva. Všetky konektory sú síce umiestnené po stranách – na ľavej výduch chladenia, napájací konektor, plnohodnotný HDMI, dva miniDisplayPorty (v1.3), dva USB-C (štandardu USB 3.1), doplnené o dva USB 3.0 konektory. Ich jedinou nevýhodou je absencia podpory Thunderboltu (čiže redukciu z USB-C na HDMI port nemožno použiť.

Na pravej strane je plnohodnotný RJ45 Ethernet konektor – je však vyklápateľný. Viac by sme ocenili port bez nutnosti vyklopenia. Má to síce aj svoje výhody – konektor v režime nepoužívania je zatvorený a chráni tak vnútro konektora. Vedľa RJ45 je čítačka SD kariet, ďalší (tretí a posledný) USB 3.0 port, pričom zvyšok výbavy dopĺňajú dva 3,5 mm jack konektory – jeden pre mikrofón a druhý pre slúchadlá (resp. hocaké externé audio). Digitálny S/PDIF prekvapivo chýba.

Základňa má dobré spracovanie, kovové časti spojené s plastovými časťami držia pomerne pevne, nič nevŕzga ani sa nadmerne neprehýba. Horšie je na tom veko – tenké materiály sa premietajú do ohybnosti. Zamrzí horšia pevnosť, stále je to však lepšie ako pri lacných notebookoch, kde sa veko displeja oveľa viac prehýba. Kĺby možno otvoriť maximálne do 125° uhla, polohu si drží – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť. Inšpiráciu MacBooku teda vidíme najmä v tenkom profile (hoci voči nemu je o 2,6 mm hrubší) a to, čo dáva navyše je oveľa lepšia konektivita a výkon. Spracovanie je konečne kovové (keďže v minulosti sme testovali drahé notebooky Eurocom a tie mali plastové šasi, čo bola rozhodne škoda).

Testovaný model má 15,6“ Full HD IPS displej, v našej konfigurácii ide o model LG Philips LGD05C0. Za veľkú výhodu považujeme kvalitné RGB spektrum farieb a žiadne PWM blikanie. Na výber sú pritom rôzne konfigurácie, napríklad aj tie, ktoré podporujú 4K rozlíšenie s RGBW matricou. Displej  ponúka verné a jasné farby, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Vyznačuje sa perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami. Maximálny jas displeja je 330 cd/m2 a poskytuje 94% pokrytie sRGB farieb.

Ako sme už v úvode spomenuli, notebook používa najnovší procesor z dielne Intelu. Ide o model Core i7-8750H, ktorý je taktovaný v základe na 2,2 GHz, so šiestimi fyzickými jadrami a dvanástimi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa môže procesor automaticky pretaktovať najviac do 4,1 GHz vďaka technológii TurboBoost. Procesor je z architektúry Coffee Lake (8. generácie) vyrobený na 14 nm. Maximálna spotreba je stanovená na 45W (TDP).

Praktické testy počas používania notebooku nám ukazujú, že pracovná frekvencia sa ustáli niekde na 3,7 až 3,8 GHz pri práci so všetkými šiestimi jadrami. Najvyššia dosiahnutá teplota pri maximálnom zaťažení všetkých procesorových jadier bola 94 °C (krátkodobo – na pol sekundy sa objavili maximá na úrovni 96 až 98 °C). Ani pri týchto teplotách však výkon nepokrivkával a väčšinou sa držal tradične na úrovni okolo 3,7 – 3,8 GHz.

V prípade herných notebookov je dôležitým parametrom grafická karta. V tomto modeli je však použitá karta, ktorá sa používa v notebookoch so zúženým profilom a oproti plnohodnotnej rovnakej karte je mierne podtaktovaná. NVIDIA GeForce GTX 1070 s Max-Q technológiou ponúka 8GB GDDR5, postavená je na 16 nm výrobnom procese s 256-bitovou zbernicou. Patrí do série Pascal. Z porovnania a testov tiež vyplýva, že osadená karta GTX 1070 Max-Q je oproti klasickej GTX 1070 slabšia o cca 10-15%. Ide teda o podobný úbytok pri výkone ako pri iných grafikách s „Max-Q“ čo je daň za štíhle šasi.

Výkon v hrách je však viac než dostatočný, všetky dnes dostupné hry bežia pri Full HD rozlíšení plynulo a dá sa dosiahnuť aj okolo 180 fps. Ukladať dáta možno na 500GB M.2 NVMe SSD Samsung 960 EVO. Disk podľa našich meraní dosahuje fantastické hodnoty čítania (3048 MB/s) a zápisu (1761 MB/s). Výhodou je už v úvode spomenutá konfigurovateľnosť – používateľ si môže vybrať aké disky chce osadiť do notebooku. Na výber sú rôzne M.2 NVMe SSD, štandardné SATA III SSD, ale tiež pevné disky. Nami testovaný model používal ako sekundárny disk (na dáta) 1TB HDD s 5400 rpm.

Operačná pamäť má 32GB DDR4 SODIMM, pričom ide o dva pamäťové moduly od Crucial (model CT16G4SFD824A.C16F). Majú časovanie CL17, pričom ich pracovná frekvencia je 2400 MHz. Maximálna kapacita, ktorú môže notebook poňať, je práve 32GB, k dispozícii sú však aj možnosť osadiť pamäť v kapacite 1×8, 2×8, 1×16 alebo 2×16GB.

Počas testovania sme realizovali každodenný strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných úloh naraz. Výkonný notebook si na naše prekvapenie s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a pokiaľ ide o prácu s videami vo vysokom rozlíšení, dokáže prekvapiť. Nie je to síce plnohodnotná náhrada za desktop (keďže chladenie jednotlivých komponentov je v tak kompaktnom šasi oveľa horšie ako pri desktopových PC), ale vieme si predstaviť tento model aj ako náhradu za stolový počítač počas častých ciest.

Otestovali sme náporový test na procesor – každých 15 sekúnd sme otvárali 25 záložiek v prehliadači Mozilla Firefox. Počas toho sme sledovali teploty a otáčky ventilátorov (procesor, grafická karta)

Operačný systém je kapitola sama o sebe. Na testovanom notebooku sme použili Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK April 2018 Update. Nainštalovali sme ho asi týždeň po vydaní a išlo o čistú inštaláciu (DVD médium už obsahovalo práve túto aktualizáciu už v základe). Používanie notebooku však znepríjemňovali často chyby neodladeného systému. Chyby však boli neskôr úspešne opravené neskoršími aktualizáciami.

Podrobný prehľad o notebooku Eurocom Max Q6 v softvéri HWiNFO

Už v úvodne sme spomenuli, že výrobca prezentuje notebook ako „výkonný MacBook s Windows“. To, že ide o tenké a výkonné zariadenie môžeme potvrdiť, ale s tým, že by mal byť práve Windows tou výhodou oproti odladenému MacOS od Apple je vec preferencii používateľa. Ktovie, zaujímavou voľbou by mohol byť Hackintosh (teda „pirátsky“ MacOS) vo virtuálnej mašine. Ale tá by fungovala opäť pod Windows 10.

Oceňujeme, že výrobca ponúka veľmi zaujímavý a používateľsky prívetivý softvér – Control Center. Možno ním regulovať otáčky ventilátorov jednotlivých komponentov (grafiky, procesora) a ich režimy, alebo možnosť vybrať si spomedzi profilov. Medzi tie najzaujímavejšie však patrí aj možnosť nastaviť si podsvietenie klávesnice. Priamo z výroby je štandardne prednastavená výrazne sýta modrá, ktorá podľa nás až príliš bije do očí. My sme si hneď zmenili podsvietenie na biele. Na výber je však spektrum farieb a dá sa vybrať aj červená, oranžová, žltá, zelená, tyrkysová, fialová, alebo tiež ružová.

Prehľadný softvér Control Center od výrobcu (CC 2.0 v1.0.17)

Na výber je tiež intenzita podsvietenia – tu možno voliť medzi štyrmi úrovňami (ktoré sú označené ako 4, 3, 2, 1 a OFF – teda vypnuté). Zatiaľ čo sa nám pri bielej najviac osvedčila maximálna úroveň, pri modrej, alebo červenej sme volili strednú – druhú úroveň. Zaujímavo pôsobí aj zelená, alebo tyrkysová a pre dámy môže padnúť vhod ružová. Softvér umožňuje taktiež zvoliť šetrenie podsvietenia – po pár sekundovej neaktivite zhasne klávesy a šetrí tým elektrickú energiu.

Všimli sme si, že pri režime „Performance“  sa nám v aplikácii neustále automaticky aktivoval Keyboard Sleep Timer na „enabled“. Vypnúť šetrenie podsvietenia po každom pripojení notebooku do adaptéru, znovu keď bol na batérii a znovu, ak sme sa pripojili opätovne do elektrickej siete, bolo dosť otravné. Ocenili by sme, ak by si aplikácia pamätala poslednú voľbu používateľa. V prípade zvoleného režimu „Entertainment“ (default) sa nám problémy s neustálym prepínaním nevyskytovali.

Prehľadný softvér Control Center od výrobcu (CC 2.0 v1.0.17)

Pre úplnosť dodávame, že klávesnica, ktorá je podsvietená a má možnosť nastavenia podsvietenia je pohodlná na písanie, má klasicky nízky zdvih. A keďže ide o kanadský produkt (Eurocom), ktorý je skladaný zo šasi čínskeho Clevo, tak klávesnica nemá lokalizáciu, má však numerický blok. Ide o anglický layout, s malým a jednoriadkovým ENTERom, skráteným pravým SHIFTom (keďže sčasti jeho priestor okupuje šípka hore). Ľavý SHIFT je potom v štandardnej veľkosti. Výrobca dodáva aj česko-slovenské popisky, avšak myslíme si, že je škoda túto klávesnicu olepiť popiskami.

Touchpad je klasický, má veľkú plochu s dvomi oddelenými tlačidlami a nevymyká sa bežným štandardom. Gestá ako sú pri MacBooku nečakajte. Na hornej ľavej strane je aj čítačka odtlačkov prstov. Páči sa nám a oceňujeme, že aj výrobcovia notebookov myslia na bezpečnosť. Presnosť a rýchlosť odomknutia je blesková. Ihneď po priložení prstu sa Windows odomkne a používateľ môže pokračovať v práci práve tam, kde prestal. Rozhodne oceňujeme 🙂

Prehľadný softvér Control Center od výrobcu (CC 2.0 v1.0.17)

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je však katastrofálna, rozhodne medzi nutné príslušenstvo k notebooku odporúčame externé audio – či už slúchadlá, alebo reproduktory. Úroveň maximálnej hlasitosti je síce dostatočná a ozvučí aj izbu, avšak zastúpené sú iba výšky a menej výrazné stredy. O basoch už nemôže byť vôbec ani reč. Výrobca síce na zariadení propaguje aj zvuk a priamo na šasi má nálepku „Sound Blaster X Pro Gaming 360°“, ale na zlej kvalite reprodukcie to nič nemení.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Hoci ventilátory počas nečinnosti nie sú výrazne počuteľné, stáva sa často, že aj pri kancelárskej práci sú na pomerne vysokej úrovni (25 dB). Pri zaťažení je úroveň produkovaného hluku vysoká, čo sa samozrejme očakáva. Maximum je na úrovni 51 dB. Reguláciu otáčok grafiky a procesora však môže používateľ sčasti redukovať aj v Control Center (CC), kde sa dá nastaviť spomedzi predvolieb aj možnosť vlastného nastavenia chladenia (pri akej teplote majú ísť na aký percentuálny výkon ventilátory, kedy majú ísť na 100% a pod.)

Prehľadný softvér Control Center od výrobcu (CC 2.0 v1.0.17)

Počas dlhodobého testovania notebooku sme registrovali aj zahrievanie kovového povrchu, avšak väčšinou v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Pri náročných činnostiach (pri maximálnom zaťažení) sú však aj situácie, kedy má časť základne (pravá horná a stredná časť klávesnice) povrchovú teplotu na úrovni 45 – 49 °C. Najmä vtedy, ak používatelia aktívne využívajú klávesnicu, to pocítia a vtedy to nie je zrovna príjemné.

Konektorová výbava je veľmi dobrá, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 5.0 (adaptér Intel Dual Band Wireless-AC 9260 – ide o novinku a stretávame sa s ňou prvýkrát v testovaných notebookoch). Batéria má kapacitu 55 Wh a ponúka na dnešné pomery nízku výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete s Wi-Fi vydrží notebook bez nabíjačky tri hodiny, pričom pri maximálnej záťaži a jase dosahuje výdrž jednu hodinu. Nabíjanie z takmer prázdnej na plnú kapacitu batérie trvá jeden a pol až dve hodiny.

Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent, či už ide o grafickú kartu alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie, alebo serióznu prácu, či každodenný strih videa na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek – a to sa počíta. Pridajme k tomu aj prijateľnú hmotnosť a štíhle šasi a hit je na svete. Nami testovaná konfigurácia stojí 3700 eur a rozhodne nejde o notebook pre masy.

Už na úvod recenzie sme spomenuli, že výrobca testovaný notebook prezentuje ako „výkonný MacBook so systémom Windows“. S uvedeným tvrdením súhlasíme, ide v podstate o veľmi vydarený produkt, ktorý odporúčame. Výkon, či už po procesorovej alebo grafickej stránke je výborný, rýchlosť čítania a zápisu pri M.2 disku pre systém, ale aj veľkosť operačnej pamäte sú super. Nad MacBookom vyhráva aj pri konektivite, ktorú má bohatú. Žiaľ to, čo mu kazí renomé, je samotný Windows 10 April 2018 Update, ktorý má kopu chýb a bugov (neskôr počas recenzii boli chyby už opravené). Ale to nie je chyba výrobcu zariadenia, ale softvérovej firmy.

Vďaka výkonným komponentom v štíhlom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Eurocom Max Q6 ocenenie TOP Produkt

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-8750H, 6 jadier / 12 vlákien, 2,2 – 4,1 GHz, 9 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Coffee Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1070 Max-Q, 8GB GDDR5, 256-bit + integrovaná Intel Graphics 630
Pevný disk: primárny Samsung 960 EVO 500GB, M.2 NVMe SSD + sekundárny Seagate Barracuda 1TB, 5400 rpm (označenie ST1000LM048)
Operačná pamäť: 32GB DDR4 (2× 16GB Crucial CT16G4SFD824A.C16F), max. 32GB DDR4
Rozmery: 380×249×18,6 mm
Hmotnosť: 1900 gramov + 690 gramov adaptér
Displej: 15,6“ LG Philips LGD05C0, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov (16:9), LED podsvietenie, matný
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK April 2018 Update
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 3× USB 3.0, 2× USB-C (štandardu USB 3.1), 2× miniDisplayPort 1.3, 1× HDMI 2.0, 2× audio, 1× čítačka SD, 1× RJ-45 LAN, 1× vstup napájania
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v5.0 (adaptér Intel Dual Band Wireless-AC 9260)
Batéria: 55 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Špičkový výkon komponentov
+ Prítomný 500GB M.2, 32GB RAM
+ Konfigurovateľnosť komponentov
+ Výkon prekonáva MacBook Pro
+ Špičkový Full HD displej bez PWM
+ Kvalitná klávesnica, štíhle šasi
+ Nový softvér Control Center
+ Veľmi dobrá regulácia ventilátorov
+ Dostatočne bohatá konektivita

Mínusy
– Ohybnosť veka, nekvalitné repro
– Chyby a bugy v April Update
– Hlučné chladenie pri zaťažení
– Extrémne vysoká cena (3700€)
– Chýba podpora Thunderbolt 3

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Goldmax