Domov Periférie Recenzia: AOC I1601P

Recenzia: AOC I1601P

Zdielať

Otestovali sme kompaktný prenosný 15,6“ monitor, ktorý je napájaný iba cez jeden kábel.

Monitor je prekvapivo malý, tenký a ľahký. Jeho hmotnosť je iba 822 gramov a rozmery sú 377×235×9 mm. Pohodlne sa zmestí do puzdra na notebook alebo do puzdra na batoh. Páči sa nám aj stojan, ktorý sa pripevňuje k prednej a zadnej strane obrazovky pomocou magnetov. Nie je však presne označený, takže zo začiatku sa používateľovi stane, že bude hľadať jeho „správnu polohu“. Stojan slúži aj ako kryt obrazovky. Monitor má jednoduchý dizajn s lesklým čiernym rámom a striebornou kovovou zadnou stranou, avšak veľmi širokými rámčekmi okolo displeja, ktoré už nie sú moderné. Cena monitora je na úrovni 180 až 200 eur.

Oceňujeme, že výrobca uprednostnil jednoduchosť používania a výsledkom je displej, ktorý možno nastaviť a začať používať v priebehu niekoľkých sekúnd, stačí pripojiť jediný kábel. Za nevýhodu tohto riešenia považujeme absenciu reproduktorov. Po pripojení smartfónu cez USB-C port je nutné použiť externý reproduktor alebo headset. Pripojený mobil totiž automaticky nastaví zvuk na monitore, ale ten ich nemá a neponúka ani 3,5 mm audio jack pre slúchadlový výstup. O zobrazovanie sa stará 15,6“ IPS Full HD displej, ktorý však ponúka len obmedzené pozorovacie uhly – 160/160° (pri IPS paneloch je pritom už dlhé roky štandard 178/178°).

Stojan, ak slúži ako kryt, napríklad pri presune z domu do kancelárie, chráni obrazovku pred nárazmi a akýmikoľvek nečistotami z tašky, ktoré by mohli spôsobiť škrabance (či niečo horšie). Monitor možno používať aj v orientácii na výšku, čo je skvelé pre vývojárov alebo manažérov sociálnych médií, ale stojan je pri tom rozhodne menej pevný a kábel vyčnievajúci z hornej časti dosť bije do očí. Páči sa nám však dostatočná dĺžka prepojovacieho káblu (pri použití s notebookom), pri pripojení so stolovým PC pod stolom môže byť kábel krátky.

Za nevýhodu považujeme navigačný systém s jedným tlačidlom. Ak si chce používateľ vybrať možnosť konfigurácie, ktorú chce upraviť (napr. jas, kontrast, HDR atď.), musí opakovane stláčať jediné tlačidlo, kým sa daný výber nezvýrazní. Vzhľadom na absenciu akéhokoľvek spôsobu aktívneho výberu možnosti musí používateľ počkať niekoľko sekúnd, kým sa zobrazí príslušná podponuka. Ak je potrebné vykonať viacero výberov, môže byť individuálne nastavenie časovo náročnejšie. Milo prekvapení sme boli z režimu ochrany pred modrým svetlom, ktorý nepovažujeme za „must have“ na prenosnom displeji, avšak tu je.

Monitor umožňuje používateľom nakonfigurovať displej podľa toho, aký profil najlepšie vyhovuje ich aktuálnej aplikácii (multimédiá, webový prehliadač, kancelársky softvér atď.). Pri navrhovaní modelu výrobca uprednostnil jednoduchý dizajn pred všetkými ostatnými aspektmi. Z veľkej časti má tento prístup zmysel, čo ale vedie k určitému kompromisu. Monitor je napríklad vybavený jediným portom USB-C a malým tlačidlom na ľavej strane. A to je všetko, čo sa týka pripojenia a ovládania. Je ľahké si želať port alebo dva (napríklad nadväzujúci USB-C), ale najfrustrujúcejším výsledkom filozofie dizajnu spoločnosti je navigácia v ponuke pomocou jedného tlačidla.

Ku kvalite farieb a ich zobrazovaniu nemáme výhrady. Obraz je dostatočne ostrý a s testovaným modelom sa dobre pracuje ako so sekundárnym monitorom (napríklad ku notebooku, či PC). Obnovovacia frekvencia je len 60 Hz, čo obmedzuje jeho výkon ako herného monitora, ale to nikdy nebolo zámerom výrobcu pri tomto modeli. Na čokoľvek iné, či už kancelársku prácu alebo multimédiá, je 60 Hz v poriadku. S maximálnym jasom 220 nitov bude obrazovka fungovať v jasnom kancelárskom prostredí dobre a v niektorých scenároch dokonca aj vonku. A hoci kontrast 700:1 nemusí byť vhodný na úpravu fotografií alebo iné úlohy náročné na farby, bude vyhovovať vo väčšine ostatných prípadov použitia, ktoré prichádzajú do úvahy.

Prenosný monitor AOC I1601P sa nám páči. Je ľahký, kompaktný, jednoducho sa nastavuje a na samotný displej sa dobre pozerá. Mrzí nás obmedzený pozorovací uhol, absencia reproduktorov a navigácia v pomocou jedného tlačidla. To je nepohodlné, ale keď si displej používateľ nakonfiguruje podľa predstáv, tieto problémy zmiznú. Monitor odporúčame pre používateľov na cestách, a tých, ktorí chcú druhý prenosný monitor pre notebook, alebo pre domácu kanceláriu.

Zapožičal: AOC