Domov Novinky Nové procesorové jadro a grafika od ARM

Nové procesorové jadro a grafika od ARM

Zdielať

Britská spoločnosť ARM so svojimi jadrami je základným kameňom takmer všetkých mobilných procesorov pre smartfóny, tablety a mnohé iné malé zariadenia. Táto spoločnosť sa snaží držať krok s neúprosnou evolúciou, čoho výsledkom je nové jadro Cortex-A72, grafika Mali-T880 a nový typ zbernice CoreLink CCI-500.

arm cortex a72 01

Výkon má rapídne vzrásť oproti súčasným jadrám, pričom spotreba sa má udržať na ešte nižšej úrovni. To všetko je možné vďaka 16 nm výrobnému FinFET procesu, ktorým sú nové jadrá vyrábané.

Samotné procesorové jadrá sú stavané na 64 bitové operácie, avšak nechýba samozrejme aj podpora 32 bitových operácií a spadajú do architektúry ARMv8-A. Údajne frekvencia môže vystúpiť až na 2,5 GHz, čo je hodnota, ktorá sa uplatní hlavne pre náročné operácie. Spoločnosti Huawei, MediaTek a Rockchip si už stihli jadrá licencovať, očakávať môžeme aj záujem spoločnosti Qualcomm.

arm mali t880

Grafika ARM Mali-T880 má podľa výrobcu poskytnúť až 1,8 násobný výkon oproti staršej Mali-T760, pričom spotreba klesne až o 40%. Výsledok sa má priblížiť grafickému zážitku, ktorý poskytujú herné konzoly. Tešiť sa môžeme aj na plnú podporu 4K videa pri 120 fps, chýbať by nemali ani najnovšie video štandardy a kódeky.

Zdroj: ARM

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno