Domov Návody Návod: Výmena dotykového panelu Lenovo A2010

Návod: Výmena dotykového panelu Lenovo A2010

Zdielať

Stále častejšie sa stáva, že sa niekomu rozbije na smartfóne sklo. Toto sklo vlastne okrem krytia displeja slúži tiež ako dotykový panel, teda snímač dotykov pre ovládanie chodu mobilov a tabletov, ale dnes už aj niektorých iných zariadení.

Než sa do výmeny pustíte, majte na pamäti, že nič nie je jednoduché tak, ako to vlastne vyzerá. A preto je dôležité ku všetkým krokom pristupovať s veľkou opatrnosťou. Môže sa stať, že zle zájdete predmetom pod vrchnú vrstvu displeja a okrem skla budete musieť dokupovať ešte displej, čo iste nie je nič príjemné. Tiež môžete neopatrným zaobchádzaním poškodiť elektroniku.

Po bezpečnosti nasledujú informácie o náradie a o materiáli. Už podľa nadpisu je zrejmé, že ide o Lenovo A2010. Avšak u väčšiny mobilných telefónov je princíp výmeny rovnaký. Nie vždy však postup. Asi najväčší a najlacnejší výber nielen dotykových panelov nájdete na obchodnom portáli Aliexpress.

Je dobré podotknúť, že pre najväčšiu istotu je vhodné radiť produkty podľa počtu objednávok a potom od prvého produktu hľadať ten najlepšie hodnotený, ale tiež do určitého počtu objednávok a recenzií. Radšej teda objednávajte produkt s hodnotením 4,7 hviezd po hodnotenie 50 kupujúcimi, než s hodnotením 5 hviezd od 5 kupujúcich. Základné náradie pre výmenu býva zvyčajne už v balení, čo sa dozviete v popise obsahu balenia. Zvyčajne je to sada z obrázku.

Potom odporúčame si zaobstarať teplovzdušnú pištoľ pre uvoľnenie lepidla, ktorým je pripevnený panel ku kostre zariadenia pre jednoduché odobratie poškodeného panelu. Pri návode bol však použitý fén. Potom je dobré si zaobstarať nové lepidlo. Dobre poslúži obojstranná lepiaca páska.

Teraz teda konečne samotný postup. Najskôr si všetko pripravte a odporúčame si zariadiť nejakú čistú rovnú plochu, kde bude dosť miesta na odkladanie vecí vrátane skrutiek. Predtým než sa pustíme do práce mobil vypneme.

Potom ho zbavíme zadného krytu a vyberieme všetko, čo môžeme. V tomto prípade ide o akumulátor, SIM kartu a pamäťovú kartu.

Až je všetko vybraté, prichádza na rad odobratie vnútorného krytu elektroniky. Preto musíme odskrutkovať všetky skrutky, ktoré kryt drží a kryt potom najlepšie pomocou tupého a plochého nástroja, opatrne odoberieme tak, aby sme nepoškodili elektroniku vnútri.

Následne odpojíme všetky odpojiteľné káble a pásky, ktoré by mohli brániť v ďalších krokoch postupu a uvoľníme všetky časti prilepené ku kostre zariadenia. Tiež odskrutkujeme všetky skrutky upevňujúce elektroniku ku kostre.

Uistíme sa, že nič nebráni v odobratí dosky a prípadne ďalších elektronických častí a potom ich všetky odoberieme a odložíme stranou vrátane kamery, ako je na obrázku.

Až zostane len čistá kostra s displejom a panelom, začneme ju zahrievať pištoľou, v našom prípade výkonným fénom. Bezpečná teplota je od 80 do 100 °C pre veľmi ľahké zaobchádzanie. Na tieto teploty sa potrebujeme dostať pre uvoľnenie lepidla použitého pre pripevnenie panelu ku kostre. V prípade použitého fénu je možné sa dostať na teploty okolo 70 °C na maximálny výkon, než sa teda vypne uvoľnením poistky. Na takej teplote už to síce nie je tak jednoduché, ako v rozmedzí od 80 do 100 °C, avšak oveľa lepšie, než keby sa to robilo bez zahriatia.

Potom, až zahrejeme panel na požadovanú teplotu, sa ho pokúsime opatrne odňať podoberaním trojhranným predmetom podobným trsátku k hre na gitaru. Pokiaľ teplota klesne na nižšiu hodnotu, je potrebné podoberané miesto znovu zahriať, inak sa panel začne násilným zaobchádzaním drobiť a črepiny môžu poškodiť displej. Je bežné, že panel bude potrebné nahrievať aj niekoľkokrát v priebehu podoberaní. Je normálne, že sklo miestami praskne, ale nemali by sa uvoľniť väčšie črepiny, ktoré by neskôr tlačili do displeja a mohli ho poškodiť.

Až sa panel uvoľní, môžeme panel odobrať. Starý panel možno vyhodiť, ak si ho však chcete ponechať, tak sklo nevyhadzujeme. Bude do zbierky? 🙂

Po odobratí panelu musíme z kostry odstrániť zvyšky lepidla, aby sme mohli naniesť nové. My sme použili obojstrannú lepiacu pásku 3M, ktorá na tento účel veľmi dobre poslúži. Kúsok bol dodaný aj s panelom, takže sme nemuseli čerpať zo svojich zásob.

Konkrétne obojstrannú lepiacu pásku nanášame naozaj na každé voľné miesto plochy kostry, na ktorom bude panel ležať. Na obrázku je páska na každom voľnom mieste okrem otvorov, ktoré nemôžu byť prelepené. V našom prípade nezakrývajú otvor pre reprodukciu zvuku a pre prednú kameru. Tiež nezakrývajú zníženej miesto okolo otvoru pre vedenie pásku panelu. Niektoré kúsky lepiacej pásky už sú zbavené obalu.

Než pásky zbavíme obalu, tak nezabudneme očistiť displej od odtlačkov prstov a iných nečistôt. Nepoužívame žiadne čistiace prostriedky, pretože displej je veľmi citlivý. Ideálne len navlhčenú handričku na leštenie okuliarov, či obrazoviek. Tiež očistíme samotný panel. Zo zadnej časti panelu bola u tohto produktu vrstva podobná fólii, avšak ide o dôležitú vrstvu pokrývajúcu obvody, takže dôrazne radíme túto vrstvu neskladať.

Panel už môžeme čistiť technickým benzínom a potom ho vysušíme leštiacou handričkou. Overíme si, že na displeji a ani na paneli nie sú žiadne smietky, vlásky prachu, či iné nečistoty a po zbavení lepiace pásky obalu môžeme opatrne nanášať panel na kostru. Najskôr prestrčíme pások a potom od hornej hrany panel opatrne pokladáme. Tento krok sa nedá zvrátiť. Bolo by to veľmi riskantné a pri spätnom odobratí panelu by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu. Preto si dávame pozor, aby sme všetko vykonali správne.

Až prilepíme poslednú hranu, tak pripevníme späť všetku elektroniku a upevníme všetky káble a pásky na svoje miesto tak, ako boli, ako sme ich odpojili. Potom všetko naskrutkujeme, zakrytujeme a vrátime do pôvodného stavu.

Mobil sa pokúsime zapnúť a prvé čo si musíme všimnúť je funkčnosť displeja. Uistíme sa teda, že displej funguje a nie je poškodený, teda zobrazuje všetko správne.

Potom sa uistíme, že panel funguje skúšaním rôznych dotykov a posunov v rôznych častiach paneli. Potom mobil vyleštíme a vyhlásime, že všetko funguje a odovzdáme ho jeho majiteľovi.

3 komentárov

    • Žiaľ, nakoľko nie sme servis, ani nemáme možnosti, tak nie. Navyše návod písal náš už bývalý kolega. Ide síce o zaujímavý návod pre kutilov, ale ostatným odporúčame telefón servisovať v niektorom z oficiálnych servisných strediskách.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno