Domov Novinky HGST uvádza 6 TB pevné disky plnené héliom

HGST uvádza 6 TB pevné disky plnené héliom

Zdielať

HGST HeliumNedávno firma HGST, ktorá je teraz súčasťou Western Digital, priniesla 7 mm vysoký mobilný disk s kapacitou 1 TB –Travelstar Z5K1000 a teraz si pripravila ešte zaujímavejší produkt – héliom plnené pevné disky, ktoré dosahujú veľmi slušné kapacity 6 TB. Firma tak môže zaútočiť na Seagate a jeho nové disky s technológiou SMR.

SMR = Shingled Magnetic Recording. Avšak Seagate sa vydal cestou zvyšovania hustoty zápisu, čo mu umožní práve technológia SMR, ktorá má budúci rok priniesť 5TB disky so štyrmi platňami. Hélium v nových diskoch od HGST platformy HelioSeal má zabezpečiť možnosť navrstvenie vyššieho počtu platní do jedného disku, konkrétne teda siedmich namiesto piatich u 6TB disku Ultrastar He6. Tento systém sa nazýva 7Stac a využíva výhody hélia, ktoré má sedemnásobne nižšiu hustotu ako vzduch. K výrobe diskov potom bol použitý patentovaný proces HelioSeal. Disky Ultrastar He6 sú teda v podstate normálny 3,5″ desktopových modeloch a ich výhodou technológie je, že sa bude môcť kombinovať so spomenutým SMR alebo tiež novým spôsobom zápisu HAMR – Heat-Assisted Magnetic Recording.

Máme tu teda možnosť využitia viacerých platní s vyššou hustotou zápisu, avšak je jasné, že onen počet siedmich platní bude pravdepodobne pre klasické disky formátu 3,5″ strop. Čo sa týka špecifikácií nových modelov Ultrastar, potom výrobca udáva iba niektoré. Spotreba roztočeného disku, ktorý je inak v pokoji, má byť 5,3 W, jeho hmotnosť je 640 gramov a zaujímavé tiež je, že sa má menej zahrievať. Správa hovorí o 4 – 5°C, avšak neudáva, s čím to porovnáva. Samozrejmé potom je, že tieto disky ponúkajú doteraz najlepší pomer spotreby na kapacitu, pretože doteraz bola najvyššia kapacita 3,5 “diskov 4 TB. Nové 6TB HGST Ultrastar He6 sú už dostupné a záujem o ne už prejavili firmy a organizácie ako HP, Netflix, Huawei Unified Storage, CERN, Green Revolution Cooling a Code42. Niet divu, však tak výrazný skok v kapacite diskov tú už dlho nebol.

Zdroj: Tlačová správa HGST

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno