Domov Nezaradené Predbehnú elektronické knihy osvedčenú klasiku?

Predbehnú elektronické knihy osvedčenú klasiku?

Zdielať

V roku 2050 už tlačené noviny nebudú existovať – tak znie jedna z prognóz odborníkov. Bude to však skutočne tak? A zažijú rovnaký osud aj klasické tlačené knihy?

Namiesto tlačených kníh sa totiž do popredia dostávajú elektronické knihy. Ich výroba je oproti klasickým určite ekologickejšia, na druhej strane zvlášť strednej či staršej generácii chýba ten pocit listovať si v klasickej knihe a spraviť si večer bez obrazovky tabletu či mobilu. Trend je však jasný a naznačuje, že e-knihy možno predbehnú klasické papierové knihy. Elektronické knihy nazývané častejšie ako e-knihy majú viacero výhod oproti klasike. Najväčším benefitom je ich variabilita a rovnako úspora voči životnému prostrediu. Variabilita znamená, že do tabletu, smartfónu či počítača si môžete stiahnuť prakticky akúkoľvek e-knihu, ktorá je na svete dostupná.

Jedným klikom môžete mať k dispozícii e-knihy všetkých žánrov a jazykov. A rovnako rýchlo je možné ich z počítača či tabletu vymazávať a dopĺňať. Ďalším pozitívom je vplyv na životné prostredie. Nie je potreba to extra rozpisovať – klasické knihy si vyžadujú papier, e-knihy existujú vo virtuálnom priestore. Aj napriek čoraz zelenším riešeniam pri spracúvaní papiera sú elektronické knihy stále oveľa prijateľnejšie a šetrnejšie voči životnému prostrediu. Pre ľudí, ktorým na tejto téme extra záleží, je to dôležitý benefit.

Trochu zastaraný argument je, že z e-kníh bolia oči viac než z klasických papierových kníh. Nie je to pravda. Záleží totiž na veľa premenných ako na osvetlení, stave očí človeka, ktorý knihu číta a v prípade e-kníh na zariadení, odkiaľ číta. Súčasné tablety, smartfóny či počítače už majú špeciálne režimy jasu aj napríklad pre nočné hodiny, ktoré eliminujú nežiaduce „modré svetlo“ a zaručia, že človeka pri čítaní e-knihy nebolia oči.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno