Domov Počítače Recenzia: ASUS ZenBook UX434FLC

Recenzia: ASUS ZenBook UX434FLC

Zdielať

V záplave konkurencie sa veľa výrobcov snaží vyrobiť čo najzaujímavejší notebook. Aj taiwanský výrobca ASUS ponúka vylepšený minuloročný model, postavený na najnovšom procesore 10. generácie.

Rozhodne oceňujeme kvalitnú konštrukciu z hliníka, celkový dizajn je ladený do modrej farby, čo vyzerá zaujímavo. Pokiaľ ide o konektivitu, na ľavej strane má napájací adaptér, plnohodnotný HDMI, jeden USB 3.0 a jeden USB-C port. Napravo je čítačka microSD kariet, jeden USB 2.0 port, spoločný 3,5 mm audio jack konektor a dve LED diódy signalizujúce aktivity notebooku. Páčia sa nám malé rámiky okolo displeja – zľava aj sprava iba 5 mm, zhora 7 mm a zo spodnej strany 10 mm. Hoci sa jedná o 14“ displej, na prvý pohľad pôsobí, akoby mal iba veľkosť iba 13“. Pripomeňme, že rozmery zariadenia sú 319×199×19 mm a jeho hmotnosť 1290 gramov. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Takisto ako minuloročná generácia, aj nami testovaný model ponúka ScreenPad a tiež ErgoLiftScreenPad pritom nie je iba touchpad, aký sa používa v iných modeloch, ale druhá obrazovka. Na nej možno nastaviť a podľa potreby používateľa meniť režim touchpadu, numerického bloku, kalkulačky, ovládanie hudby v Spotify, či doplnkové možnosti pre kancelársky balík. Znie to síce veľmi zaujímavo, ale v praxi potrebuje používateľ viac času, aby si na novú funkcionalitu zvykol. A keď si zvykne, tak je to pomerne návyková vec. Takisto možno ScreenPad vypnúť, aby používateľ šetril výdrž na batériu a vtedy sa správa ako bežný touchpad.

Výrobca použil v zariadení aj ErgoLift. Nie je to nová technológia, ale osvedčila sa. V skratke ide o mechanizmus, ktorý nadvihne klávesnicu. Spoločnosť deklaruje, že to je najmä pre pohodlnejšie písanie, s čím súhlasíme. V praxi sa nám to osvedčilo, no ďalší a takisto dôležitý dôvod je lepšie prúdenie vzduchu a chladenie. Klávesnica je lokalizovaná (má tzv. česko-slovenský layout), podsvietená v dvoch nastaviteľných úrovniach s malým zdvihom. Píše sa na nej veľmi dobre a azda jediná výčitka smeruje k umiestnenia vypínacieho tlačidla na pozíciu delete. Pri písaní odporúčame dať pozor, aby si používateľ omylom zariadenie neuspal a odporúčame tlačidlo na uspávanie priamo vo Windows vypnúť.

O reprodukciu zvuku sa starajú reproduktory Harman/Kardon, ktoré ponúkajú veľmi dobrý výsledok. Rozhodne odporúčame najmä nadvihnutie klávesnice na stole, vtedy je zvukový prejav výborný a maximálna hlasitosť ozvučí celú miestnosť. Vzhľadom k malým rozmerom nemáme k zariadeniu výhrady. Na začiatku sme pozorovali vyššiu hlučnosť, ako by sme očakávali. Po aktualizácii BIOS sa však hodnoty ustálili na rozumných hodnotách a pohybujú sa tak na úrovni 30 – 35 dB(A).

Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej s klasickým pomerom strán 16:9. Podanie farieb je perfektné. Notebook používa lesklý, nedotykový displej. Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, zariadenie má v nami testovanej konfigurácii procesor Intel Core i7 10510U Comet Lake (1,8 – 4,9 GHz), doplnený o dvojicu grafík (integrovanú + NVIDIA GeForce MX250 2GB). Poteší 16GB operačnej pamäte a veľké 1TB úložisko Samsung NVMe M.2. Zameranie je jasné – ľahké zariadenie je vhodné na časté prenášanie, na multimédiá vďaka kvalitným reproduktorom, taktiež na kancelársku prácu. Vzhľadom na zaujímavé konštrukčné vyhotovenie sa hodí aj do rúk manažéra, ktorý chce zaujať aj svoje okolie.

Poteší prítomnosť najnovších technológii ako je Wi-Fi 6 (802.11 ax), ako aj Bluetooth 5.0. Zamrzí však Windows 10 vo verzii Home. Najmä kvôli bezpečnosti by sme tu rozhodne ocenili verziu Pro a možnosť zašifrovať disk pomocou Windows BitLocker. Notebook zvláda prehrávanie 4K videí, náročnejší multitasking, či menej náročné hry. S notebookom sa pracuje veľmi dobre, vhodný je na časté prenášanie a zvládne paletu rôznych úloh. Potešilo by nás, ak by výrobca pridal do balenia puzdro na prenášanie tak, ako to zvykol v minulosti. 

Zapožičal: ASUS