Domov Novinky MediaTek má prvý desaťjadrový mobilný procesor

MediaTek má prvý desaťjadrový mobilný procesor

Zdielať

Mobilné procesory od MediaTeku sú populárne predovšetkým pri lacných čínskych smartfónoch, kde je hlavným kritériom ich cena. Nájdeme však aj výkonné telefóny, ktoré majú osemjadrovými čipmi tejto spoločnosti. Nový čip Helio X20 obsahuje ale až desať jadier, čo je rekordný počet v mobilnom segmente.

MediaTek MT6595M

Výrobca nazval túto technológiu Tri-Cluster. Základ tvoria štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 2,0 GHz a štyri rovnaké jadrá s pracovnou frekvenciou 1,5 GHz. Tie by mali zabezpečiť dostatok výkonu pri nízkej spotrebe. Navyše výrobca použil aj dve veľmi výkonné jadrá Cortex-A72 s frekvenciou 2,5 GHz, ktoré sú momentálne najvýkonnejšie dostupné. Otázna je ale využiteľnosť 10 jadier, s ktorými si určite nebudú vedieť rady mnohé aplikácie.

Tento desaťjadrový procesor MT6797 teda bude určený len do tých najvýkonnejších zariadení, o čom svedčí aj benchmark AnTuTu, kde procesor dosiahol výkon vyše 70000 bodov. Tento bodový zisk je veľmi podobný ako má čip Exynos 7420 v nových TOP modeloch od Samsungu S6 a S6 Edge. Hromadná výroba prostredníctvom 20 nm výrobného procesu by mala začať počas tohto leta.

Zdroj: PhoneArena.com

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno