Domov Novinky Otestovali sme Kuki TV: Nielen online telku pre smartfóny

Otestovali sme Kuki TV: Nielen online telku pre smartfóny

Zdielať

Vstupovať na trh s ponukou internetových TV služieb v čase, keď ho už ovládajú veľkí hráči, možno znie ako trúfalosť. U nás na Slovensku je dostupná služba, ktorá k nám prišla z Českej republiky – Kuki TV. Ako funguje?

Sú dve možnosti, ako možno sledovať Kuki TV. Buď si objednať a zakúpiť set-top-box, teda podobnú krabičku, ako používajú kábloví operátori (ako napríklad Orange, UPC, Telekom). Druhou možnosťou je mať predplatné pod svojim účtom a sledovať televíziu či jej archív na mobilných zariadeniach ako sú smartfóny alebo tablety. Aplikácia je pritom dostupná pre veľa operačných systémov – Android a  iOS, Windows, OS X, Linux, ale taktiež pre smart TV Samsung (vyrobený po roku 2014).

Pre používateľov sú k dispozícii dva balíky služieb. Balík „Kuki veľká“ stojí 16,90 eura a obsahuje 60 programov, pričom 30 je nastavených fixne a 30 si vyberie používateľ podľa vlastného uváženia zo skupiny 104 kanálov. Lacnejšiu verziu s menšou ponukou „Kuki malú“ možno kúpiť za 8,90 eura mesačne. Tá ponúka 30 programov, 15 z nich je nastavených a 15 si vyberá používateľ sám zo skupiny 39 programov. Každý má zároveň možnosť si Kuki vyskúšať na 14 dní úplne zadarmo.

Nami testovaná služba je veľmi jednoduchá a na jej sledovanie stačí iba internetové pripojenie. Medzi zaujímavé prvky patrí televízny archív. Podobné sledovanie telky a archívu však ponúka v dnešnej dobe veľa iných poskytovateľov. Nevýhodu služby vidíme v tom, že z archívu si možno pozrieť iba záznam spred 7 dní, čo je podľa nás krátka doba. Konkurencia je častokrát v tomto oveľa ďalej a napríklad Orange ponúka štandardne 31 dňový TV archív pre väčšinu slovenských a českých kanálov.

Výhodu archívu však vidíme v tom, že ponúka plnohodnotný archív v HD kvalite. Antik ponúka archív napríklad iba v SD kvalite, čo je rozhodne škoda a tu má teda Kuki TV navrch. Pri prehrávaní z archívu sú k dispozícii funkcie nahrávania, pretáčania alebo neskoršieho dopozerania programu. Výhodou testovaného riešenia je však možnosť vybrať si každý mesiac stanice, ktoré chce používateľ. Na výber má pritom ponuku 134 kanálov, z ktorých si vyberie 30.

Výhodou je služba bez viazanosti. Je totiž možné zvoliť napríklad aj takúto situáciu: jeden mesiac chce používateľ Kuki malú, vyberie si kanály; ďalšie dva mesiace službu nepotrebuje, tak za ňu nezaplatí a nemá žiadnu službu ani kanály; na ďalšie štyri mesiace si vyberie Kuki veľkú a každý mesiac si zmení kanály v ponuke, jeden mesiac si pritom zvolí aj HBO kanály, ktoré sú spolu so Cinemaxom k dispozícii, platia sa však samostatne.

Podstatné je taktiež to, že KukiTV nie je iba služba na sledovanie telky či archívu už odvysielaných programov. Je to aj ponuka na požičiavanie filmov, ktoré si používateľ môže pozrieť nielen na TV prijímači, ale aj na mobilnom zariadení. Požičanie filmu však musí používateľ zrealizovať v smart TV alebo v set-top-boxe. Podľa vyjadrenia spoločnosti tým chcú zamedziť požičiavaniu napríklad deťmi z mobilnej aplikácie. Filmy sú totiž mimo predplatné TV balíčkov a archívu, kupujú sa zvlášť. Každý film má svoju cenu.

Po požičaní filmu má používateľ 48 hodín na to, aby vybraný film aj dopozeral. Ak však film nestihne dopozerať, je nutné v prípade potreby film opäť kúpiť a prehrávanie tak  začína odznova. Okrem filmov služba združuje aj výber seriálov či relácií, ktoré si používateľ môže prehrávať a zoradené sú prehľadne po sériách. Za tie sa neplatí (poplatky navyše sú iba pri filmoch) a fungujú v podstate na báze akoby archívu. Avšak ten nie je limitovaný časom, ale všetky diely z vybraného seriálu sú k dispozícii kedykoľvek na sledovanie.

Výhodou je tiež to, že na mobilnom zariadení možno pokračovať v sledovaní seriálu, filmu, alebo relácie z TV prijímača práve od momentu, kde používateľ skončil napríklad na set-top-boxe. Presunúť sa teda napríklad od telky z obývačky do MHD so smartfónom v ruke a pokračovať v sledovaní tam, kde skončil zákazník doma je veľmi dobrá funkcia. Počas nášho dlhodobého testovania sme si obľúbili archív komediálneho seriálu Dva a pol chlapa.

V prípade, ak si používateľ požičiava viacero filmov, je vždy pred každou kúpou nútený zadávať heslo k účtu. Zjednodušenou formou je preto voľba štvormiestneho PIN kódu, ktorý je kratší. K dispozícii je taktiež možnosť nastaviť maximálnu dobu, počas ktorej nebude vyžadované zadanie hesla alebo PIN kódu pred požičiavaním filmu. Na výber je viacero možností, od hodiny po mesiac.

Na aplikácii oceňujeme jednoduchý a prehľadný dizajn. Veľkou výhodou je možnosť používať aplikáciu na množstve zariadení, keďže veľkí hráči často limitujú počet naraz prihlásených zariadení ako aj podporu len pre pár operačných systémov. Rezervy vidíme pri krátkej dobe archívu, či nemožnosti požičiavania filmov priamo z mobilného zariadenia. Rozhodne by sme ocenili, ak by umožnili tvorcovia služby požičiavanie filmov aj z mobilných zariadení, prípadne predĺžili čas požičania filmov a dĺžku TV archívu.

Služba zaujme napríklad tým, že časť TV kanálov je fixných a časť sa dá meniť podľa potreby každý mesiac a tiež to, že je služba bez viazanosti. Set-top-box je pomerne malý a kompaktný a neprekáža ani v obývačke ako ďalšia krabička. Pokiaľ hodnotíme Kuki TV ako celok, služba sa nám veľmi páči, ponúka zaujímavé možnosti a často aj netradičné, ktorú neponúkajú ani veľkí hráči.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno