Domov Novinky Hrozby v online svete nemajú dopad len na jednotlivcov

Hrozby v online svete nemajú dopad len na jednotlivcov

Zdielať

Microsoft_LogoSpoločnosť Microsoft sa zapojila do celosvetovej kampane proti nebezpečenstvám číhajúcim na bežných používateľov v prostredí online služieb aj tento rok. Hrozby nepredstavujú iba stratu identity, ale aj významné ekonomické dopady. Kľúčovú úlohu zohráva vzdelávanie a preto spoločnosť globálne spustila interaktívnu prezentáciu.

Pri tejto príležitosti Microsoft na Slovensku podporil nový vzdelávací projekt nehejtuj.sk, ktorý dáva červenú prejavom netolerancie a nenávisti u tínedžerov. Spoločnosť Microsoft globálne spustila pri príležitosti včerajšieho Medzinárodného dňa bezpečného internetu online prezentáciu, ktorá umožňuje používateľom internetu po celom svete zdieľať skúsenosti ako predchádzať bezpečnostným rizikám v online prostredí. Na internetovej tejto adrese nájdu záujemcovia rady k zvýšeniu bezpečnosti pri publikovaní osobných údajov v každodennom živote. V profesionálnom i osobnom živote komunikujeme prostredníctvom e-mailu, zdieľame fotografie, videá, používame internet banking či nakupujeme online. To všetko v sebe skrýva riziká, ktoré si často ani neuvedomujeme.

Microsoft a Nehejtuj 01

Na Slovensku vznikol pod heslom „Vytvorme spolu lepší internet” nový multimediálny vzdelávací projekt nehejtuj.sk, ktorý v rámci Medzinárodného dňa bezpečného internetu predstavila organizácia eSlovensko, a ktorý podporila i spoločnosť Microsoft Slovakia. Hlavným cieľom projektu je osloviť tínedžerov a vysvetliť im, aby nezatvárali oči pred diskrimináciou, dokázali na ňu upozorniť, a tým jej zabránili. Zároveň sa uskutočnila aj súťaž Zodpovedne.sk, ktorá každoročne oceňuje výnimočné projekty študentov, učiteľov a samospráv týkajúce sa bezpečného využívania informačno-komunikačných technológií. Do súťaže sa zapojilo až 183 škôl a takmer 23 000 žiakov.

Alarmujúca je aj skutočnosť, že až 90 % z opýtaných rodičov nevie, ako svoje deti a rodinu voči takýmto prejavom nenávisti brániť a ako na ne reagovať. „Ak nepomáhajú administrátori stránok, kde ste sa s nenávistnými prejavmi stretli, môžete takýto obsah nahlásiť aj cez stránku Stopline.sk, kde sa zaoberáme každým podnetom. Ročne prichádza až 3 500 hlásení, ktoré sa riešia v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR. Projekt nehejtuj.sk je pokračovaním Stopline.sk,“ hovorí Miro Drobný zo združenia eSlovensko.

Microsoft a Nehejtuj 02

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Microsoft, ktorý meral index počítačovej bezpečnosti v 20 krajinách sveta, finančné náklady na nápravu škôd spôsobených krádežami identity a inými formami krádeže citlivých údajov prevyšujú 6 miliárd dolárov ročne, čo je takmer 4,5 miliardy eur. Aj to je dôvod, prečo sa vzdelávanie a poradenstvo v oblasti internetovej bezpečnosti stáva kľúčovým bodom pri komunikácií so zákazníkmi.

Existuje veľa vecí, ktoré môže každý z nás urobiť pre svoju lepšiu internetovú bezpečnosť. Projekt nehejtuj.sk sa zameriava na generáciu tínedžerov, ktorí si často dôsledky svojich online aktivít neuvedomujú. Teší nás, že sme jeho súčasťou a verím, že bude pre mladých a ich online reputáciu prínosný ,” povedal Markus Breyer, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia.

Microsoft a Nehejtuj 03

Čo môžete urobiť pre svoju bezpečnosť na internete vy?

  • Silné heslo a PIN kód: použite pre svoje online účty silné heslo obsahujúce nielen písmená, ale aj číslice. Takisto, ak ide o vaše mobilné zariadenia, nespoliehajte sa na štandardné štyri nuly alebo dátum narodenia. Nepodceňujte hrozbu.
  • Dôležité transakcie vykonávajte (napr. prevod peňazí či online nákupy) iba v rámci bezpečných sietí. Nezdieľajte svoje údaje, ak ste napojení na verejnú sieť prostredníctvom Wi-Fi.
  • Vyhľadajte sa! Pozrite sa, aké informácie sa na internete o vás šíria a čo všetko môžu o vás prezradiť. Nielen známym osobnostiam sa môže stať, že niekto zneužije ich identitu na sociálnej sieti.
  • V rámci sociálnych sietí si dávajte pozor na svoje bezpečnostné nastavenia. Najmä to, aký obsah zdieľate a s kým ho zdieľate.

Zdroj: Tlačová správa Microsoft

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno