Domov Novinky Lemon Pi je presvedčivou kópiou Raspberry Pi

Lemon Pi je presvedčivou kópiou Raspberry Pi

Zdielať

Pre domácich kutilov je minipočítač Raspberry Pi niečo, na čo veľmi dlho čakali. Za relatívne nízku cenu dostali obrovské možnosti, o ktoré sa stará aj obrovská komunita okolo celého tohto projektu. Niet sa preto čo čudovať, že sa objavuje obrovské množstvo viac či menej podarených kópií. Medzi také patrí aj Lemon Pi, ktorý sa síce podobá svojim názvom na originál, použité komponenty sú ale mierne odlišné a stoja za zmienku.

lemon pi

Základ tohto zariadenia tvorí open-source čipsetu AcrDuino S500 od Action Semiconductor. Vyrobený je 28 nm technológiou a obsahuje štvoricu jadier Cortex-A9 a grafiku PowerVR SGX 544. Tento čip podporuje aj také technológie ako OpenGL ES 2.0, OpenVG 1.0.1 a OpenCL. Poteší aj podpora dekódovania Full HD videa až so 60 snímkami za sekundu. Spracovávať dokáže taktiež Full HD video s kódekom H.264, počet snímkov za sekundu je ale len 30.

Operačná pamäť síce štandardne obsahuje iba 1 GB DDR3, podporované sú až 2 GB, čo už musí uspokojiť aj tých náročnejších používateľov. Ako úložisko slúži 64 GB eMMC 4.5 čip, taktiež ale počítač umožňuje pripojiť aj microSD karty. Konektivita je veľmi bohatá, obsahuje jeden USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI 1.4 výstup a 100 Mbps ethernet. Taktiež tu nájdeme 40 pinové rozhranie na ďalšie rozšírenia, ktoré sú plne kompatibilné s rozšíreniami pre Raspberry Pi.

lemon pi 01

Vďaka použitému čipsetu tu nájdeme podporu najnovšieho Androidu 5.0 či Ubuntu 12.04, čo je veľmi dobrou správou. O zvuk sa stará kódek ATC2603C s klasickým 3,5 mm jack výstupom, takže nebude problém pripojiť bežné slúchadlá alebo reproduktory. Nepoteší absencia Bluetooth technológie, ktorého len veľmi slabou náhradou je infračervený snímač. O napájanie sa stará externý adaptér s výkonom 3,5 Wattov. Momentálne prebieha kampaň na Indiegogo, kde Lemon Pi momentálne stojí 35 dolárov, čo je zrovnateľné s Raspberry Pi.

Zdroj: Indiegogo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno