Domov Novinky Intel predstavil Xeon Phi

Intel predstavil Xeon Phi

Zdielať

Intel_LogoIntel Xeon Phi “Knights Landing” je nástupca prvých “Knights Ferry” z roku 2012, a stavia na architektúre Intel Many Integrated Architektúra jadra (MIC). Čipy Knights Landing boli predstavené komerčne v minulom roku, budú vyrábané 14 nm procesom, ktorý sa využije aj na výrobu procesorov Broadwell.

Na vývoji čipov Knights Landing sa podieľa aj spoločnosť Micron, s Intelom úzko spolupracuje aj v iných oblastiach. Tentokrát ide o integrované výkonné pamäte . Ich kapacita bude u prvých verzií až 16 GB, pričom v porovnaní s pamäťami DDR4 ponúkne päťnásobnú dátovú priepustnosť. O výkon sa postará ale predovšetkým viac ako šesťdesiat jadier architektúry Silvermont, ktoré budú optimalizovaná pre HPC.

Intel Xeon Phi III

Intel potom umožní, aby čip samotný mohol byť integrovaný priamo na základnú dosku, takže nebude k dispozícii len na samostatných kartách pre rozhranie PCI Express. Ďalej tu máme Intel Omni Scale Fabric, čo je rozhranie, ktoré sa postará o prepojenie jednotlivých častí a spoločne s integrovanými pamäťami umožní práve to, aby bol čip sebestačný a mohol byť integrovaný ako samostatná jednotka na dosku.

Intel Xeon Phi II

Intel predpokladá, že procesory Knights Landing budú nasadené v HPC systémoch v druhej polovici budúceho roka. Využijú sa napríklad v chystanom superpočítači Cori, ktorý postaví organizácie National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC). Cori bude slúžiť viac ako 5000 užívateľom a ich projektom a využije na 9300 procesorov Knights Landing.

Intel Xeon Phi I

V súčasnosti je najvýkonnejší systém rebríčku TOP500, čínsky superpočítač Tianhe-2, vybavený aj čipy Xeon Phi (model 31S1P), pričom tie spolupracujú s procesormi Xeon E5-2692.

Zdroj: Tlačová správa Intel

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno