Domov Novinky Predstavujeme Acronis True Image 2019

Predstavujeme Acronis True Image 2019

Zdielať

Acronis True Image je program pre domácnosti a menšie firmy, ktorý slúži prioritne na ochranu vašich dát, ktoré pre vás majú cenu, ktorú zistíte väčšinou až v prípade, keď o ne prídete. True Image 2019 podporuje zálohovanie do cloudu a chráni vaše dáta. Ako jeden z prvých programových balíkov na svete vôbec prináša aj novinku, ktorou sú funkčnosti chrániace váš počítač a vaše dáta práve proti útokom typu ransomvér.

Už dlhšie sú dôležitými vymoženosťami programu tvorba záložnej kópie operačného systému, zálohovanie a možnosť inštalovania programov do bezpečnostnej zóny, v ktorej si môžete overiť ich funkčnosť. V prípade, že sa vám „niečo nepozdáva”, máte možnosť tento program okamžite zmazať bez toho, aby ovplyvnil nastavenie vášho počítača. Predstavte si ho ako bublinu vo vnútri počítača, ktorá chráni svoje okolie pred hrozbami, ktoré program môže produkovať. Prepichnutím bubliny program zmizne a okolie nebude jeho činnosťou a nastaveniami ovplyvnené. Vo verzii 2019 aj True Image ponúka zálohovanie vášho facebookového profilu a v podstate ľubovoľného počtu prenosných zariadení. To sú hlavné bezpečnostné nástroje, ktoré True Image ponúka.

Sústreďme sa na to, čo je na True Image hlavným nástrojom, a to zálohovanie. Môžete si nastaviť vykonávanie tejto činnosti automaticky v určitý čas. Dôležitá je však stratégia, ktorú si zvolíte. Zálohovanie na pevný disk nemá v podstate cenu, pretože ak disk havaruje, zmiznú aj zálohované dáta. Môžete teda robiť zálohy na externý alebo sieťový disk. Môžete zálohovať aj na cloud. A javí sa to dokonca ako najlepší variant. Dáta sú totiž uložené „niekde”, ale nie vo vašom počítači. Vo verzii 2016 mal používateľ neobmedzenú veľkosť úložiska, od verzie 2017 ale výrobca ponúka iba varianty 250 alebo 500 GB či 1 TB miesta úložného priestoru v cloude.

Samozrejme, že môžete zálohovať aj svoj profil na Facebooku, obsah vášho telefónu, teda skôr telefónov a tabletov, alebo na diaľku zálohovať aj iné počítače. To sú veľmi silné argumenty pre voľbu tohto programu. Čo sa týka Facebooku, môžete si nechať zálohovať celý váš profil, všetky vami vytvorené správy, skupiny, obrázky, videá a ešte oveľa viac. V prípade útoku na váš účet si ho teda môžete nechať veľmi jednoducho obnoviť.

Ďalšou funkcionalitou je potom možnosť zálohovania prenosných zariadení, ako sú inteligentné telefóny a tablety. Všetko spočíva v nutnosti inštalácie programu na váš telefón s Androidom alebo s iOS (Apple), z ktorého potom môžete zálohovať v podstate celý obsahu vášho telefónu. Od kontaktov cez obrázky a videá až k obsahu kalendárov a správ. Zálohovanie môžete spustiť priamo z telefónu alebo cez webové rozhranie Acronis True Image. Tým pádom je jasné, že zálohovanie – a následné obnovenie – môžete urobiť kdekoľvek, z akéhokoľvek počítača, ktorý je pripojený na internet. Pozor ale, zálohuje sa všetko, teda aj – znovu pripomíname – obrázky a videá, takže záloha môže trvať aj niekoľko hodín.

A konečne sa dostávame k tomu, čo prináša inovovaná verzia True Image 2017 New Generation. Sú to totiž také silné nástroje, že posúvajú možnosti celého komplexu programov opäť o veľký kus ďalej. Dobrou správou je to, že True Image 2019 dokáže ako prvý (pokiaľ viem) z programov na trhu účinne bojovať s ransomvérom.

Najsilnejšou novinkou je určite Acronis Active Protection, ktorý chráni vaše dáta a zálohy práve proti rastúcej hrozbe ransomvéru. True Image pozná stav, keď sa ransomvér snaží modifikovať súbory v počítači a v ten okamih zastaví túto škodlivú činnosť a upozorní vás na to. Činnosť ransomvéru sa dá v podstate popísať takto: vezmi súbor, modifikuj ho (tedy zašifruj ho), ulož. Vezmi ďalší a zopakuj to. Je teda jasné, že ak sa vám v jednej sekunde modifikuje niekoľko súborov, čo logicky nie je možné, aby to fyzicky robiť používateľ, deje sa niečo zlé.

A práve túto činnosť si nová verzia True Image stráži a hneď ako zistí, že sa v počítači deje práve niečo také, upozorní používateľa na prítomnosť ransomvéru v počítači. A ak dôjde k nakazeniu niektorých súborov, nahradí ich ihneď zo záloh, ktoré máte uložené v cloude. K tomu, aby táto funkcionalita bola aktívna, je potrebné nastaviť ochranu proti ransomvéru v nastaveniach True Image 2019 a nechať si zálohovať súbory do cloudového úložiska.

Ďalšia nová funkcia, Acronis Notary (Notarized Backups), dáva vašim zálohám „pečiatku” vďaka technológii blockchain. Požívateľ má v každom okamihu istotu, že jeho súbor má správny a nemodifikovaný obsah. A funkcia Acronis ASign umožňuje rýchlo a bezpečne podpísať súbory digitálnym podpisom. Autenticita dokumentov súborov je potom garantovaná nemenným a verejne prístupným overiteľným záznamom vďaka technológii blockchain opäť v distribuovanej databáze.

Na Acronis True Image sa mi vždy páčila jeho pužívateľská prítulnosť. Všetky kroky, ktoré robíte, sú realizované pomocou sprievodcov, kde je vždy vysvetlené, čo sa deje a čo sa bude diať. Vo väčšine prípadov je k dispozícii otáznik v krúžku, ktorý vám vysvetlí, „do čoho práve idete”. Po jeho stlačení sa vám rozbalí vo webovom prehliadači podrobná a dobre spracovaná česká nápoveď.

Čo však považujeme za obrovskú výhodu a v čom je sila programu Acronis True Image 2019, je možnosť obrany proti ransomvéru, ako najaktuálnejšej hrozbe, s ktorou sa môžeme stretnúť. Mnoho pužívateľov iste ocení aj možnosť zálohovania „na diaľku”, keď môžete napríklad zatelefonovať svojím rodičom a zálohovať ich počítač bez toho, aby o tom vedeli. Musia ho mať iba zapnutý a pripojený na internet. Podobne je to aj so zálohovaním obsahu mobilných zariadení, keď všetko ošetríte z jedného programu a nemusíte skúšať množstvo programov z obchodu Play v prípade Androidu. Samozrejmosťou je aj možnosť zálohovania zariadení bežiacich na operačnom systéme iOS.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno