Domov Novinky LG G5 + Friends: Polomodulárny smartfón s kúskom zábavy

LG G5 + Friends: Polomodulárny smartfón s kúskom zábavy

Zdielať

Prišiel deň nula veľtrhu MWC 2016. Aj keď sa Alcatelu podarilo vyfúknuť ostatným výrobcom prvenstvo predstavením svojich smartfónov Idol 4 a 4S o deň skôr, až teraz sa začína vlna novej generácie smartfónov. Prvou spoločnosťou, ktorá predstavila svoju novú prémiovú vlajkovú loď je LG. Ide o model G5.

LG G5 Friends 01

LG tvrdí, že pri dizajnovaní modelu G5 sa inšpirovali minuloročnou jesennou vlajkovou loďou V10, ale tieto dva smartfóny by naozaj nemohli byť menej podobné. Narozdiel od kovového rámiku a silikónového zadného krytu tu nájdeme celokovovú konštrukciu. Namiesto druhého displeja nad tým pôvodným máme funkciu Always-On Display, ktorá využíva dva ovládače displeja, podobne ako druhý displej pri V10tke. Zmizli aj tlačidlá hlasitosti zo zadnej strany – dostali bežnejšie umiestnenie na hrane, na zadnej strane ostal iba tlačidlo napájania spojené so skenerom odtlačkov prstov, podobným Nexusu 5X.

LG G5 Friends 02

Samozrejme, nebolo by to LG, keby si nepripravili niečo prekvapujúce, čo sa dizajnu týka. Minulý rok išlo o jemné ohnutie celého tela smartfónu, tento rok je to spodný rámik displeja. Ten je totiž možné odpojiť a vymeniť tak batériu. Dostali sme teda kombináciu hliníkovej konštrukcie a vymeniteľnej batérie, dizajnu a funkcionality, jednoducho niečo tak iné, že to znelo až nemožne. Táto funkcia má ale aj ďalšie použitie. Spodný rámik je možné vymeniť iným s požadovanou funkciou a dosiahnuť tak akúsi polomodularitu. Moduly patria do rady, ktorá sa nazýva LG Friends a ktorá prinesie kompatibilitu medzi akýmikoľvek modelmi v tejto rade.

LG G5 Friends 03

Dvomi modulmi, ktoré boli s modelom G5 predstavené, sú LG CAM Plus a Hi-Fi Plus. Prvý, CAM Plus pridá na zadnú stranu dlhý výstupok slúžiaci ako grip pri fotografovaní a kapacitu batérie navyše (1200 mAh). Okrem toho sú na ňom dve tlačidlá – jedno dvojstupňové na zhotovovanie fotografii a druhé na natáčanie videa, a koliesko pre presný zoom. Druhý, Hi-Fi Plus je vyrobený v spolupráci so špičkovým výrobcom audia Bang & Olufsen. Jedná sa o samostatný 32-bitový DAC (konvertor z digitálneho zvuku na analógový) čip spolu s vlastným zosilňovačom zvuku a druhým 3,5mm jackom pre slúchadlá. Tento čip je ale možné využiť aj na iných zariadeniach použitím m-m kábla cez pripojenie USB Type-C.

LG G5 Friends 04

A to na G5 nájdeme. Okrem toho je tento smartfón zaujímavý aj svojimi zadnými fotoaparátmi. Tie sú totiž dva – jeden senzor ponúka rozlíšenie 16MP a druhý 8MP, pričom používateľ si môže vybrať medzi štandardným a širokouhlým módom. Pri prvom sa zapája prvý fotoaparát s malým uhlom 78°, pri druhom sa zapojí len širokouhlý fotoaparát, ktorý vytvorí uhol pohľadu až 135°, čo je viac, ako pri ľudskom oku. Predný fotoaparát je len jeden, jeho rozlíšenie je 8MP. Medzi ostatné špecifikácie patria:

  • 5,3″ QHD (2560×2440) displej, IPS Quantum Dot technológia, 554 ppi
  • Čipset Qualcomm Snapdragon 820 (2x 2,15 GHz Kryo + 2x 1,6 GHz Kryo)
  • 4GB LPDDR4 RAM + 32GB UFS internej pamäte (+ microSD do 2TB)
  • 2800 mAh batéria
  • Operačný systém Android 6.0 Marshmallow

LG G5 Friends 05

LG G5 bude dostupný “niekedy v apríli” v štyroch farbách – striebornej, titánovej/čiernej, zlatej a ružovej. Cena nebola bližšie špecifikovaná. Kde je ale v nadpise spomínaný kúsok zábavy? Vo zvyšku rady LG Friends. Okrem dvoch predstavených modulov pre smartfón G5 totiž obsahuje aj zariadenia ako LG 360 VR, 360 CAM, Rolling Bot, Tone Platinum, H3 by B&O PLAY a LG Smart Controller.

LG G5 Friends 06

Prvé, LG 360 VR, je netradičným headsetom pre virtuálnu realitu. Ťažkú konštrukciu headsetu mení za ľahšiu, podobajúcu sa na okuliare, a spustenie headsetu je taktiež jednoduché – do okuliarov netreba smartfón vkladať, stačí ich spojiť káblom. Hmotnosť činí 118 gramov, teda asi tretinu v porovnaní s konkurenčnými headsetmi, a hustota pixelov je vysoká – až 639 ppi. Zariadenie ponúka podporu obsahu pre Google Cardboard, ale aj pre videá, či fotografie zhodnotené fotoaparátom LG 360 CAM.

LG G5 Friends 07

Pri ňom je väčšine jasné, aké je jeho zameranie. LG 360 CAM ponúka dva 13MP širokouhlé (200°) snímače (jeden na každej strane), 1200 mAh batériu a 4GB interného úložného priestoru, ktorý je možné rozšíriť pomocou microSD karty. Pripojenie k LG G5 je jednoduché a umožní napríklad funkciu hľadáčika. Výstup videa je v rozlíšení 2K a audio je nahrávané v 5.1 Surround pomocou troch mikrofónov. To všetko zaručuje kvalitný VR obsah. Ten je ale možné aj zdieľať cez Google Street View alebo YouTube360. Fotografie sa takisto dajú pozrieť na zariadení samotnom, alebo akomkoľvek smartfóne, ktorý dokáže zobrazovať 360° obsah.

LG G5 Friends 08

Ďalej tu máme LG Rolling Bot, ktorý možno vyznie viac ako vtip ako reálne zariadenie. Smartfónom ovládateľná guľa s 8MP fotoaparátom, IR blasterom a IP kamerou, ktorá sa pripája cez Wi-Fi je totiž rozhodne netradičným konceptom. IR blaster umožní na diaľku ovládať zariadenia aj bez diaľkového ovládača a IP kamera umožní monitorovať domov bez akýchkoľvek problémov. A keď už sme pri druhu dronov, mali by sme spomenúť aj LG Smart Controller. Ako už napovedá názov, ide o ovládač, pomocou ktorého je možné ovládať drony. Umožňuje vidieť video výstup drona v reálnom čase a ovládanie je vďaka joysticku celkom jednoduché.

LG G5 Friends 09

Na zozname LG Friends sú aj slúchadlá – Tone Platinum a H3 by B&O Play. LG Tone Platinum je Bluetooth headset, ktorý získal ohodnotenie Harman/Kardon Platinum za kvalitný výstup zvuku. Okrem toho ide o prvý Bluetooth headset na svete, ktorý ponúka aptX HDcodec s bezstratovým 24-bitovým zvukom. H3 by B&O Play sú zase slúchadlá do uší, ktoré ponúkajú vysokokvalitný zvuk a najlepšie je ich použiť spolu s modulom LG Hi-Fi Plus. Oba tieto produkty majú spoločné aj to, že pri ich výrobe spolupracovalo LG s Bang & Olufsen, aby stála kvalita zvuku za to.

LG G5 Friends 10

Všetky produkty rady LG Friends je možné ovládať cez aplikáciu LG Friends Manager, pričom potrebné sú len 3 jednoduché a rýchle kroky. Celkovo teda ide o užitočnú produktovú radu, avšak tu sú opäť problémom neznáme cenovky a dátumy príchodu na trh.

Zdroj: LG

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno