Domov Recenzie Recenzia: Apple iPhone 5C

Recenzia: Apple iPhone 5C

Zdielať

Apple_iPhone_5C_01Model iPhone 5 od známej kalifornskej spoločnosti Apple bol v septembri 2013 nahradený novými modelmi. Okrem klasického eska pribudlo céčko.

Apple iPhone 5C prichádza v niekoľkých farebných variantoch a každý si tak môže vybrať práve ten svoj. Písmeno „C“ v názve značí „Colors“, teda farby. iPhone 5C sa predáva v piatich farebných verziách – v bielej, modrej, červenej, zelenej a žltej.

My sme mali na testovanie modrú. Výhodou nového a farebného iOS 7 je fakt, že operačný systém, pozadie, domáca obrazovka ale aj tapeta ladí s farebným variantom smartfónu. Treba však poznamenať, že iPhone 5C je len prezlečený iPhone 5 – má rovnaký hardvér, avšak zmenila sa konštrukcia. Hliníkové šasi vymenil Apple za polykarbonát. Hoci ide o druh plastu, smartfón je pevný, ani po silnom pritlačení nič nevŕzga. Rozpačito však hodnotíme zmenu šasi pri rovnakom hardvéri – na druhej strane môže výrobca dopredať staré zásoby hardvéru pod novým „šatom“.

Smartfón bol zbalený v polopriehľadnej plastovej škatuli. V nej sme okrem smartfónu našli nabíjačku, prepojovací kábel Lightning-USB a príručky. Hoci by podľa oficiálnych zdrojov mali byť slúchadlá dodávané, my sme ich v balení od Telekomu nenašli.

Apple_iPhone_5C_02

Rozmiestnenie prvkov na smartfóne je typické pre Apple. Horná hrana obsahuje vypínač a pravá slot na nanoSIM karty. Ľavá hrana obsahuje prepínač režimu tichý/normál a dvojicu tlačidiel na ovládanie hlasitosti. Nejde o dvojtlačidlo ako sme zvyknutí u výrobcov s OS Android. Tu sú obidve tlačidlá samostatné. Pri aktivácií tichého režimu dôjde k stlmeniu zvonení na hovory, SMS a MMS, smartfón bude len vibrovať.

Spodná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack konektor, Lightning konektor pre nabíjanie, alebo komunikáciu s PC a monofónny reproduktor. Predná hrana obsahuje displej, nad ktorým nájdeme prednú kameru. Pod displejom nájdeme iba jedno jediné tlačidlo – HOME (domov), ktoré je takisto špecifické pre smartfóny a tablety od spoločnosti Apple. Zadná hrana obsahuje fotoaparát s LED bleskom a logo výrobcu (nahryznuté jablko).

Apple_iPhone_5C_05

Rozmery smartfónu sú 124×59×9 mm a hmotnosť 132 gramov. V ruke sa veľmi dobre drží, navyše v porovnaní s konkurenčnými vlajkovými loďami môže pôsobiť ako malý „krpec“. Veľkosť je však individuálna, nájdu sa aj takí používatelia, pre ktorých je dnešný trend zväčšovania neprijateľný. My sme s veľkosťou nemali problémy, myslíme si, že veľkosť okolo 4-4,5 palca je ideálna a sadne akurát do ruky. Apple však presadzuje filozofiu, že iPhone bol dizajnovaný tak, aby sa dal celý ovládať jednou rukou.

Kapacita batérie je 1 507 mAh. Ide o pomerne malú batériu a preto niet divu, že nám pri testovaní pri bežnom používaní vydržal jeden deň. V prípade častého hrania však budete musieť siahnuť na nabíjačku aj dvakrát za deň, pri šetrnom „zaobchádzaní“ nám vydržal približne deň a pol.

Apple_iPhone_5C_06

Apple iPhone 5C má štvorpalcový Retina displej s rozlíšením 1136×640 pixelov. Znamená to 326 ppi (pixelov na palec). Retina je prvé rozlíšenie, pri ktorom voľným okom nebolo možné rozpoznať pixel. Displej je dostatočne jemný, podáva verné a presné podanie farieb. Nerobí mu problém ani priame slnko. Automatická regulácia podsvietenia funguje na jednotku, okrem automatiky však možno meniť podsvietenie aj manuálne.

Smartfón „fičí“ na dvojjadrom procesore vlastnej výroby – Apple A6. Taktovaný je na 1,3 GHz. Procesor je vyrábaný 32 nanometrovým výrobným procesom. Okrem toho je tu tiež grafika PowerVR SGX543MP3. Operačná pamäť je vo veľkosti 1 GB. Vnútorná pamäť je pevne daná a nemožno ju rozšíriť pomocou pamäťových kariet. Ide o typické „Applovské“ riešenie. Vystačiť si tak musíme s 16 alebo 32 GB, my sme mali smartfón so 16 GB vnútornou pamäťou. Hoci ide o starší procesor, rýchlosť a odozva operačného systému je blesková. Nečudo, v smartfóne sa totiž nachádza iOS 7 – uzavretý a odladený systém, kde svižnosť a plynulosť nie je prekvapením.

Apple_iPhone_5C_14

Smartfón je veľmi spoľahlivý, nezaznamenali sme žiadne pády. Podrobné nastavenie podobne ako ho poznáme z Androidu tu neexistuje, teda žiadne widgety tu nenájdete – ich funkčnosť sa však dá nahradiť aplikáciami. Možnosť inštalácie aplikácie mimo obchod (AppStore) je takmer nemožná. Aj keď aj v iOS neexistuje možnosť inštalovania iných aplikácií mimo AppStore, dá sa to obísť vďaka hackerom, avšak, nutný je JailBreak, čím stratíte záruku.

Mnohých nepoteší, že pre komunikáciu s počítačom je nutné nainštalovať iTunes. Prenos súborov potiahnutím myšou z jedného adresára do druhého (do pamäti smartfónu) neexistuje, výnimkou je však presun fotografií zo smartfónu do počítača. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí nutnosť iTunes môžu naopak vnímať ako výhodu. Synchronizovať sa dá aj cez Wi-Fi, prenos súborov je možný cez iCloud. Okrem toho sa dá iTunes použiť aj ako knižnica primárne pre hudbu, filmy alebo knihy. Pri vhodnom nastavení sa všetko synchronizuje cez cloud, čím úplne odpadá časté pripájanie smartfónu k počítaču.

Apple_iPhone_5C_Plocha_01  Apple_iPhone_5C_Plocha_02

Jednotlivé plochy na Apple iPhone 5C

Apple iOS 7 zahŕňa: AirDrop, AirPlay, AirPrint, Ovládacie centrum, Centrum hlásení, Spotlight vyhľadávanie, Integrovaný Facebook a Twitter, iCloud a iCloud Kľúčenka, Multitasking a Passbook. Apple ponúka aj bezplatné aplikácie: iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, iTunes, U Podcasty, Podcasty, Ovládanie a lokalizačné služby, ktoré prídu vhod najmä pri krádeži s možnosťou blokovania na diaľku…

Obsahuje aj vstavané aplikácie: Kamera, Fotky, Hudba, Safari, Mapy, Telefón, FaceTime, Správy, Mail, Game Center, Passbook, iTunes Store, App Store, Kontakty, Kalendár, Pripomienky, Poznámky, Diktafón, Hodiny, Videá, Počasie, Akcie, Kalkulačka, Kiosk, iBooks, Kompas. FM rádio však chýba, jedinou možnosťou tak budú aplikácie tretích strán (aplikácia od radia.sk či aplikácie konkrétnych rádií), k čomu však budete potrebovať dátový balíček mobilného internetu.

Apple_iPhone_5C_10

Operačný systém iOS 7 priniesol voči iOS 6 viacero zmien. Jednou z nich je azda najdiskutovanejšia vec – zmena ikon a viac farebnosti. Farebnosť systému sa však hodí najmä k farbám 5C. Okrem toho v iOS 7 nájdeme aj praktickú vysúvaciu lištu zdola, ktorá obsahuje najpoužívanejšie nastavenia. Možno tu teda nájsť ikony na zapínanie/vypínanie lietadlového režimu, Wi-Fi, Bluetooth, režim nerušiť a povolenie/zablokovanie automatického otáčania displeja.

Časovač, baterka – svetlo, fotoaparát a prehrávač hudby v podstate nahrádzajú potrebu časti widgetov, ktoré v iOS nie sú. Navyše fungujú aj pri „zamknutom“ telefóne a aj keď je zaheslovaný, dá sa urobiť fotografia, alebo spustiť hudba – veci, ktoré nenarušia súkromie používateľa v prípade odcudzenia, alebo straty.

Apple_iPhone_5C_11

Okrem toho tu nájdeme posuvník na nastavenie jasu, alebo zapnutie automatiky. Ďalej možno ovládať hudbu – dopredu, play a dozadu spolu s úrovňou hlasitosti. Ako nevýhodu vnímame spoločné ovládanie hlasitosti. Ak teda zmeníme úroveň hlasitosti pri prehrávaní hudby, zmení sa tým hlasitosť zvonenia, systému, notifikácií, alebo aj hlasitosť počas hovoru. Individuálne to ide nastaviť tiež – treba to len povoliť. Môžete mať nastavené zvonenie systému na maximum a regulovať si len hlasitosť hudby a videa. Okrem toho ešte vo vysúvacej lište nájdeme svietidlo, časovač, kalkulačku a fotoaparát.

Chcete fotografovať kvalitné fotky? So smartfónom Apple iPhone 5C to nie je žiadny problém. Vo výbave má zadný 8 MPx fotoaparát spolu s LED bleskom. Navyše je tu aj BSI senzor a svetelnosť f/2,4. Fotografie sú veľmi kvalitné a ide o jeden z najlepších fotoaparátov medzi smartfónmi. Navyše automatický režim je výborný – zvládnutý na jednotku. Predný fotoaparát má 1,2 MPx a nahráva video v HD. Poslúži taktiež aj na videohovory.

Apple_iPhone_5C_13

Reprodukcia zvuku je priemerná. Môže za to jeden monofónny reproduktor, ktorý pri maximálnej hlasitosti hrá dostačujúco. Na kvalitu zvuku BoomSound od HTC sa však zďaleka nechytá. Navyše reproduktor sa dá veľmi ľahko zakryť. Vďaka rozšírenému 3,5 mm audio jacku však nie je žiadny problém pripojiť akékoľvek slúchadlá či reproduktory.

Ako hodnotíme smartfón od Apple? Jediné, čím by iPhone 5C mohol zaujať používateľa je farebnosť. V prípade rozhodovania kúpy smartfónu by sme však uprednostnili starší iPhone 5, ktorý má totožný hardvér, ale je z hliníka. Rozhodnutie je však individuálne a mnohých môže zaujať práve spomínaná farebnosť.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Apple iOS 7.0.6
Chipset: Apple A6
Procesor: dvojjadrový, 1,2 GHz
Grafika: PowerVR SGX543MP3
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 124×59×9 mm
Hmotnosť: 132 gramov
Displej: Retina, dotykový (kapacitný), 1136×640 pixelov, 326 ppi, 4“ (102 mm)
Fotoaparát: 8 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px, 30 fps), stabilizácia obrazu
Predná kamera: 1,2 MPx s HD videom
Pamäť: 1 GB RAM + 16/32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0,  Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Hudba:  MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 1 507 mAh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Plynulý a stabilný OS
+ Kompaktné rozmery
+ Dizajn smartfónu
+ Kvalita spracovania
+ Jemný displej (Retina)
+ Kvalitný fotoaparát
+ Farebné varianty
+ Jednoduché ovládanie

Mínusy
– Starý hardvér „prezlečený“ do plastu
– Malá kapacita batérie a horšia výdrž
– Absencia pamäťových kariet
– Chýba FM rádio
– Vyššia cena

Zapožičal: Telekom