Domov Novinky NSA údajne špehuje aj cez hru Angry Birds

NSA údajne špehuje aj cez hru Angry Birds

Zdielať

NSAKauza Edward Snowden versus NSA pokračuje a zdá sa, že to tak skoro neskončí. Z uniknutých dokumentov vyšlo najavo, že NSA dokáže sledovať vaše kontakty, SMS správy, údaje o polohe a ďalšie informácie, ak používate mobilný telefón s operačným systémom Android, iOS alebo BlackBerry.

Výrobcovia týchto systémov samozrejme všetky informácie o špionáži popierali. Z najnovších dokumentov, ktoré poskytol Edward Snowden denníkom New York Times a The Guardian vyplýva, že ako prostredník pre zber dát poslúžilo niekoľko aplikácií vrátane populárnej hry Angry Birds. Podľa dokumentov, ktoré majú vyššie spomenuté denníky k dispozícii, zhromažďujú osobné informácie pre NSA a GCHQ (Britská tajná služba) “deravé aplikácie”, ktoré slúžia napríklad na zdieľanie fotografií, zdieľanie polohy, prístupe k sociálnym sieťam a trochu prekvapivo aj k hraniu.

Rozsah získavaných informácií sa líši podľa aplikácie, jedná sa o údaje o veku, pohlaví, mieste pobytu a tiež o rodinnom stave, sexuálnej orientácii, alebo o politických preferenciách. Zbieraním týchto kúskov z jednotlivých aplikácií umožňuje agentúram NSA a GCHQ zostaviť pomerne presný profil užívateľa. Aké informácie má poskytovať hra Angry Birds nie je známe, avšak tvorcovia naštvaných vtákov už vydali vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že si nie sú vedomí akejkoľvek špionáže, ktorá sa deje prostredníctvom ich aplikácií.

angry-bird

Aj samotná NSA špehovanie užívateľov cez smartfóny zamietla s tým, že zhromažďuje len takú komunikáciu, na ktorú má zo zákona oprávnenie, predovšetkým pre zahraničné účely kontrarozviedky. V žiadnom prípade podľa svojich slov nezneužíva svojich schopností na špehovanie bežných občanov. Americký prezident Barack Obama s ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti tento mesiac predstavil reformu amerických špionážnych služieb, ktorá sa má dotknúť aj kritizovanej NSA. Edward Snowden sa v momentálne ukrýva v Moskve a vzhľadom na obavy z nespravodlivého súdu je jeho návrat do USA nepravdepodobný.

Zdroj: Androidauthority

Zdielať
Predchádzajúci článokTablet Notion Ink Adam II prichádza do Európy
Nasledujúci článokV Bratislave bude zrejme centrála Amazonu
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno