Domov Novinky Intel prinesie do PC sveta karty s Thunderbolt 2

Intel prinesie do PC sveta karty s Thunderbolt 2

Zdielať

ASUS_ThunderboltEX_IIRozhranie Thunderbolt od Intelu je na svete už viac ako rok a pol, od tohtoročného októbra dokonca vo verzii Thunderbolt 2 s priepustnosťou 20 Gbps, a pritom sa s ním v PC svete takmer nestretneme. Intel to chce zmeniť so svojím novo ohláseným programom Thunderbolt ready.

Prvá verzia rozhrania Thunderbolt je už od tohtoročnej jesene nasledovaná druhou generáciou Thunderbolt 2. Tú už prisľúbila základná doska ASUS Z87-Deluxe/Quad a nie je náhodou, že prvou firmou spolupracujúce na programe Thunderbolt ready je práve ASUS.

Thunderbolt je teda zvlášť vo svojej najnovšej verzii s 20 Gbps a podporou protokolu DisplayPort 1.2 tým najrýchlejším rozhraním svojho druhu, ktoré je na PC dostupné. Kazí to však cena a to predovšetkým cena príslušných káblov. Čo s tým teda chce Intel urobiť? Hodlá rozširovať Thunderbolt 2 medzi PC desktopy a pracovnými stanicami pomocou samostatných kariet, ktoré sa budú môcť inštalovať na všetky základné dosky, ktoré prídu s logom “Thunderbolt ready”.

Karta využije tri dostupné rozhranie dosky a to jednak jeden slot PCI Express, ďalej header rozhranie GPIO a nakoniec sa externým káblom prepojí s DisplayPort 1.2. Príkladom nech je zobrazená karta ASUS ThunderboltEX II, ktorá príde na trh ešte tento rok v decembri. Nejde teda o žiadnu vyložene špeciálnu výbavu, takže užívateľ si bude môcť príslušnú kartu aj dokúpiť a nainštalovať na vhodnú dosku.

Avšak počet modelov ponúkajúcich toto rozhranie sa má vraj v najbližšej dobe podstatne zvýšiť. Spoločnosť ASUS potom majú nasledovať ďalší výrobcovia, ktorí v ​​budúcom roku majú ponúknuť príslušné karty, základné dosky alebo celé počítača. Mení sa teda predovšetkým to, že budú k dispozícii prídavné karty s novým Thunderbolt 2. Otázkou a potenciálnym problémom ale stále zostáva cena takéhoto riešenia a je viacmenej zrejmé, že priplatiť si budú ochotní skôr profesionáli a užívatelia, ktorí na pomer cena/výkon príliš nehľadia.

Zdroj: Tlačová správa Intel

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno