Domov Periférie Recenzia: 3Dconnexion Keyboard Pro with Numpad

Recenzia: 3Dconnexion Keyboard Pro with Numpad

Zdielať

Otestovali sme netradičnú klávesnicu s oddeliteľným numerickým blokom, určenú pre profesionálov.

Na trhu je množstvo výrobcov s ponukou klávesníc a každý z nich sa snaží zaujať iným riešením. Často ponúkajú RGB podsvietenie, alebo mechanické spínače, ale nami testovaný model neponúka žiadnu z týchto funkcií. Spolieha sa totiž najmä na pohodlie, prispôsobenie a tiež ergonómiu. Najmä preto má klávesnica vstavanú opierku na ruky tak pod klávesnicou, ako aj pod oddeliteľným blokom, stojan na pohodlné naklopenie a tiež tichý, nízky zdvih kláves pre čo najjednoduchšiu prácu. Potešia ergonomicky tvarované konkávne klávesy, na ktorých sa píše veľmi príjemne. Mrzí nás len anglická lokalizácia (layout), ktorú sme vyriešili nalepením slovenských popiskov na klávesy. Opierka dlane je vec, ktorú rozhodne chválime, avšak má aj svoje nedostatky. Má široké rámy aj z bokov, je neodnímateľná a má vďaka lesklému povrchu tendenciu zachytávať odtlačky prstov či dlane, čo nevyzerá najlepšie a vôbec nie efektne.

Ďalšou zaujímavosťou a pre niektorých možno ergonomickou výhodou klávesnice je jej numpad. Je oddelený od klávesnice, čo používateľom umožňuje umiestniť ho podľa potreby. Menšia šírka umožňuje lepšie umiestniť myš a dosiahnuť tak prirodzenejšiu polohu tela keď je numpad odložený bokom (napríklad ho používateľ nepotrebuje a odloží ho do poličky). Výrobca umožňuje pomocou softvéru naprogramovať dvanásť klávesov tak, že následne poskytuje rýchly prístup k príkazom špecifickým pre danú aplikáciu, čo šetrí čas používateľa. Tieto dodatočné klávesy sú umiestnené nad štandardnými klávesmi (nemýliť si to so štandardnými FN klávesmi, ktorých je tiež 12 a dodatočné klávesy sú nad nimi). Hoci sú k nim vopred preddefinované najčastejšie používané príkazy, možno si ich ľahko prispôsobiť podľa preferencií.

Za rozhodne pozitívnu vlastnosť považujeme prispôsobiteľnosť klávesnice. Či už ide o dodatočné funkčné klávesy alebo samostatný oddelený numpad. Hoci sa klávesnica pripája cez kábel s USB, numerická časť komunikuje so zariadením bezdrôtovo (pomocou Bluetooth). Stačí klávesnicu pripojiť k notebooku, alebo počítaču a krátko nato po zapnutí je aj ten pripravený na používanie. Rozhodne oceňujeme, že nie je potrebné spárovanie so zariadením. Možnosti pripojenia považujeme za perfektné a bezproblémové. Celkovo má ale používateľ k dispozícii nie 12 dodatočných kláves. Numpad má totiž ďalšie štyri, spolu ich je teda až 16, a možno si ich prispôsobiť podľa potreby.

Klávesnica 3Dconnexion Keyboard Pro with Numpad je veľmi dobre navrhnutá. Má čierny povrch, ktorý na pohľad vyzerá elegantne a decentne. Príjemne sa na nej píše a je navrhnutá s ohľadom na ergonómiu. Hoci rozhodne by sme ocenili podsvietenie aj lokalizáciu. Má však potenciál prispôsobenia vrátane 16 dodatočných klávesových skratiek pre aplikácie a oddelený numerický panel. Nepoteší vysoká cena na úrovni 170 eur. To je za klávesnicu s membránovými spínačmi skutočne veľa. Výrobca cieli na profesionálov, ktorí ju ocenia (ergonómiu a aj personalizáciu) a za tieto „výdobytky“ sú ochotní si priplatiť viac voči konkurencii. V tejto cene by sme určite uvítali aj základný model klávesnice pripojený bezdrôtovo a nie po kábli. Hlavným predajným argumentom teda je možnosť prispôsobenia, čo je vcelku špecifické a testovaná klávesnica tak nie je určená pre masy.

Zapožičal: 3Dconnexion

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno