Domov Novinky Mestá sú viac „smart“ vďaka svojim obyvateľom

Mestá sú viac „smart“ vďaka svojim obyvateľom

Zdielať

smart-citizens-2Ericsson zverejnila štúdiu, nazvanú „Smart Citizens“. Štúdia pokryla deväť miest po celom svete: Dillí, Londýn, New York, Paríž, Peking, Rím, Sao Paulo, Štokholm a Tokia a ukazuje niekoľko rozdielnych konceptov, ktoré umožňujú občanom byť viac proaktívni a mať dôležitejšiu rolu v živote mesta. Napriek tomu, že sa jednotlivé skúmané koncepty a záujmy občanov v princípe nelíšili, hlavné rozdiely medzi mestami sú v záujme o kvalitu vody a dopravnú situáciu.

Obyvatelia európskych miest, kde je kvalita pitnej vody na vysokej úrovni a je dostupná, mali záujem viac o online komunikáciu s úradmi a dopravné informácie. Obyvatelia očakávajú, že kľúčom k odomknutiu inteligentných miest budú ich smartfóny. Podľa štúdie až 76% obyvateľov chce na verejných miestach senzory, ktoré ich operatívne upozornia na zápchy a preplnené miesta, ktorým je najlepšie sa vyhnúť.

Výrazné zlepšenie je očakávané najmä v doprave, kde sa okrem aktuálnych dopravných informácií očakáva dopyt po interaktívnych dopravných značkách a koncepte zdieľania automobilov či bicyklov. Elektronizáciu dopravných informačných služieb očakáva 74% obyvateľov.

smart-citizens-1

Naproti tomu v mestách ako Dillí, Peking, či Sao Paulo, sa občania najviac zaujímali o kvalitu vodných zdrojov alebo stav ovzdušia, teda otázky spojené so zdravotnými rizikami. Prehľad o kvalite vody v týchto mestách chce mať 66 % respondentov. „Internetizácia“ služieb sa prejavuje aj v energetike – viac ako dve tretiny (70%) mestskej populácie chce porovnávať svoju energetickú spotrebu so spotrebou suseda.

Chcú tak upraviť svoje návyky a optimalizovať spotrebu energií.  Štúdia je postavená na prieskume, ktorého sa v septembri 2014 zúčastnilo 9030 obyvateľov skúmaných miest, vo veku 15 ž 69 rokov. Reprezentujú vzorku 61 miliónov obyvateľov.

Zdroj: Tlačová správa Ericsson

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno