Domov Novinky Naše domácnosti začínajú byť inteligentné

Naše domácnosti začínajú byť inteligentné

Zdielať

Changhong Smart Home 02Kým ešte pred pár rokmi boli inteligentné domácnosti doménou úzkej skupiny technologických nadšencov, dnes už prenikajú do širších sfér spoločnosti. Trend vzájomného prepájania domácich pomocníkov prostredníctvom internetu nesporne naberá na dôležitosti.

Technológie dnes umožňujú ovládať celú domácnosť prostredníctvom smartfónu a jedinej aplikácie. Kontrolu nad svojím domovom tak môžete mať doslova pod palcom a to odkiaľkoľvek, kde je mobilné internetové pripojenie. Už dnes je jasné, že budúcnosť bude patriť zariadeniam vzájomne prepojeným cez internet. Hovorí sa o tzv. „internete vecí“, teda stave, keď na internet nebudú pripojené len počítače, tablety či smartfóny, ale aj mnoho ďalších spotrebičov a zariadení každodennej spotreby.

A to aj tie, u ktorých by ste to nečakali – napríklad zrkadlá, kde si môžete pri čistení zubov prečítať ranné správy. Pripojené žiarovky zase pomôžu efektívnejšie nakladať s energiou. Navyše, ak ste si na dovolenke uvedomili, že ste zabudli doma zhasnúť svetlo, či vypnúť kúrenie alebo trebárs zatvoriť okno, môžete tak urobiť priamo zo svojho smartfónu. Potrebujete len internetové pripojenie a trochu času.

Ak máte inteligentnú domácnosť, odpadne vám množstvo každodenných starostí. Po odchode z domova už nemusíte mať nepríjemný pocit, že ste na niečo zabudli, či ste náhodou nenechali odomknuté dvere, otvorené okná, pustený sporák alebo či sa vaše deti dostanú domov, keď si zabudnú kľúče.

Changhong Smart Home 01

Výpočet možností, aké prinesie pripojenie vecí na internet môže byť nekonečné. V prvom rade však umožní ľuďom efektívnejšie narábať zo svojim časom a prinesie viac pohodlia do domácností. S modernými technológiami v domácnosti ide ruka v ruke aj šetrenie – tak voči k svojej peňaženke, ako aj voči životnému prostrediu.

Návratnosť takejto investície je pomerne rýchla – výrobcovia deklarujú až 30-percentné úspory napríklad pri kúrení.  Pri dnešných cenách energií sa tak sa tak investícia vráti v priebehu niekoľkých rokov. Ako by mohla vyzerať inteligentná domácnosť podľa popredného svetového výrobcu televízorov, spoločnosti Changhong, si môžete pozrieť na videu:

Inteligentné domáce spotrebiče vôbec nie sú hudbou budúcnosti. V centre pozornosti boli aj poslednom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas, ktorý je najväčším podujatím svojho druhu na planéte. Objavili sa tu napríklad práčky či rúry na pečenie, ktoré reagujú na hlasové aj textové podnety, kuchynské spotrebiče pripojené na internet či zámka vo dverách, ktorú je možné ovládať cez Wi-Fi alebo Bluetooth. Sú to zariadenia jednoduché na ovládanie a môžu byť integrované do väčšieho systému a ovládané napríklad jedinou mobilnou aplikáciou.

Zdroj: Tlačová správa Changhong

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno