Domov Novinky Huawei predstavil nové smartfóny zo série P40

Huawei predstavil nové smartfóny zo série P40

Zdielať

Čínska spoločnosť Huawei predstavila najnovšiu sériu telefónov P40 a podľa očakávania išlo len o online prenos a predstavené boli tri varianty telefónov – P40, P40 Pro a prvýkrát tiež P40 Pro Plus.

P40 Pro Plus sa mal pôvodne volať Premium Edition, ale tvorcovia nakoniec dali prednosť jednoduchšiemu Plus. Pripomeňme však, že Pro Plus na našom trhu dostupný nebude. Medzi telefónmi sú pomerne zásadné rozdiely. Po dizajnovej stránke nejde o žiadnu revolúciu a obdĺžnikový modul zadných fotoaparátov už nám bol predstavený skôr z uniknutých záberov. Zadná strana telefónov je bez akýchkoľvek rušivých elementov okrem loga výrobcu. Rozdiely sú samozrejme v počte senzorov, P40 má tri, P40 Pro štyri a P40 Pro Plus päť senzorov fotoaparátov.

Huawei P40 by mal byť k dispozícii v troch základných bravách (čierna, modrá, biela), ale firma prišla aj s dvojicou špeciálnych matných povrchov na ktorých nezostávajú odtlačky, striebornú Silver Frost a zlatú Blush Gold. P40 ponúkne 6,1″ OLED panel s Full HD+ rozlíšením 2340×1080 pixelov, pričom obnovovacia frekvencia je len klasických 60 Hz. V podstate ide o skoro rovnaký displej ako minuloročný P30 a nemá tak žiadne extra zakrivenie po stranách. Celistvosť displeja je narušená len oválnym veľkým výrezom pre umiestnenie selfie kamier v ľavom hornom rohu. Samozrejmosťou je integrovaná čítačka odtlačkov prstov so 30% väčšou plochou a rýchlejšou než minulá generácia. Tá je rovnaká pre všetky modely.

P40 Plus a Pro Plus majú väčší 6,58″ OLED displej s mierne pretiahnutým pomerom strán 19,8:9 a hlavne vyšším rozlíšením 2640×1200 pixelov a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Obzvlášť 90 Hz je pre Huawei premiérou. Displej je zakrivený po všetkých stranách a pripomína tak treba Honor Magic blahej pamäti. Čerešničkou na torte je potom kalibrácia DCI-P3, podpora HDR a obmedzenie škodlivého modrého svetla, ale to je u konkurencie dnešných dní tiež normálom.

Pokiaľ ide o výkon, všetky tri modely používajú procesor HiSilicon Kirin 990 5G, takže nebudú existovať žiadne varianty 4G. Pomerne prekvapivo to tiež vyzerá, že jedinou kapacitou RAM je 8GB, vnútorná pamäť je potom 128 GB pre P40, 256 GB v prípade Pro a 512 GB pri Pro Plus. Ďalej potom USB-C port, dual SIM sloty, NFC čip, podpora ESIM, slot na pamäťovú kartu nanomemory 2. Huawei P40 bude mať odolnú certifikáciu IP53 a obe vyššie verzie potom plnohodnotnú IP68.

Pokiaľ ide o kvalitu snímačov fotoaparátov, tak séria P je zameraná na mobilnú fotografiu. Hlavným senzorom je tak nový 50 MPx snímač Ultra Vision Sensor. Ten je zatiaľ najväčším senzorom v telefónoch Huawei s 1/1.28″, má svetelnosť f/1.9, optickú stabilizáciu a používa opäť RYYB farebnú matricu pixelu, ktorá sa osvedčila pri sérii P30. Novinkou je nový systém ostrenia Octu PD Autofocus, ktorý by mal byť výrazne rýchlejší dokonca aj za zlých svetelných podmienok. Senzor samozrejme má pixel binning 4v1, takže výsledné snímky majú 12,5 MPx.

Druhý senzor je širokouhlý, pričom základná P40 dostane “len” 16 MPx s f/2.2 a to pravé orechové je vyhradené pre dve vyššie verzie sa 40 MPx CineLens kamerkou s f/1.8, výbornú stabilizáciou videa, nahrávaním 4K sa 60 fps a funkciou Audio zoom pre nahrávanie zvuku zo špecificky vybranej oblasti. Tretím senzorom je telefoto snímač a tu prichádzame k ďalším zásadným rozdielom. P40 si vystačí s 8 MPx telefoto s 3× zoomom, optickou stabilizáciou a 30× digitálnym zoomom. Vylepšené P40 Pro potom radšej volia periskopický šošovkou s 12 MPx senzorom, 5× optickým zoomom, stabilizáciou a 50× digitálnym zoomom.

P40 Pro Plus tomu nasadí korunu, pretože pre istotu má telefoto senzory hneď dva, jeden s 8 MPx, f/2.4 a 3× optickým zoomom a jeden 8 MPx s f/4.4 a 10× optickým zoomom. Oboje samozrejme stabilizované. Posledným senzorom u Pre a Pro Plus modelu potom je TOF senzor pre hĺbku poľa, ktorý u základnej varianty schádza. Selfie kamerky sú potom rovnaké naprieč verziami a ide o 32 Mpix schopnú nahrávať 4K video sa 60 fps. Druhý senzor schovaný v “pilulke” je potom infračervený slúžiace na meranie hĺbky poľa alebo odomykanie tvárou či rozoznávanie gest.

Batérie smartfónov sú nasledovné: P40 dostala 3800 mAh kapacitu a obe vyššie verzie varianty potom 4200 mAh. Klasické drôtové nabíjanie zostalo na 40W, ale zvýšili sa možnosti toho bezdrôtového. P40 tak zvládne 27W a Pro alebo Pro Plus potom plných 40W bezdrôtovo. Len si budete musieť kúpiť vlastnú novú nabíjačku. Pripomeňme tiež, telefóny prichádzajú s operačným systémom Google Android 10 s nadstavbou výrobcu (EMUI 10.), avšak bez Google služieb (iba s tzv. Huawei Mobile Services (s AppGallery) čo je alternatívny obchod aplikácií. Predobjednávky začínajú už dnes, cena za model Huawei P40 je 799 eur, P40 Pro 999 eur, pričom P40 Pro Plus nebude na našom trhu dostupný (jeho nasadenie sa plánuje na jún s cenou 1399 eur). Toto nie sú úplne ľudové ceny, najmä vzhľadom na očakávané nedôvere časti zákazníkov k absencii služieb Google.

Zdroj: GCh

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno