Domov Novinky Kaspersky spočítal kyberhrozby za rok 2014

Kaspersky spočítal kyberhrozby za rok 2014

Zdielať

Bezpecnost a ochrana 06V roku 2014 zaznamenali analytici spoločnosti Kaspersky výrazný nárast počtu útokov na počítače a mobilné zariadenia, rozvoj finančného malvéru a nové metódy webových útokov. Spolu ich bolo o miliardu viac ako v minulom roku. Každý deň prejde „rukami“ analytikov 1,6 milióna rôznych súborov, z toho každý piaty súbor je nebezpečný. Oproti roku 2013 vzrástol počet odhalených škodlivých súborov o 3,17%, pričom v predchádzajúcom období bol nárast o 50%. Analytici výrazné spomalenie rastu vysvetľujú zmenou taktiky kybernetických zločincov.

Tí totiž vo väčšej miere používajú spear-phishing, teda phishingové útoky špecificky zamerané na určitú skupinu, ako sú napríklad hráči hier alebo používatelia online bankovníctva. Číslo roka = 1 miliarda, o toľko narástol počet kybernetických útokov v roku 2014. Antimalvérový výskumný tím Kaspersky každý deň spracuje 325 tisíc nových škodlivých súborov. To je denne o desať tisíc viac ako pred rokom a o 125 tisíc viac ako v roku 2012.

Podľa analytikov je najefektívnejšou metódou, ako dostať malvéru do počítača obeti, zneužitie zraniteľností v Oracle Jave alebo internetových prehliadačoch Internet Explorer, či Mozilla Firefox. Okrem nich zločinci stále využívajú aj zraniteľnosti Adobe Readeru.

Utoky kazdy den

Zločinci, ktorí sa špecializujú na mobilný finančný malvér zrejme čerpajú inšpiráciu od svojich skúsenejších “kolegov”, ktorí kradnú online peniaze pomocou osobných počítačov už roky. Najrozšírenejším bankovým trojanom je Zeus, nasledujú ChePro a Lohmys. Tri štvrtiny útokov na peniaze používateľov boli vykonané bankovým malvérom. Krádež bitcoinovej peňaženky bola druhou 14% a softvér na ťažbu Bitcoinu(10%) treťou najobľúbenejšou metódou.

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno