Domov Novinky Mobilné dáta prudko rastú najmä vďaka videu

Mobilné dáta prudko rastú najmä vďaka videu

Zdielať

Ericsson mini-link 01Novembrová edícia štúdie Ericsson Mobility Report potvrdila dominantné postavenie videa v prenosoch dát v mobilných sieťach. Video sa podieľa na dátovej prevádzke v sieťach LTE na 45-55%. Dôvodom sú stále obľúbenejšie streamovacie služby, lepšie hardvérové vybavenie smartfónov a takisto aj lepšia využiteľnosť mobilného videa v aplikáciách.

V nich sa objavuje stále videa, či už ide o spravodajské aplikácie, reklamu alebo platformy pre sociálne siete. Zároveň rastie aj popularita streamovacích platforiem ako je napríklad YouTube či Netfix, ktoré sú riadené používateľmi, nie vysielateľom obsahu (tzv. OTT – Over-The-Top služby). Ďalším dôvodom nárastu sledovania videoobsahu sú stále dostupnejšie mobilné zariadenia, ktoré umožňujú bezproblémové sledovanie videa.

EMR_112004_01

Dostatočne veľký displej s vysokým rozlíšením, vďaka ktorému je možné sledovať videá v HD formáte nie sú ničím výnimočným. Video je dnes dostupné doma aj na cestách v omnoho vyššej kvalite než tomu bolo doteraz. Ericsson predpokladá, že sa objem videoprenosov v mobilných sieťach (nielen LTE) do roku 2020 zdesaťnásobí a budú tvoriť okolo 55% všetkých prenesených „mobilných“ dát v roku 2020.

EMR_112014_02

Pomaly sa začína objavovať aj obsah vo vyššom rozlíšení – Ultra HD, dopad na trh je však zatiaľ minimálny. Dá sa očakávať, že s rozmachom LTE a nástupom 5G sietí, ako aj hardvérovými inováciami, sa tento štandard rozšíri aj do mobilných zariadení. To prinesie ďalšie výrazné zmeny v objeme spotreby dát. Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov, ktorá využíva analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno