Domov Novinky Najpredávanejšie smartfóny 2018: Prekvapí Huawei opäť?

Najpredávanejšie smartfóny 2018: Prekvapí Huawei opäť?

Zdielať

Ako už titulok napovedá, v rebríčku nájdete obľúbeného výrobcu telefónov, ktorý však už zasahuje aj do vyššieho segmentu a statočne konkuruje doterajším vládcom trhu na poli smartfónov. Poďme však pekne po poriadku.

Koncom minulého roka sme mohli postrehnúť zvrat vo svete smartfónov, ktorý narušil 7-ročnú dominanciu najväčších hráčov, Samsungu a Apple. Druhý kvartál bol pre čínsku značku Huawei viac než priaznivý a v rebríčku TOP 3 sa mu podarilo predbehnúť „jablká“. Pre spotrebiteľa neznalého histórie značky to môže byť prekvapivá informácia, ak ste však trochu pátrali po začiatkoch firmy, zistili ste niekoľko vecí:

  • Huawei je na trhu viac ako tri dekády
  • Začal raketovo – podporila ho čínska vláda
  • Vybudoval alebo sa podieľal na budovaní domácich aj zahraničných telekomunikačných infraštruktúr
  • Než sa rozhodol expandovať, dominoval na domácom trhu

S týmto zázemím sa Huawei podarilo preskočiť svoju americkú konkurenciu a v počte predaných telefónov sa ocitol na 2. mieste. Ťažko hodnotiť samostatné predaje, keďže niektoré modely majú medzi sebou niekoľkomesačné odstupy. Ak však do kritérií zahrnieme okrem predajnosti aj inovácie, spoľahlivosť, používateľskú skúsenosť a celkovú obľúbenosť medzi spotrebiteľmi aj recenzentmi, do výberu sa určite dostanú:

  1. Samsung Galaxy Note 9 – top telefón pre náročných Android používateľov,
  2. Huawei Mate 20 Pro – pekný dizajn a pod kapotou výborný hardvérový výkon. Niet divu, že sa s takýmito modelmi podarilo Huawei posunúť v rebríčku predajnosti o stupienok vyššie,
  3. Apple iPhone XR – pri R-kovej rade musia aj odporcovia „drahého ovocia“ uznať, že tento model je vážne výhodná kúpa.

Doteraz sme tu skloňovali len tri mená a aby to bolo fér, mali by sme spomenúť aj ďalšie značky, ktoré sa vo svetových predajoch držia na popredných miestach:

  • Xiamoi je v predajoch na 4. mieste a so svojím modelom Mi 8 sa v rankingu najvýkonnejších Androidov umiestnil ešte v júli minulého roka na 3. mieste,
  • Oppo, v našich končinách a medzi mainstreamovými spotrebiteľmi málo známa značka, je podľa celosvetových predajov na 5. mieste a jedna z jej vlajkových lodí je inovatívny Find X.

Mimo rebríčkov najväčších hráčov, ale stále v pekných číslach sa pohybuje OnePlus. Pridávame ho nielen z nostalgie. Je pravda, že status budgetovej vlajkovej lode značky trochu utrpel po nákladnom marketingu, napríklad nemastné-neslané spoty s Emily Ratajkowski mohli byť dôvodom zvýšenia ceny produktov. OnePlus 6T je však verný prvotnej myšlienke a ponúka veľa muziky za, nie vyslovene málo, ale menej peňazí, než dominujúci giganti.

Na Slovensku vyzeral predaj smartfónov v roku 2018 inak. Z čísel predajov za posledný kvartál 2018 (október, november, december) jasne vidno dominanciu modelov Huawei, štatistiky sú od operátorov O2, Orange a Telekom. Najobľúbenejším modelom bol P20 Lite. K tejto informácii pripojíme menší tip: ak hľadáte ochranný kryt na Huawei P20, neignorujte Lite.

V rebríčku TOP 3 si našli svoje miesto aj Samsungy, najčastejšie Galaxy A6 a J5. Apple mal síce v TOP 10 zastúpenie tiež, so svojimi modelmi iPhone 8, XS a XR sa však držal na posledných priečkach a občas sa ani neumiestnil. Ak sa pozrieme na slovenskú predajnosť začiatkom tohto roku, u dvoch operátorov nám stále vychádza ako víťaz P20 Lite, jedine u Telekomu získal prvenstvo Samsung Galaxy A7. Vďaka svojej cene bude v našich končinách pravdepodobne aj naďalej valcovať konkurenciu Huawei so svojim dostupnými modeli.

V svetových predajoch smartfónov sa toho v roku 2019 tiež veľa nezmení, v top triu možno zažijeme miernu rotáciu. Huawei to má totiž v USA nahnuté a americko-čínske obchodné „doťahovačky“ a informačné vojny ovplyvňujú názory aj zvyšku sveta. Pekný sumár aktuálne obľúbených modelov však poskytol Techradar, odporúčame naň mrknúť.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno