Domov Novinky Intel ISEF vyhlásilo svojich víťazov

Intel ISEF vyhlásilo svojich víťazov

Zdielať

Intel ISEF 2014 Slovensko-2Po viac ako týždeň trvajúcom predstavovaní a obhajovaní svojich študentský prác, v piatok 16.5.2014 vyvrcholilo finále celosvetovej študentskej súťaže s názvom Intel ISEF. Spoločnosť Intel a Society for Science & the Public označili za absolútneho víťaza Nathana Hana z Bostonu, ktorý si odniesol cenu Gordona E. Moora a hotovosť 75000 dolárov.

Slovensko bolo reprezentované siedmymi nadanými študentmi, ktorí sa snažili vyniknúť medzi viac ako 1700 rovesníkmi z celého sveta. Najlepším slovenským umiestnením na súťaži Intel ISEF 2014 je 1. miesto v hlavných cenách ktoré získal v kategórii Astronómia Michaela Brchnelová, ktorá sa súťaže Intel ISEF zúčastnila po druhýkrát (v minulom roku získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok, vydávané Pacifickou astronomickou spoločnosťou a Americkou astronomickou spoločnosťou za svoj projekt X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov.

Intel_ISEF-2014_vitaz

Víťaz Intel ISEF 2014: Nathan Han z Bostonu

Okrem toho sa vtedy umiestnila na 2. mieste a okrem ceny získala odmenu 500 dolárov a lístok a letenku na udeľovanie cien v americkom Washingtone, ktoré sa konalo začiatkom tohto roka). Tohtoročné umiestnenie a odmenu 3 000 dolárov za prvú cenu, 1500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu (CPS) a výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5000 dolárov získala za svoj projekt „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove.“ Michaela Brchnelová bola na tohtoročný Intel ISEF nominovaná v rámci súťaže Festival vedy a techniky, ktorú organizuje združenie AMAVET, Michaela má 17 rokov a študuje na Gymnáziu Juraja Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave.

Výborné druhé miesto získal spoločný projekt Michala Géciho a Martina Liščinského s názvom Štúdia topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov, za ktorý získali odmenu 1 500 dolárov. Obaja mladí vedci študujú na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach a na Intel ISEF sa dostali vďaka nominácii združenia Mladých vedcov Slovenska.

Intel ISEF 2014 Slovensko

Intel ISEF je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1997 ju sponzoruje spoločnosť Intel.

Ocenení mladí vedci zo Slovenska:

  • Michaela Brchnelova
  • Michal Géci a Martin Liščinský

Zdroj: Tlačová správa Intel

Zdielať
Predchádzajúci článokRecenzia: Logitech G510s Gaming Keyboard
Nasledujúci článokSamsung uvádza nové slúchadlá
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno