Domov Nezaradené Pracujte produktívne s pohybom i rýchlym internetom na doma

Pracujte produktívne s pohybom i rýchlym internetom na doma

Zdielať

Korona, ktorá už viac ako rok sužuje celý svet a spôsobila, že sa kuchyne a obývačky stali našimi kanceláriami.

Niektorí sa z toho tešia a chcú benefit práce z domu využívať, aj keď sa vrátime k normálu. Pre iných je home office utrpenie a každodenný boj s nesústredenosťou. Cesta k produktívnosti je pritom jednoduchá. Niekedy stačí drobnosť – naplánovať si deň alebo si doma zariadiť spoľahlivý internet. Vlastná pracovňa je pre mnohých ťažko splniteľný sen. Skrátka na ňu nemajú priestor. Skúste si aspoň vytvoriť pracovný kútik. Vybavte ho stolom, poriadnou kancelárskou stoličkou a všetkým, čo k plneniu každodenných úloh potrebujete. Keď si zvolíte miesto s dostatkom svetla a oživíte ho príjemnou drobnosťou, kvetom či fotkou, bude sa vám „zarezávať“ lepšie. Vyhradený priestor tiež pracovne naladí váš mozog a naznačí ľuďom z vášho okolia, že nechcete, aby vás rušili. Ak pracujete na diaľku, trávite čas najmä za počítačom. Už výkonné zariadenie spraví pre vašu produktivitu veľa. Pomôže aj iná technika. Aká? To závisí od vašej práce.

Ak celý deň držíte v ruke myš, nech je ergonomická. Skoro stále tlačíte? Nezaškodí mať doma tlačiareň. Tí, ktorí pracujú s dátami a tabuľkami alebo len nechcú hodiny pozerať do malej obrazovky, ocenia väčší externý monitor. Na komunikáciu s tímom potrebujete spoľahlivé internetové pripojenie. Ak si vyberiete spoľahlivý internet na doma, ktorý nebude vypadávať, bude vaša práca rýchlejšia a plynulejšia. V pohodlí domova, kde nás nikto nevidí, ľahšie skĺzame k aktivitám, ktoré nemajú s pracovnými zadaniami nič spoločné. Pozeráme film, upratujeme, voláme rodičom. Naloženie práčky či umytie riadu nás cez pauzu rozhýbu, no ak je týchto činností priveľa, nedokončíme svoje úlohy včas. Rozptyľuje aj mobil, ktorý stále kontrolujeme. Skúste vyrušenia obmedziť. Otočte sa neporiadku chrbtom, nechajte súkromný telefón tam, kde ho nevidíte a nepočujete. Upozornite kamarátov a rodinu, že vám v pracovnej dobe nemajú vyvolávať, aby si s vami pokecali.

Ak pracujeme doma, nemusíme sa nikam presúvať, ani sa dlho chystať. Zdá sa, že tým získame viac voľného času. Realita je často iná. Veľakrát sme v domácej kancelárii dlhšie než v tej skutočnej. A ešte aj po večeroch a cez víkendy odpovedáme na e-maily. Určite si pevnú pracovnú dobu. Ak sa vám ťažko vstáva, naplánujte si hneď na jej začiatok neodkladnú úlohu alebo telefonát. To vás donúti začať. Dôležité je aj „kanceláriu“ v stanovenom čase opustiť a vypnúť vtedy upozornenia a pracovný telefón (ak je to možné). Počas tejto doby koronovej mnohých chytil šport a začali viac dbať na zdravý životný štýl. Behajú, nepijú alkohol a donášku vymenili za domácu stravu. No a potom sú tu tí druhí. Bez pohybu, s kávou ako celodenným pitným režimom a stravovaním systémom „čo dala chladnička“. Ak patríte medzi nich, skúste sa aspoň raz hodinu postaviť, natiahnuť si svaly. Vyvetrajte si a po práci choďte na krátku prechádzku.

Deň začnite raňajkami, čo vás naštartujú, jedzte pravidelne menšie a ľahšie porcie. Pomôže, keď si jedlo naplánujete a pripravíte vopred. Pitný režim zase ľahšie dodržíte s aplikáciou. Socializujte sa a zostaňte v kontakte tak, ako sa to dá. Cez telefón či videohovor. Neizolujte sa pred svetom úplne len preto, že sa musíme izolovať fyzicky. Dajte si, hoci aj uprostred dňa, spoločnú online kávu s kolegami. Stretnite sa aspoň cez obrazovku s kamarátmi a rodinou. A rozprávajte sa o niečom inom, než je práca či súčasná situácia.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno