Domov Nezaradené Päť praktických rád pri výbere nového fotoaparátu

Päť praktických rád pri výbere nového fotoaparátu

Zdielať

Vybrať si ten správny fotoaparát nemusí byť také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Každý typ a model fotoaparátu má svoje silné a slabé stránky.

Niektoré sa viac hodia na fotografovanie, iné sú zas vynikajúcou voľbou na tvorbu videí. Pred samotnou kúpou si pre to premyslite, či budete primárne fotografovať, nahrávať videá alebo oboje. Pripravili sme si článok, v ktorom sme spísali niekoľko rád, ktoré by vám mohli pri výbere nového fotoaparátu pomôcť. Môže byť až príliš ľahké zvyknúť si na používanie automatických funkcií na fotoaparáte, preto je lepšie mať taký, ktorý má manuálne ovládanie. Vďaka tomu získate viac zručností pri fotení a točení videí a z dlhodobého hľadiska bude mať vaša práca oveľa lepšiu kvalitu. Keď máte kontrolu, môžete byť oveľa kreatívnejší. Dozviete sa viac o rôznych nastaveniach a o tom, ako ich používať na vytváranie efektov, vďaka ktorým vaše fotografie a videá doslova ožijú. Nech už premýšľate nad kompaktom alebo zrkadlovkou, určite na manuálne ovládanie nezabudnite.

Nie vždy budete fotografovať objekty, ktoré stoja úplne pokojne, to znamená, že potrebujete fotoaparát, ktorý má dobrú stabilizáciu obrazu. Väčšina profesionálnych fotoaparátov má dobré funkcie stabilizácie obrazu a umožňuje vám zaznamenávať jasný obraz, aj keď sa pri fotení či točení pohybujete. Pri natáčaní videozáznamov je pravdepodobné, že budete používať viac mikrofónov. No je stále dôležité zaistiť, aby mal váš fotoaparát vynikajúce zvukové schopnosti a dokázal zaznamenávať kvalitný zvuk, pretože nikdy neviete, kedy sa budete musieť spoliehať iba na zabudovaný mikrofón.

Fotoaparát by mal snímať v tých najlepších záznamových formátoch. Väčšina profesionálnych fotoaparátov zaznamenáva vo formátoch MP4 a AVCHD, pričom druhý z nich je formát s lepšou kvalitou, ktorý vám umožní vytvárať videá v kvalite Blu-ray a HD. Umožní vám tiež natáčať vo formáte MP4, ktorý sa zvyčajne používa napríklad pre videá na YouTube. To zaberá menej pamäte, ale nie je to tak kvalitné ako AVCHD. V ideálnom prípade siahnite po fotoaparáte, ktorý sníma video v rozlíšení 4K 1080p, pretože pomocou dokonale čistého obrazu získate absolútne najlepšie rozlíšenie.

Pokiaľ ide o dosiahnutie vysokého rozlíšenia vašich videí, musíte mať fotoaparát, ktorý má veľký obrazový snímač. Nielenže vám to poskytne vysoké rozlíšenie, ktoré potrebujete, ale svoje fotografie uvidíte aj oveľa podrobnejšie, pretože vaše obrázky a videá budú ostré a čisté. Mnoho kameramanov dnes natáča videá pomocou digitálnych zrkadloviek. Rozsah možností a prispôsobenia, ktoré profesionálna videokamera ponúka, však ďaleko prevyšuje výhody veľkého senzora digitálnej zrkadlovky pre profesionálov.

Profesionáli by sa možno mali rozhodnúť pre najnovšie a najlepšie fotoaparáty na trhu. Začiatočníci by sa mali držať svojho rozpočtu a nájsť dobrý východiskový bod. Môžete používať priemerný fotoaparát a aj s ním sa vám bude dariť vytvárať niečo úžasné. Nezabúdajte na to, že estetika a posolstvá, ktoré stoja za vašou prácou, sú kľúčové.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno