Domov Novinky Priestor v stĺpoch vyplnia mobilné technológie

Priestor v stĺpoch vyplnia mobilné technológie

Zdielať

Ericsson stlp 01Švédsky technologický gigant Ericsson a Royal Philips, globálny líder v oblasti osvetľovacích technológií, prišli s inovatívnym nápadom ako využiť prázdny priestor vo vnútri pouličných lámp. Dovnútra chcú inštalovať telekomunikačné technológie. Tie si budú môcť prenajímať mobilní operátori, ktorí chcú v oblasti skvalitniť pokrytie mobilným signálom alebo zvýšiť kapacitu mobilnej siete.

Partneri spoločný projekt predstavili pod názvom Zero Site. Philips bude mestským samosprávam ponúkať stĺpy LED verejného osvetlenia, ktoré budú pripojené na sieť a vo svojom vnútri budú skrývať telekomunikačné technológie Ericssonu. Tento model mestám urýchli návratnosť investícií samospráv do mestskej infraštruktúry a zároveň pomôže rozšíriť a skvalitniť širokopásmové mobilné služby. Tie sú práve vo veľkých mestách často pod paľbou kritiky. Navyše budú mať k dispozícii kvalitné LED osvetlenie verejných priestorov.

„Pouličné LED osvetlenie od Philipsu umožňuje výrazné energetické úspory, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 50 do 70%, pri využívaní inteligentných funkcií až 80%.“ Uvádza to štúdia organizácie The Climate Group, ktorá osvetlenie skúmala v 12 metropolách sveta. Štúdia tiež odhalila, že obyvatelia miest preferujú viac biele svetlo LED osvetlenia, ktoré je podľa nich bezpečnejšie a umožňuje lepšiu viditeľnosť, ako oranžový svit tradičných lámp.

Ericsson stlp 02

Mestská populácia rastie tempom 7500 osôb za hodinu, zároveň sa očakáva, že dátová prevádzka v bezdrôtových sieťach sa do roku 2019 zvýši desaťnásobne. Môžeme teda očakávať že sa zvýši aj dopyt po kvalitnom mobilnom pokrytí v mestách. Ericsson s Philipsom tak vyriešili dva hlavné problémy, ktorým čelia dnešné mestá – poskytnúť obyvateľom lepší výkon mobilnej siete v husto osídlených mestských oblastiach a vysoko kvalitné energeticky úsporné osvetlenie na verejných miestach.

Inteligentné pouličné osvetlenie s názvem Zero Site predstavili Ericsson a Philips na technologickom veľtrhu MWC 2014, ktorý sa minulý týždeň konal v španielskej Barcelone.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno