Domov Novinky Na trh prichádza viac ako 70 nových GeForce RTX notebookov

Na trh prichádza viac ako 70 nových GeForce RTX notebookov

Zdielať

Spoločne so začiatkom roka 2021 sa rozbieha aj nová éra herných notebookov s architektúrou NVIDIA Ampere, pričom konečne tu máme GeForce RTX rad 30 v upravenej verzii na notebooky.

Kedy odštartuje ich predaj? Ako to bude s dostupnosťou? A budú mobilné RTX 30 disponovať všetkými technológiami svojich desktopových variantov? Chcete si zahrať Cyberpunk 2077 kdekoľvek na cestách? Potom budete potrebovať zodpovedajúci výkon ukrytý do notebooku. Po obrovskom záujme o herné desktopové grafické karty NVIDIA Ampere sa konečne v nasledujúcich týždňoch dočkáme aj mobilných variantov. Dôležitým prvkom pri návrhu moderného herného laptopu je energetická efektivita, pretože nikto by už v dnešnej dobe nechcel 5 kg ťažký a tučný laptop, ktorý navyše bude hlasno hučať. Používatelia žiadajú niečo úplne iné, čo je vidieť aj na predajných číslach – za niekoľko posledných rokov vyrástol trh herných notebookov na sedemnásobok. Ide totiž o tenké a ľahké zariadenia využívajúce špeciálny Max-Q dizajn 3. generácie, v ktorom je každý prvok – CPU, GPU, softvér, PCB dizajn, napájanie a chladenie – navrhnutý na optimálny výkon aj spotrebu.

Predstavujeme technológie mobilnej GeForce RTX 3060, 3070 a 3080: Architektúra mobilných čipov zo série Ampere podľa očakávaní vychádza z desktopového variantu, ktorý poznáme už z minulého roka. Ide tak o 2. generáciu architektúry NVIDIA RTX s novými jadrami RT, jadrami Tensor a streaming multiprocesormi, ktoré poskytujú najrealistickejšiu ray-tracovanú grafiku a špičkové funkcie umelej inteligencie. Zaujímavosťou je využitie systému Dynamic Boost 2.0, ktorý automaticky rozdeľuje potrebné napájanie medzi grafickou kartou, pamäťou grafickej karty a procesorom, a zaisťuje tak ešte väčšie zvýšenie výkonu ako kedykoľvek predtým. NVidia sa tiež podarilo nasadiť tzv. Resizable bar, čo je pokročilá funkcia rozhrania PCI Express, ktorá umožňuje procesoru pristupovať k celej vyrovnávacej pamäte grafickej karty naraz, čo zvyšuje výkon v celom rade hier.

O hlučnosť celého systému chladenia sa potom stará Whisper Mode 2.0. Ten je vyladený a prispôsobený v každom modelovom rade notebookov zvlášť. Máte tak možnosť vybrať si požadovanú hladinu hluku a algoritmy režimu Whisper Mode 2.0 poháňané umelou inteligenciou upravia procesor, grafickú kartu, teploty v systéme a rýchlosti ventilátorov tak, aby všetko bežalo na čo možno najlepší výkon. Samozrejmosťou je potom podpora NVIDIA DLSS 2.0, kedy v podporovaných hrách prebieha renderovanie v nižšom rozlíšení, ale následne je pomocou dedikovaných procesorov umelej inteligencie vygenerovaný obraz vo vysokom rozlíšení. Vďaka tomu získate citeľnú výkonnostnú rezervu na maximálne nastavenie kvality ray-tracing. Výkon mobilných GPU NVIDIA GeForce RTX 30: Zatiaľ pochopiteľne nie je možné notebooky s novými GeForce RTX 3060, 3070 a 3080 otestovať, ale rozhodne sa môžete tešiť na 240 snímok za sekundu naprieč populárnymi titulmi Overwatch, Rainbow Six, Valorant a Fortnite. Vďaka NVIDIA Reflex navyše dokážu latenciu systému znížiť až pod 20 ms, čím získajú možnosť rýchlejšie reagovať.

GeForce RTX 3060 ponúkne 90 snímok za sekundu v najnovších hrách s nastavením detailov na ultra a v rozlíšení 1080p. Ceny notebookov bude postupne možné znížiť až ku 1 100 €. Po stránke výkonu možno očakávať vyššie hodnoty ako pri notebookoch s vlajkovou loďou notebookových GPU minulej generácie – GeForce RTX 2080 SUPER – ktorých cena sa často pohybovala pokojne aj nad dvomi tisíckami eur. GeForce RTX 3070 je určená na hranie v 1440p, taktiež pri 90 snímkach za sekundu a na ultra nastavenie. Notebooky by sa mali čoskoro dostať na ceny začínajúce na hodnote 1 600 eur, pretože grafický výkon zabezpečí zhruba o 50 % viac výkonu, než má GeForce RTX 2070. GeForce RTX 3080 je novou vlajkovou loďou spoločnosti NVIDIA v notebookových GPU. Prinesie až 16 GB pamäte a umožní výrobu tých najvýkonnejších notebookov pre hráčov aj tvorcov obsahu. Pri hraní v 1440p na ultra detaily ponúkne viac ako 100 snímok za sekundu. Cena notebookov s touto GPU bude postupne začínať na 2300 eur.

Špecifikácie a parametre mobilných GPU GeForce RTX 3060, 3070 a 3080: Samozrejme je nutné brať do úvahy, že mobilné grafiky budú voči tým desktopovým pomalšie kvôli obmedzenému TDP. Ostatne môžete preskúmať oficiálne parametre jednotlivých grafických čipov. Notebooky s GeForce RTX radu 30 sa dostanú do predaja už na konci januára. NVIDIA má dohovorenú spoluprácu so všetkými kľúčovými výrobcami notebookov, takže určite nájdete svoj obľúbený model napríklad u výrobcov ako Acer, Alienware, ASUS, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo, MSI alebo Razer.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno