Domov Počítače Recenzia: ADATA XPG SX950 240GB

Recenzia: ADATA XPG SX950 240GB

Zdielať

Spoločnosť ADATA pripravila novú sériu 2,5“ SSD modelovej série XPG a na jar tohto roka uviedla nové modely. Podobne ako séria Ultimate, aj XPG používa nové 3D TLC NAND flash pamäte. Čo všetko prinesie a aké rýchlosti testovaný SSD dosiahne?

Disk je zabalený v malej krabičke. V balení je k dispozícii aj nalepovací plastový rámik a manuály. Softvér priamo dodávaný nie je, ale zo stránok výrobcu si možno stiahnuť diagnosticko-konfiguračnú utilitu SSD ToolBox, ktorá obsahuje nástroje na monitorovanie a manažovanie SSD, kontrolu stavu, úrovne opotrebenia a zisťovanie informácií o životnosti disku. Tiež je na stránke k dispozícii aj klonovacia aplikácia Acronis pre migráciu dát zo starého disku na nový. Tým sa výrazne zjednoduší upgrade a výmena staršieho HDD za výkonnejší SSD.

Na trhu je technológia SSD úložísk dosť dlho, avšak až v poslednej dobe sa dostáva do popredia aj medzi bežnými používateľmi, čo je dané predovšetkým znížením cien týchto diskov. SSD sú zaujímavé v mnohých aspektoch, pričom tým najvýraznejším prvkom je rýchlosť, ktorá mnohonásobne prekonáva klasické pevné disky (HDD).

Prednosťou týchto polovodičových diskov je však aj vyššia odolnosť voči nárazom a nulový hluk, čo je dosiahnuté vďaka absencii rotačných platní. Znamená to aj oveľa nižšiu prístupovú dobu, čoho výsledkom sú vysoké rýchlosti, ale aj nižšie odozvy (tzv. latencia). SSD má štandardnú hrúbku 7 mm (9,5 mm s redukciou) a rýchle rozhranie SATA III 6Gbps pre použitie v notebookoch ale aj stolových počítačoch.

Na test SSD sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcej z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

ADATA SSD ToolBox slúži na správu disku, je k dispozícii na stránkach výrobcu

XPG SX950 je ďalšia séria SSD od tohto výrobcu, ktorý obsahuje 3D TLC NAND flash pamäte. Dostupný je v kapacitách 240GB, 480GB, 980GB a 1,2TB s radičom Silicon Motion SM2258 (so štyrmi NAND flash) spolu s 3D TLC NAND pamäťami. Výrobca nespresnil konkrétneho dodávateľa pamätí, ale podľa všetkých špekulácií to vyzerá na nové 3D TLC NAND pamäte od značky Micron. SX950 ponúkne rýchlosť 560 MB/s pri sekvenčnom čítaní a 520 MB/s pri sekvenčnom zápise. Rýchlosti pri zápise náhodných 4K blokov dosahujú hodnoty 85000 IOPS pre čítanie aj zápis.

ADATA SSD ToolBox slúži na správu disku, je k dispozícii na stránkach výrobcu

Prítomná je funkcia DevSLP (Device Sleep) pre nižšiu spotrebu. Pri nečinnosti tak spotrebuje iba 12 mW a pri bežnom dennom používaní je spotreba iba okolo 0,65 W. Vďaka 3D NAND flash pamätiam sa model chváli lepšou životnosťou a mal by tak zvládnuť viac čítacích a zápisovým cyklov. K lepšej životnosti pomáha aj SMI kontrolér, ktorý disponuje funkciou LDPC, ktorá sa stará o opravovanie poškodených dát, ich komprimáciu a dokonca aj podporu RAID.

ADATA SSD ToolBox slúži na správu disku, je k dispozícii na stránkach výrobcu

Výrobca poskytuje záruku tri roky a deklaruje, že disk vydrží až dva milióny hodín prevádzky. Disk obsahuje bunky TLC, kde sa do jednej bunky zmestia 3 bity. To v praxi znamená, že disk si zachováva svoje rýchlosti zápisu len vtedy, keď je doba zápisu obmedzená. Ak sa zapisuje na disk dlhšiu dobu bez prestávky, disk sa pomerne dosť spomalí. Ďalšou nevýhodou je nižšia životnosť TLC buniek voči MLC diskom, vďaka technológii 3D NAND majú disky životnosť pomerne dobrú.

SSD používa na zvýšenie výkonu SLC caching pre rýchlejšie čítanie a zápis. Ide o vyrovnávaciu pamäť, ktorá má 2GB, používa interný RAID engine a zároveň zvyšuje bezpečnosť pri nečakanom výpadku. Poteší veľmi nízka hmotnosť 47 gramov. Počas používania disku sme ocenili výhody technológie SSD – rýchlosti čítania a zápisu, nižšia spotreba energie, ktorá príde vhod najmä pri mobilných zariadeniach.

Teploty sú pri SSD pomerne dôležitým faktorom, pretože nízke či príliš vysoké teploty pamätiam neprospievajú. Model sme testovali pri izbovej teplote 20 °C, pričom pri nulovom zaťažení sme zaznamenali teplotu 25 °C. To ukazuje, že disk sa v nečinnosti takmer nezahrieva. Situácia sa však zmenila po 10 minútach zaťaženia testami, kde ukazoval teplotu 38-39 °C. Samozrejme, že takýto zápis nie je v bežnej prevádzke obvyklý, ale disk sa dokáže dosť zahriať pomerne rýchlo.

Pre náročných používateľov, vyžadujúcich vyššie rýchlosti, môže byť riešením aj M.2 SSD, ktoré sa – podobne ako operačná pamäť – pripája do M.2 portu priamo na novšie základné dosky. Dáta z M.2 sú posielané podobne ako u operačnej pamäte priamo do procesora, čím sa dosahuje najlepšia rýchlosť. Technológia je ale náročnejšia na výrobu a to sa odráža na vyššej cene. Pre bežné použitie je efektívnejšie použiť tradičné SSD.

V modeli XPG SX950 získava používateľ disk v štíhlom prevedení s hrúbkou 7 mm, pričom v prípade potreby pre starší notebook, pre ktorý by bol vhodnejší „hrubší“ disk, možno použiť redukčný plastový rám. Ten pridá 2,5 mm, takže disk má potom štandardnú hrúbku 9,5 mm. Poteší najmä používateľov, ktorí vyžadujú vysoké rýchlosti pri práci s dátami. Cena okolo 120 eur za 240GB model disku je však vyššia, ako by sme očakávali a to aj vzhľadom k rýchlostiam. Napriek tomu disk odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 100×70×7 mm
Hmotnosť: 47 gramov
Formát disku: 2,5“, interný
Kapacita disku: 240GB (alt. 480GB/960GB/1,2TB)
Rozhranie: SATAIII (6 Gbps)
Radič: Silicon Motion SM2258
Funkcie: TRIM, pokročilé LDPC ECC, RAID Engine a Data Shaping, Intelligent SLC Caching, vysoké TBW, DEVSLP (Device Sleep)
Spotreba: typicky 0,65W, stand by 0,12W

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Dodávaný redukčný pásik
+ Priaznivá spotreba disku
+ Prídavný softvér na klon

Mínusy
– Vyššia cena voči konkurencii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ADATA SX950 240GB, 2.5″, SATAIII, ASX950SS-240G poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ADATA XPG SX950 240GB, 2.5”, ASX950SS-240G poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ADATA

ADATA XPG SX950 240GB

120,00 €
9

Celkové hodnotenie

9.0/10

Plusy

  • Veľmi rýchly zápis a čítanie
  • Kompaktné rozmery SSD
  • Dodávaný redukčný pásik
  • Priaznivá spotreba disku
  • Prídavný softvér na klon

Mínusy

  • Vyššia cena voči konkurencii

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno