Domov Periférie Recenzia: ASUS ROG Strix Arion Lite

Recenzia: ASUS ROG Strix Arion Lite

Zdielať

Nie vždy má používateľ dva sloty na M.2 disky v počítači a v prípade potreby presúvať či kopírovať veľa dát padne vhod externý box pre M.2 disky.

Žijeme v dobe, keď spracúvame množstvo dát na vysokorýchlostné externé úložiská s obrovskými kapacitami. Sú situácie, keď namiesto externých diskov sú k dispozícii interné NVMe M.2 disky a mohli by sme ich využiť. Práve na tieto (a podobné účely) slúžia externé boxy, ktorými sa mení rýchly M.2 NVMe SSD na rýchly externý úložný disk napájaný cez USB. Aj taiwanský výrobca má v portfóliu riešenie v podobe ROG Strix Arion Lite. Už na prvý pohľad box pôsobí veľmi robustne. Hoci je rozmerovo väčší (125×48×11 mm), jeho hmotnosť 98 gramov je vzhľadom na hliníkové spracovanie prijateľné. Páči sa nám kvalitné dielenské spracovanie, ktoré sa ani po silnom tlaku neohne, vďaka čomu bude disk vnútri boxu aj pri nešetrnom prenášaní v bezpečí.

Pri porovnaní s inými externými boxami pôsobí testovaný model ako najvybavenejší, je však zároveň aj najdrahší. Dizajnová línia zamerania na herný segment sa nezaprie, testovaný model má z hornej aj spodnej strany úchyty, ako aj príjemné perforovanie pre jednoduchú manipuláciu. Externý box je zabalený v zaujímavo vyzerajúcej krabičke. Okrem samotného výrobku je v balení aj obojstranný USB-C konektor spolu s manuálmi a – trochu prekvapivo – aj nástroj na vybratie SIM karty. Áno, aj pri externom boxe na disky je tento nástroj v balení. Prečo? Nuž, pretože jediný spôsob otvorenia vrchného krytu tohto boxu na disk je vsunutie nástroja do malej dierky, čím dôjde k uvoľneniu horného krytu. Potom možno osadiť do boxu disk a horný kryt opäť zatlačiť.

Nie sú tu skrutky ani nutnosť odskrutkovať niečo, aby sa používateľ k disku dostal, osadil ho, prípadne vymenil. Jediná skrutka je vnútri na upevnenie osadeného disku. Tu, na rozdiel od väčšiny, výrobca vsádza na jednoduchosť riešenia. Podobne ľahké, ako je výmena SIM karty v smartfóne je aj výmena disku v externom boxe (rámčeku) pre NVMe M.2 disky. Častým problémom výkonných diskov je ich chladenie a následné poklesy rýchlosti po zahratí. Výrobca poňal chladenie „svojsky“ a okrem robustného hliníkového šasi ponúka tiež sadu tepelných podložiek, ktoré odvádzajú teplo a znižujú teploty. Toto riešenie pomáha nielen pri udržiavaní prenosových rýchlostí, ale samozrejme pomáha vyššej životnosti vloženého disku.

Box podporuje moduly M.2 NVMe s kapacitou až 2TB (disky formátu 2230, 2242, 2260 a 2280) s pripojením USB-C 3.2 Gen 2, s ktorou možno dosiahnuť rýchlosti do 10 Gbps. V praxi sme zistili, že externý box má limity na zhruba 910 MB/s prenosovej rýchlosti, čo sú pri väčšine činností viac než dostatočné hodnoty. Avšak, pri použití NVme disku, ktorý bežne dosahuje hodnôt 3500 MB/s ide o vcelku rapídny pokles (v porovnaní s osadením disku priamo na základnej doske). Teploty diskov v boxe sa pohybovali na úrovni najviac 50 °C, čo považujeme za veľmi dobré. Výrobca teda optimalizoval chladenie, ako aj sadu tepelných podložiek veľmi dobre a plnia si svoj účel. Príjemným bonusom je RGB podsvietenie loga ako aj pásiku v hornej strane externého boxu.

V porovnaní s väčšinou externých boxov, dostupných na trhu, možno považovať ASUS ROG Strix Arion Lite za prémiový produkt. Pre používateľov, ktorí chcú len funkčný box pre ďalší M.2 SSD, pre ktorý inak nemajú využitie, nemusí byť testované riešenie vhodné kvôli cene, ktorá je v priemere 42 eur. Vhodný je naopak pre používateľov, ktorí často prenášajú dáta, pre IT-čkárov, ktorí potrebujú kopírovať dáta medzi diskami, klonovať OS a nastavenia medzi rôznymi počítačmi a zariadeniami. Rozhodne najviac oceňujeme pevné a robustné spracovanie, ktoré je pri vložení disku prínosné, spolu s efektívnym chladením, ako aj zaujímavý spôsob otvorenia hornej strany (spinkou). Za azda jedinú nevýhodu považujeme väčšie rozmery a absenciu redukcie na USB-A konektor (ten testovaný „lite“ model nemá na rozdiel od drahšieho modelu).

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno