Domov Nezaradené Nemáte záhradu? Oddýchnuť si viete aj na balkóne

Nemáte záhradu? Oddýchnuť si viete aj na balkóne

Zdielať

Ak nemáte záhradu, aj malý balkón vám dokáže poskytnúť dostatok miesta na relax. S trochou úsilia ho totiž dokážete premeniť na miesto plné zelene a kvetov a spraviť z neho útulný kútik na príjemné posedenie.

Balkón, lodžia alebo terasa – tieto miesta vám dokážu poskytnúť dokonalé miesto pre váš oddych. Ako? Veľmi jednoducho. Stačí, ak si na balkón vyložíte pohodlné kreslo a pridáte kvety v črepníkoch. Ak však od vašej oázy pokoja očakávate ešte trochu viac, poradíme vám, ako na to. Aby ste sa na balkóne cítili naozaj dobre, vyberte si pohodlné sedenie. V závislosti od veľkosti vášho balkóna môžete zvoliť z veľkého množstva možností od hojdacej siete, cez jednoduché rozkladacie kreslo či plážové ležadlo až po záhradnú zostavu pozostávajúcu z niekoľkých kúskov. Sedenie by však nemalo byť pohodlné, ale aj dlho vydržať. Predsa len bude vystavené vonkajším podmienkam. Stavte teda na materiály, ktoré sú schopné vydržať roky – drevo, ratan či nehrdzavejúci hliník, ktoré odolajú aj nepriaznivému počasiu.

Náš tip: Dekorovanie či zariaďovanie balkóna alebo terasy pritom vôbec nemusí byť finančne náročné. Celkom postačí, ak začnete využívať zľavové kupóny, kódy či výpredaje, a uvidíte, koľko peňazí ušetríte. Taký zľavový kód 4home sa vám určite bude hodiť, no nie? Pohodové posedenie na balkóne si okrem toho žiada určite aspoň malý stolík, na ktorý si položíte obľúbenú knihu, kávu či pohár s vínom. Ak nekupujete balkónovú zostavu, ale vyberáte nábytok po jednotlivých kusoch, skúste ho farebne zladiť s vybraným kreslom.

Zelená farba je pre oddych na balkóne priam nevyhnutná a balkónové kvety vám zaručia príjemnú atmosféru. Nie, nemusíte sa uspokojiť iba s klasickými muškátmi. Vyberajte kvety podľa toho, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný. Poradia vám v každom dobrom kvetinárstve. Veľmi dobrý výsledok dosiahnete, ak použijete kombináciu kvitnúcich a krovitých rastlín. Nezabudnite samozrejme ani kvetináče, ktoré by v prípade mohutnejších rastlín mali byť dostatočne veľké. Ak sa vám na plochu balkónu nezmestia, zaveste ich. Závesné kvetináče alebo košíky zároveň dodajú balkónu ešte viac záhradného šmrncu. Obklopte sa vecami a doplnkami, ktoré máte radi – balkón bude predsa vaša oáza pokoja. Na vytvorenie záhradnej atmosféry sú napríklad mimoriadne vhodné vankúše, drevené debničky, prútené koše či iné dekorácie z prírodných materiálov.

Na večerné posedenia vo dvojici sa zas dokonale hodia romantické svetielka. A nezabudnite ani na ochranu proti slnku – zvoliť si môžete štýlový slnečník, balkónovú clonu či markízu. Na balkóne si dokonca môžete založiť aj malú zeleninovú záhradku. Veď nie je nič lepšie, ako pochutnať si na svojej vlastnej úrode. Záhradku pritom nemusíte plánovať len v horizontálnom, ale aj vo vertikálnom smere – priamo na stenách a rastliny v črepníkoch môžete vešať aj do priestoru. Dôležité je to, aby rastlinky mali dostatočný prístup slnka a pohodlne sa vám polievali. Na balkóne sa najlepšie darí bylinkám a koreninám, ale aj kľudne tam vypestujete aj reďkovku, uhorky či exotické kivi.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno