Domov Návody Navrhujeme herné zostavy pre máj 2017

Navrhujeme herné zostavy pre máj 2017

Zdielať

Už nejaký čas sme tu nevideli návrhy zostáv. A keďže počítače sa stále kupujú a my chceme, aby ste si vyberali dobre, podľa aktuálnej výhodnosti, prinášame aj dnes zopár návrhov.

Zostava do 600 €

Od zostavy v tejto cenovej kategórii môžeme čakať predovšetkým dostačujúci výkon. Ten by mal stačiť pre väčšinu dnešných titulov vo Full HD. Nie vždy však dosiahnete 60 FPS a viac. Ak by vás neuspokojilo 30-40 FPS pri náročnejších tituloch, treba mierne znížiť niektoré detaily.

Do tejto zostavy sme pre vyváženie výkonu zvolili Intel Pentium G4560. Rad Pentium v architektúre Kaby-Lake má na rozdiel od starších konečne aj Hyper-Threading. V praxi to znamená, že ide o procesory “Core i3 s nižšou frekvenciou”. Vďaka HT má toto Pentium aj slušnú porciu výkonu navyše, v porovnaní s klasikou 2 jadrá / 2 vlákna.

Požiadavka nízkej ceny núti vybrať aj cenovo dostupnú dosku. Z tých kvalitných, avšak stále dostupných, sa podľa nášho názoru oplatí Gigabyte B250-D3H. Má totiž v pomere k cene kvalitné chladenie a aj konektivita je na dobrej úrovni. Doska by nemala mať problém ani so silnejšími procesormi.

K výpočtovému výkonu treba aj výkon grafický. Integrovaná grafická karta by asi ťažko stačila na hry. My sme zvolili MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC – jednu z najdostupnejších kariet s čipom 1050 Ti s dvoma ventilátormi. Skúsenejší užívatelia môžu využiť i možnosť kartu ľahko pretaktovať na získanie vyššieho výkonu.

Čo sa pamäte týka, pre zostavy v takej cene nemožno voliť inak, než 8 GB. V tomto prípade volíme 2× 4 GB Kingston HyperX Fury Black DDR4 SDRAM 2133. Ide o veľmi dostupné a kvalitné pamäte postačujúce pre bežný multitasking alebo priemerne náročné hry.

Mnohí čakali, že ako SSD budeme odporúčať nejaký kus od Kingstonu, alebo od Samsungu. Avšak dnes by sme odporučili jeden z dostupnejších s veľmi dobrou stabilitou čítania. Je ním SSD ADATA SU800 128 GB. Toto SSD je v tejto zostave určené predovšetkým pre systém a základné programy, ako sú prehliadač, apod. Okrem iného sa vám sem zmestí aj nejaká tá hra.

Avšak väčšinu hier, obrázkov, filmov a iných dát môžete ukladať na jeden z novších HDD značky Seagate. napríklad 1TB model Barracuda vo verzii zo začiatku roka 2017. Bude vhodnou súčasťou pre počítač do 600 eur. Pokiaľ chcete hrobové ticho počítač, odporúčame nemecký zdroj Be Quiet! Pure Power 10 400 W. Jeho kvalita by mohla byť o chlp lepšie, ale aj tak je pomerne kvalitný. Avšak hlavným faktorom je to, že je naozaj tichý.

Vzhľadom k tomu, že chceme tichý pc, potrebujeme aj tichý chladič. Ako už vieme, boxovej chladiče u procesorov Intel nemajú s tichosťou naozaj nič spoločné. Pretože sa nejedná o nejako náročný procesor, plne postačí SilentiumPC Spartan 3 LT, alebo keď už, tak verzie PRO. Ako kabát celej zostavy je vhodná aj úmerne kvalitné skriňa. To je SilentiumPC Regnum RG1W Pure Black. Skriňa je lacná, a má nielen kvalitné prietok vzduchu. Celá zostava sa vojde potom do 600 eur.

Zostava do 800 €

V tejto zostave si môžeme už dovoliť utrácať za výkonnejšie, ale aj kvalitnejšie veci. Jednou z tých lepších vecí bude tiež procesor. Vzhľadom k tomu, že Intel ponúka za cenu i5 7400 iba 4 jadrá o nie príliš vysokej frekvencii, tak odporúčame siahnuť po konkurencii vo forme produktu Ryzen 5 1400.

Intel má síce nižší základnej frekvencii, ale kompenzuje ju svojím turbom do 3,5 GHz, kde má tento Ryzen turbo “iba” 3,4 GHz. Avšak Ryzen si narozdiel od Core i5 7400 môžete pretaktovať na vyššie frekvencie. Navyše má okrem 4 jadier 8 vlákien vo funkcii SMT (podobné ako HT u Intelu), čo procesorom rady i5 stále chýba.

K tomuto procesoru odporúčame tiež dostupnú dosku s prijateľnou kvalitou aj pre ľahké navýšenie frekvencie v prospech užívateľom. Tou je podľa redakcie MSI B350 Mortar. Ak ale chcete, môžete si pár eur priplatiť a vziať oveľa kvalitnejšie MSI B350 TOMAHAWK, ktorá sa líšia predovšetkým vo chladenie a tým, že je oproti prvej mATX formátu ATX.

Po doske nasleduje grafická karta. Vzhľadom k cene sme sa zamerali na tie s čipom GTX 1050Ti, avšak zvolili sme viac kvalitnejšie pre vyššiu možnosť pretaktovania. Zaujala nás práve Zotac GeForce GTX 1050Ti OC, ktorá má síce nezvyčajne riešený chrbát v podobe obsadení iba jedného slotu skrine, avšak napriek tomu zaujímavé chladenia v pomere k cene.

Opäť sa vraciame k RAMkám. Tie sme zvolili rovnaké, ako v predchádzajúcej zostave, takže tu nie je čo dodať. Oproti predchádzajúcej zostave sa naopak zmení úložiska. Namiesto 128 GB SSD odporúčame do tejto zostavy rovnaký model s veľkosťou 256 GB. Tu si potom môžeme dovoliť inštalovať aj viac programov či hier. Avšak sme presvedčení, že aj k tomuto SSD by bol vhodný HDD a tak, rovnako ako pri prvej zostavy volíme presne ten istý model.

Tu si môžeme dovoliť investovať viac do zdroja. Aktuálne vychádza výhodne práve Seasonic S12II-620. Narozdiel od prvej zostavy je tu aj pomerne veľká rezerva pre upgrade zostavy napríklad v podobe výkonnejšie grafické karty, čo by u prvej zostavy nemalo úplne zmysel vzhľadom k výkonu procesora. Tu sa však taká vec očakáva oveľa viac.

Vkusný chladič nikdy nie je na škodu. Hľadali sme chladiče, ktoré majú priamu podporu AM4 a z nich považujeme za najzaujímavejší Arctic Freezer 12. Údajne má byť tichý a výkonný zároveň. Doporučované maximálne TDP je 150 W. K týmto komponentom postačí rovnaká skriňa, ktorú sme použili aj minule.

Zostava do 1000 €

S touto zostavou si zahráte väčšinu nových titulov na Full HD pri väčšom počte snímok bez nutnosti znižovať úroveň detailov. Okrem toho je tato zostava vhodná aj pre prácu, alebo kvalitné streamovanie. Aké sú naše predstavy?

Rozhodne začneme procesorom. Asi vás neprekvapí, že sme zvolili opäť Ryzen od AMD. Avšak tentokrát sme znovu siahli po vyššom modeli. Je ním Ryzen 5 1600. Oproti nižším modelom už má 6 jadier a 12 vlákien. Základný takt má 3,2 GHz a pri nastavení turbo až 3,6 GHz. Pravdaže, ani pri tomto modeli nechýba možnosť pretaktovania.

Ak sme spomenuli taktovanie takéhoto procesoru, nemôžeme doporučiť nejaké lacné dosky. Tu ako vhodný základ volíme MSI B350 TOMAHAWK. Má vhodné chladenie napájacej kaskády, kvalitný zvuk a iné prednosti, je však pravda, že ju stále môžeme radiť medzi tie dostupnejšie.

Aj grafického výkonu vám nadelíme podstatne viac, než v predchádzajúcich zostavách s grafickými kartami na čipu GTX 1050 Ti. Veľmi dobre nám vychádza karta MSI Radeon RX 570 ARMOR 4G OC – jedna z najdostupnejších RX 570 na trhu. Napriek tomu je veľmi kvalitná a nebude vás brzdiť ani v OC potenciáli. O AMD kartách je všeobecne známe, že im sedia aj grafické programy vďaka veľmi dobrej funkčnosti v OpenCL.

V tejto cenovej kategórii by sme sa už mali vyhnúť šetreniu na pamäti, preto volíme Kingston HyperX Fury Black (2x8GB) 2133. Tento objem pamäte možno využiť pre pokročilejší multitasking, moderné hry, alebo aj na prácu. V porovnaní s predchádzajúcou zostavou ostáva úložisko rovnaké – a to ako SSD, tak aj HDD, kde voliť väčší objem nepovažujeme za dôležité, s výnimkou individuálnej potreby. Širokej verejnosti by však táto kombinácia za túto cenu mala podľa nášho odhadu stačiť.

Ani zdroj nepotrebuje žiadnu zmenu. Jeho výkon celkom postačuje a vybrať iný by nemalo žiadny smysel. Naopak, museli sme myslieť na chladič, kde sme siahli po výkonnom a cenovo dostupnom Thermaltake Riing Silent 12 Pro, ktorý je navyše aj pomerne tichý, čo má aj v názve. Výrobca uvádza výkon 170 W.

Volili sme i kvalitnejšiu skriňu a nechodili sme pre ňu ďaleko. Vybrali sme rovnakú značku, ale drahší model SilentiumPC Gladius M35 s oknom. Veľa sa k nej povedať nedá, je to skriňa s veľmi podobným pomerom cena/výbava ako pri predchádzajúcich modeloch.

Sestava do 1200 €

Dokonca aj tu sme našli miesto pre výkonnejší procesor, ale šli sme len o radu, alebo skôr o pol rady vyššie. Vybrali sme model Ryzen 5 1600X, ktorý sa od modelu bez X líši najmä frekvenciou. Tento model začína na frekvencii 3,6 GHz, čo je vlastne turbo režim modelu 1600. Naproti tomu turbo pri 1600X je nastavené vysoko na 4 GHz!

Vzhľadom k tomu, že nevidíme dôvod siahať cenovo vyššie, nechávame skvelo vybavenú dosku MSI B350 TOMAHAWK. Avšak do lepší grafické karty už zainvestujeme. Našim cieľom vo výbere se stala Sapphire Radeon NITRO+ RX 580, 8GB, ktorá ponúka dostatok výkonu aj pre vyššie rozlíšenie, než je Full HD. Pre prípad potreby disponuje aj vyššou pamäťou.

V snahe nič nenechať náhode, vybrali sme pamäte Kingston HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3000. Majú výborný pomer cena/výkon a pri vysoké frekvencii si držia pomerne nízke časovanie. Veľkosť úložiska znovu nemeníme, ale zvolili sme kvalitnejší SSD z vyššou výdržou. Je ním ADATA Ultimate SU900 – 256GB. Len HDD zostáva aj tu rovnaký.

Pre pohon sme zvolili jen o málo výkonnejší CORSAIR CX 750 Builder Series, najmä kvôli silnejšej a preto aj náročnejšej grafickej karte. Samozrejme by stačil aj ten od Seasonic z predchádzajúcich zostáv, ale už by nebol tak tichý kvôli vyšším otáčkam ventilátoru pri vyššej spotrebe energie.

Chladič znovu postačí Thermaltake Riing Silent 12 Pro. Jeho cena je výhodná a výkon k zvolenému procesoru stačí. Skriňu dodá opäť SilentiumPC, ale znovu presedláme na vyšší model. Tentokrát sme zvolili SilentiumPC Aquarius AQ-X70T. Okrem výborných účinkov prietoku vzduchu má aj vynikajúce prachové filtre a je tu aj viac miesta pre dlhšie karty. Okrem toho je aj RGB podsvietená. Ak budete chcieť navrhnúť individuálnu zostavu, alebo potrebujete poradiť pri zostavovaní počítača, neváhajte nás kontaktovať

1 komentár

  1. Zostavy sa mi páčia, hlavne to, že podporujete Ryzen, lebo sú stránky, ktoré odporúčajú i5-ky, ale tie sú menej výhodné ako Ryzen 5, čo ale nechápem je použitie 1600X pri najdrahšej zostave, keď je to len o trochu lepší bin. Keď už niekto chce dobrý PC za 1200€, nech sa popozerá radšej po lacnejšej GTX1070/980ti, ak sa sem zmestí a pretaktuje 1600-ku na vyššiu frekvenciu, keďže aj B350 chipset podporuje OC. RGB je podľa mňa “prehypované”, takže osobne by som ho nepoužil (a tam by som možno aj ušetril dosť na 1070ku).

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno