Domov Novinky Každý piaty používateľ Androidu čelí malvéru

Každý piaty používateľ Androidu čelí malvéru

Zdielať

Internet security 02Každé piate zariadenie s Androidom čelilo najmenej raz útoku malvérom. Dáta vyplývajú z prieskumu Kaspersky a Interpolom za obdobie od augusta 2013 do júla 2014 na základe údajov z bezpečnostných riešení. Najrozšírenejšími sú SMS trójske kone, ktoré zasielajú prémiové (a teda vysoko spoplatnené) správy bez vedomia používateľa. Množstvo malvéru navyše začalo prudko rásť.

Celkom narazilo v sledovanom období na škodlivý softvér milión používateľov mobilných bezpečnostných riešení Kaspersky, teda asi pätina z celkového počtu. Na čele rebríčka krajín, odkiaľ používatelia pochádzajú, sú Rusko, India, Kazachstan, Vietnam, Ukrajina a Nemecko. V regióne strednej a východnej Európy potom Ukrajina (44%), Poľsko (23%), Turecko (11%), Rumunsko (8%) a Grécko (7%). Česko je s 2% až deviatej.

Internet security 03

Ľudia v najpostihnutejších krajinách často platia za obsah a online služby pomocou SMS. To je pre kybernetických zločincov lákavý spôsob, ako rýchlo útok speňažiť – s využitím online služieb ľahko a anonymne prevedú peniaze z predplatených mobilných účtov na bankové účty tretích strán.

Financie

SMS “trojany” sa na všetkom mobilným malvéru pre Android zachytenom Kaspersky podieľajú 57,08% (v regióne strednej a východnej Európy 52%). Druhými sú takzvané nástroje RiskTool s 21,52% (regionálne 32%). Tie síce môžu byť legitímnymi programy, ale sú ľahko zneužité na škodlivé účely (zasielanie platených SMS, preposielanie dát o polohe a pod.). Aplikácia s agresívnou inzerciou (tzv. Adware, teda vyskakovacie okná, upozornenie na lištách a pod.) Sú na treťom mieste so 7,37% (regionálne 6%).

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno